Profesjonalny trening bramkarski od podszewki – ćwiczenia, dzięki którym poprawisz technikę bronienia

Profesjonalny trening bramkarski od podszewki – ćwiczenia, dzięki którym poprawisz technikę bronienia
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Poradników, aby zostać piłkarzem jest mnóstwo. Niewiele jednak mówi, jak być dobrym bramkarzem. Z tego tekstu dowiesz się o najważniejszych metodach treningu! Gotowy?

Większość poradników koncentruje się na piłkarzach w polu, szczególnie „jak być dobrym napastnikiem?”. Warto jednak przypilnować, żeby ten, kto broni bramki był jeszcze skuteczniejszy od strzelającego. Jego rola, choć w świecie niezbyt może doceniana – najwięksi piłkarze to zawsze napastnicy – to na samym boisku jest nieoceniona, bo każdy zespół marzy o najlepszym spośród bramkarzy. To dlatego tyle zespołów biło się o Gianluigi Donnarumma, choć media nie trąbiły o tym tak, jak w przypadku transferu Messiego czy Lewandowskiego. Niemniej każdy ceniący się klub chciał mieć Donnarumma po swojej stronie. 

Cechy dobrego bramkarza

Jako broniący musisz wyróżniać się na boisku wieloma cechami:

  • szybkość,
  • refleks, 
  • precyzyjność,
  • siła,
  • zdecydowanie,
  • przewidywanie ruchów przeciwnika, 
  • nie liczenie na szczęście,
  • donośny głos.

Rewelacyjny polski bramkarz Wojciech Szczęsny wielokrotnie powtarzał, że o szczęściu możesz zapomnieć. Ono sprzyja napastnikom. Ponadto, jeżeli napastnikowi ono nie dopisze, najwyżej nie strzeli gola. Jeżeli Tobie natomiast dopisze pech, stracicie bramkę i być może przeważy to o losie spotkania. 

Musisz wiedzieć, że bramkarz ma aż trzech obrońców. Twoim zadaniem jest pilnowanie, żeby któremuś nie zamarzyła się nagle zmiana pozycji. Kiedy sytuacja tego wymaga, sam możesz wyjść do ataku – historia zna takie przypadki w końcowej fazie meczu. Jednakże przez większość czasu musisz sprawnie sterować swoimi kolegami z drużyny, aby zabezpieczała bramkę. Jeżeli zostaniesz sam na dwóch napastników, prawdopodobnie nie dasz rady obronić strzału. Dlatego musisz być zdecydowany i ćwiczyć donośność głosu. 

Reszta atrybutów jak: siła, szybkość, precyzja, refleks, to kwestie oczywiste. Ale musisz także pamiętać, jak istotna jest kwestia przewidywania ruchów przeciwnika. Bramkarz, podobnie jak trener, musi być nieco jak szachista na boisku. Przewidzieć, co może się wydarzyć, a następnie prędko reagować – zwoływać drużynę bądź wysyłać ją na atak, bo zaraz wykona potężne kopnięcie pod bramkę rywala.

Jak powinien wyglądać dobry trening bramkarski?

Szczególnie zalecany jest w tym przypadku basen, który wzmacnia siłę i poprawia kondycję. Przed każdym jednak treningiem nie zapomnij o solidnym rozciąganiu! 

Refleks 

Konieczne jest skupienie się także na kwestii refleksu. Dobrze będzie zaopatrzyć się w tym celu w kilka piłeczek tenisowych oraz towarzysza, z którym będziesz mógł się przerzucać. 

1:1

Nie można być bramkarzem bez treningu jeden na jednego. Znajdź kogoś, kto będzie mógł z tobą poćwiczyć. Zweryfikuj swoje ustawienie, próbuj wybraniać strzały, niech przyjaciel rzuca Ci piłki w najmniej spodziewane miejsca w bramce. 

Jeżeli znajdziesz większą grupę chętnych, możesz poćwiczyć także tak zwane akcje. 

Całościowy trening

Trening powinien składać się z szeregu ćwiczeń: obrony bramki, biegania, żonglowania piłką, ćwiczenia podań, wykopów, wybijania piłki, nurkowania, obrony karnych itp. Skoncentruj się przede wszystkim na refleksie: szybkim wyłapywaniu piłki.

zdj. główne: Omar Ramadan/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*