Od czego zależy skuteczność diety?

Od czego zależy skuteczność diety?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wypróbowałaś już dziesiątki diet, a mimo to wskazówka wagi ani drgnie? Sprawdź, od czego zależy skuteczność odchudzania i stwórz program dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb!

Efekt jojo – koszmar, który śni się po nocach

Starasz się odżywiać racjonalnie, ograniczasz do minimum słodkie przekąski, rygorystycznie stosujesz się do wytycznych zawartych w kolejnym programie odżywiania, który zyskał miano skutecznej diety w środowisku Twoich koleżanek, a mimo to kilogramy, które niedawno zniknęły, powracają i to często ze zdwojoną siłą? Jeżeli taki scenariusz nie jest Ci obcy, to z pewnością doskonale znasz efekt jojo. Jest to huśtawka, na jakiej balansuje organizm, tracąc kilogramy tylko po to, by za chwile je odzyskać.

Jeżeli chcesz zmaksymalizować efekty diety i zależy Ci na tym, by znaleźć taką, która wreszcie będzie skuteczna, to musisz się raz na zawsze rozprawić z efektem jojo. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim pamiętaj, iż stosowana dieta, powinna być optymalnie dobrana pod kątem Twoich potrzeb. Wahania wagi na przestrzeni czasu najczęściej są bezpośrednim skutkiem głodówek lub programów żywieniowych, nastawionych na zbyt niską kaloryczność.

Skuteczna dieta to taka, której efekty są trwałe. Im bardziej dieta zachwalana jest jako cudowna i pozwalająca stracić balast zbędnego tłuszczu w zadziwiająco krótkim czasie, tym większe jest prawdopodobieństwo, iż spodziewany rezultat, o ile w ogóle uda się go osiągnąć, będzie tylko chwilowy. Sprawdź, jakie czynniki mają wpływ na skuteczność diety i zapomnij o wahaniach wagi.

 

Najważniejsze czynniki wpływające na skuteczność diety

Warto rozważania dotyczące skuteczności programu odżywiania nastawionego na redukcję tkanki tłuszczowej rozpocząć nieco nietypowo, a mianowicie od głowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż ostateczne rezultaty, które uda się osiągnąć w procesie odchudzania zależą w dużej mierze od motywacji, zaangażowania i nastawienia psychicznego. Jeżeli dieta po raz kolejny ma być przykrym obowiązkiem, to taki stan rzeczy nie doprowadzi do niczego dobrego. Walkę z nadprogramowymi kilogramami dobrze jest potraktować jako wyzwanie pełne przygód.

Kolejna istotna kwestia to dobór odpowiedniego programu żywieniowego. Powinien on zostać skrojony na miarę potrzeb konkretnego organizmu, najlepiej przez doświadczonego dietetyka. Chodzi o to, aby bilans kaloryczny był ujemny, jednak by organizm otrzymywał tyle kalorii i substancji odżywczych, ile potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Nie da się w tym miejscu wskazać jednej, uniwersalnej wartości. Dużo zależy bowiem od aspektów takich jak wiek, płeć, wyjściowa waga, poziom aktywności fizycznej, czy rodzaj wykonywanej pracy.

Warto pamiętać także o wytrwałości i systematyczności. Dieta nie powinna być chwilową fanaberią. Chcąc schudnąć, utrzymać docelową wagę i cieszyć się smukłą sylwetką, należy nastawić się na całkowitą i przede wszystkim trwałą zmianę nawyków żywieniowych.


 

Dieta to nie wszystko – postaw na aktywność fizyczną!

W żadnej mierze nie można deprecjonować istoty diety w procesie odchudzania. Bez trwałej zmiany nawyków żywieniowych osiągnięcie zamierzonych rezultatów może okazać się niemożliwe. Jednak dieta, nawet ta najlepsza, to nie wszystko. Jeżeli chcesz, aby zgrabna sylwetka została z Tobą na dłużej i by jędrne mięśnie zdobiły Twoje ciało, to prócz rewolucji na talerzu powinnaś sięgnąć po jeszcze jeden sprawdzony oręż w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jest nim oczywiście aktywność fizyczna.

Nie musisz obawiać się tego, iż podczas ćwiczeń Twoje mięśnie nazbyt się rozbudują, a sylwetka zyska atletyczny charakter. Aby osiągnąć taki wygląd, trzeba się naprawdę mocno napracować i wylać tony potu podczas godzin spędzonych na ćwiczeniach siłowych. Dla zmaksymalizowania i utrwalenia rezultatów diety wystarczy regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Mogą to być spacery szybszym tempem, wycieczki rowerowe po spokojnej okolicy albo weekendowe wycieczki górskimi szlakami. Osoby o lepszej kondycji fizycznej mogą pokusić się także o ćwiczenia interwałowe, przyspieszające proces spalania tkanki tłuszczowej.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*