Jak wybrać dobre okulary do uprawiania sportu?

Jak wybrać dobre okulary do uprawiania sportu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Osoby ceniące prowadzenie aktywnego trybu życia potrzebują okularów sportowych o każdej porze roku. Niezależnie od rodzaju uprawianego sportu niezbędne jest zadbanie o ochronę oczu przed działaniem promieni słonecznych i nie tylko. Chodzi również o zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, opady deszczu, czy śniegu, silnego wiatru. To wszystko sprawia, że swoje bezpieczeństwo trzeba postawić zdecydowanie na pierwszym miejscu.

Jakie powinny być okulary sportowe?

Sklepy oferują wiele modeli okularów sportowych, w Brylano.com dostępne są produkty marek Oakley, Prada Sport, Quiksilver, ROXY, Rudy Project. Każdy z nich oferuje wysoką jakość okularów, co potwierdzają opinie zamieszczane w Internecie. Latem chodzi głównie o zabezpieczenie wzroku przed działaniem promieni słonecznych, ponieważ oddziałują one na rogówkę. Promieniowanie UVA pochłaniane jest natomiast głównie przez soczewkę. Nawet krótkotrwała ekspozycja na słońce może prowadzić do zaczerwieniania i łzawienia oczu. Nierzadko pojawia się uczucie suchości i piasku pod powiekami, a konsekwencje długiego przebywania na słońcu są jeszcze gorsze. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do poważnych uszkodzeń oczu, chorób, zwyrodnienia plamki żółtej, a także nowotworów. Z tego powodu przed zakupem okularów sportowych powinno się sugerować co najmniej kilkoma parametrami.

Jednym z nich jest filtr blokujący szkodliwe promieniowanie słoneczne UVB i UVA, najlepszą opcją są okulary sportowe z filtrem UV 400. Liczba ta określa maksymalną długość fal, które mogą być zablokowane przez filtr. Z uwagi na długość fal, które emituje słońce takie zabezpieczenie w zupełności wystarcza każdemu. Zaletą takiego rozwiązania jest również zmniejszenie ilości światła, które dociera do oczu.

Polaryzacja i przepuszczalność światła

Osoby, które są miłośnikami sportów wodnych powinny kupić okulary sportowe z polaryzacją, ponieważ słońce odbijające się od wody może oślepiać. Dzięki soczewkom polaryzacyjnym ryzyko to jest maksymalnie ograniczone i jednocześnie kontrast widzenia jest znacznie poprawiony. Produkty tego rodzaju dostępne są w sklepie Brylano.com, który warto odwiedzić i dowiedzieć się więcej o poszczególnych modelach.

Fot. fxquadro / elements.envato.com

Okulary polaryzacyjne powinni mieć także kierowcy, zwiększa to komfort prowadzenia pojazdu z słoneczne dni. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze okularów sportowych jest przepuszczalność światła, w tej kategorii jest aż 5 możliwości do wyboru. Kategorią 0 są soczewki przepuszczające od 80 do 100% światła słonecznego. Soczewka jest nieco przyciemniona, dlatego produkt sprawdzi się na wędrówki po górach, czy jazdę rowerem. Kategoria 1 zakłada przepuszczalność od 43 do 80%, często szkła zabarwione są na żółto, jasnobrązowo. Sprawdzają się podczas aktywności w mgliste dni. Kategoria 2 okularów sportowych przepuszcza od 18 do 43 % światła, są lekko zaciemnione. W przypadku kategorii 3 światło jest przepuszczalne w zaledwie 8-18%, a w kategorii 4 górną granicą jest 8%. Model należy wybrać z uwagi na wiele czynników, a te są już bardzo indywidualne.

Zdjęcie główne: halfpoint / elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*