Wybór rękawic bramkarskich – na co zwrócić uwagę?

Wybór rękawic bramkarskich – na co zwrócić uwagę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

O tym, czy mecz piłki nożnej będzie wygrany, czy przegrany, decyduje jeden gol. Jakie akcesoria ułatwią bramkarzowi skuteczną obronę? Kluczową rolę odgrywają oczywiście dobrze dobrane rękawice!

Na mecz czy na trening? Kilka słów o przeznaczeniu rękawic bramkarskich

Tak jak biegacze mają osobne buty do treningu i zupełnie inną parę do startów w zawodach, tak też jest w przypadku bramkarzy i ich akcesoriów. Nieco inne wymagania stawiane są rękawicom treningowym, a inne tym, które mają służyć skutecznej obronie piłki w trakcie meczu. Czym różnią się rękawice treningowe od tych, które zawodnik zakłada na mecz?

Rękawice treningowe mają przede wszystkim chronić dłonie podczas wielu godzin intensywnych treningów spędzonych na sali gimnastycznej lub na boisku piłkarskim. Z kolei modele przeznaczone na mecz muszą charakteryzować się niezawodnością podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Nawet ulewny deszcz nie powinien wpłynąć na przyczepność piłki do rękawic.

Rozmiar rękawic bramkarskich – jak go określić?

Chcąc, aby obrona była skuteczna, trzeba przede wszystkim zadbać o wygodę użytkowania rękawic bramkarskich. Jest ona związana z wyborem odpowiedniego rozmiaru. Chwytanie piłki w locie, korzystając zarówno z za dużych, jak i ze zbyt małych rękawic, będzie (delikatnie mówiąc) mało wygodne. W jaki sposób dobrać rękawice idealnie dopasowane do rozmiaru dłoni?

Najlepiej jest rękawice po prostu przymierzyć i sprawdzić, czy leżą jakby były szyte na miarę. Jednak w czasach, gdy akcesoria sportowe coraz częściej zamawiane są drogą internetową, nie zawsze jest to możliwe. Warto zapoznać się ze wskazaniami producenta dotyczącymi występującej rozmiarówki. Popularne są dwa sposoby określania wielkości rękawic bramkarskich – poszczególne tabele obejmują albo długość całej dłoni, albo też obwód dłoni w kostkach i długość palca środkowego.


https://www.facebook.com/FootballMastersGlove/posts/1634121210053711

Krój rękawic bramkarskich – jaki wybrać?

Kolejna, niezmiernie istotna kwestia, jaka pojawia się przy wyborze rękawic dla bramkarza, to ich krój. W sklepach dostępne są produkty w trzech krojach:

Rollfinger – spośród wszystkich typów, te rękawice wyróżniają się dosyć dużą powierzchnią chwytną. Na wygodę związaną z ich użytkowaniem nie powinny narzekać osoby o mniejszych dłoniach. Palce obszyte są dodatkową pianką, co jeszcze bardziej zwiększa komfort gry. Propozycja ta sprawdzi się zarówno u bardziej zaawansowanych amatorów, jak i w przypadku zawodowców.

Negative Cut – rękawice tego typu posiadają szwy wewnętrzne. Pozwalają pewnie chwycić piłkę i doskonale do niej przylegają. Zawodnik może czuć piłkę, dzięki czemu nie wyślizgnie ona mu się łatwo z rąk. Jest to krój rękawic, po który chętnie sięgają profesjonaliści, najczęściej osoby grające na zawodowym poziomie. Doskonała chwytność ma jednak swoją cenę. Rękawice Negative Cut to zdecydowanie najdroższa spośród wszystkich dostępnych propozycji. Idealne rozwiązanie dla bramkarzy z małymi dłońmi.

Flat – jeżeli chodzi o koszty zakupu, to rękawice o wykroju Flat znajdują się zdecydowanie na przeciwległym biegunie w stosunku do kroju Negative Cut. Jest to propozycja niezwykle przystępna cenowo, dzięki czemu stosunkowo często wybierana jest przez zawodników początkujących. Rękawice Flat są też uniwersalne – doskonale sprawdzą się zarówno podczas treningu, jak i na meczu. Zadowoleni powinni być z nich bramkarze o dużych dłoniach.


Wygoda kontra cena – co powinno decydować?

Ostateczna decyzja dotycząca tego, jakie rękawice bramkarskie wybrać, będzie należała i tak do samego zawodnika. To dla niego mają być drugą skórą, która ułatwi mu bardziej efektywną grę. Postawić na wygodę czy skusić się atrakcyjną cenę? Wszystko jest kwestią indywidualną. Optymalna sytuacja to taka, w której uda się połączyć komfort użytkowania i niewielki koszt. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę bramkarską, spokojnie może zacząć od tańszych propozycji, a z czasem będzie sięgać po modele przeznaczone dla bardziej zaawansowanych graczy.Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*