Przyjęcie zagrywki w siatkówce – jak skutecznie doskonalić ten element gry?

Przyjęcie zagrywki w siatkówce – jak skutecznie doskonalić ten element gry?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeden błąd w przyjęciu zagrywki może przesądzić o przegranym spotkaniu. Warto więc stale doskonalić technikę gry w siatkówkę. Podpowiadamy, jakie elementy mieć na uwadze!

Mecz siatkówki – z jakich składa się elementów?

O popularności siatkówki w naszym kraju nie trzeba nikogo przekonywać. W rankingach popularności sport ten znajduje się bardzo wysoko, wyprzedzany jest jedynie przez piłę nożną oraz sezonowo – skoki narciarskie. Wielu kibiców zachwyca się przed telewizorami grą polskich siatkarzy i siatkarek, a największe emocje wzbudzają potyczki o najwyższe stawki. Nasze krajowe reprezentacje zdobyły jak do tej pory między innymi złoto na Olimpiadzie czy w Mistrzostwach Świata.

Mecz siatkówki wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza zgromadzi na swoim koncie trzy wygrane sety. Set można wygrać, mając 25 punktów, jednak pod warunkiem, że drużyna przeciwna będzie miała o dwa punkty mniej. Sposobów na zdobycie punktów jest kilka. W meczu siatkarskim istotne znaczenie ma zarówno skuteczny atak, jak i obrona. Jednym z elementów, na który zawodnicy powinni zwracać szczególną uwagę, jest doskonalenie techniki przyjmowania zagrywki.

Przyjmowanie zagrywki – co to takiego?

Zanim przejdziemy do omawiania technik przyjmowania zagrywki oraz podpowiadania, w jaki sposób można je doskonalić, to musimy wyjaśnić, czym w ogóle jest przyjęcie zagrywki. Zagrywkę przyjmuje ten zawodnik, który jako pierwszy odbije piłkę na swojej części boiska po serwisie zawodnika z drużyny przeciwnej. Jeżeli zagrywka zostanie przyjęta w sposób niewłaściwy, to sytuacja taka bardzo często kończy się zdobyciem punktu przez drużynę zawodnika serwującego. Gracz, który przyjmuje zagrywkę, powinien to zrobić w taki sposób, aby nie zablokować przy tym możliwości dalszego rozegrania i ataku.

W jaki sposób można przyjmować zagrywkę po serwisie?

Piłka po serwisie pędzi przeważnie bardzo szybko. Istotne znaczenie dla prawidłowego przyjęcia zagrywki ma odpowiednia postawa zawodnika. Warto zwrócić uwagę, że przyjmujący mają często dosyć ograniczone pole widzenia, dlatego też nieustannie powinni zachowywać czujność na najwyższym poziomie. Zagrywkę w siatkówce można przyjąć sposobem dolnym oraz sposobem górnym.

Dolny sposób przyjmowania zagrywki – doskonale sprawdzi się przy mocnych serwisach, jednak pamiętaj, że gdy źle ustawisz ciało do przyjęcia zagrywki, to cały wysiłek pójdzie na marne. Chcesz doskonalić przyjmowanie zagrywki tym sposobem? Skoncentruj się na tym, aby stawać w lekkim rozkroku i nisko trzymać się na nogach.

Górny sposób przyjmowania zagrywki – to druga z dostępnych technik przyjmowania zagrywki podczas serwisu zawodnika z przeciwnej drużyny. Jeżeli piłka pędzi na Ciebie jak szalona, to zrezygnuj z przyjęcia zagrywki górą; w najlepszym razie poobijasz mocno palce, a w najgorszym zostaną połamane. Na górne przyjęcie serwisu zdecyduj się tylko w przypadku, gdy piłka została zagrana lekko. Uważaj, aby nie popełnić błędu!

🇫🇷 Philippe Blain – Przyjęcie w piłce siatkowej

Dobre przyjęcie to przede wszystkim obserwacja, potem przemieszczenie…

Opublikowany przez Techniczna strona siatkówki Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Jak doskonalić technikę przyjmowania zagrywki?

Nie jest tajemnicą, że mistrzem możesz stać się jedynie wówczas, gdy będziesz odpowiednio dużo trenować. Pamiętaj jednak o prawidłowej technice. Powielanie błędów postawy przy przyjmowaniu zagrywki przeciwnika z pewnością nie przełoży się na Twój progres sportowy. Trenuj pod okiem doświadczonego mentora, który będzie wiedział, jak efektywnie wpłynąć na Twój sposób gry. Powtarzaj ćwiczenia do znudzenia, a w końcu zauważysz postępy.


Co zrobić, gdy nie wyjdzie przyjęcie zagrywki?

Po pierwsze – nie przejmuj się. Nie jesteś jedynym członkiem drużyny. Miarą sukcesu jest gra zespołowa. Owszem, czasem może zdarzyć się tak, że jeden błąd przy przyjęciu zagrywki może zaważyć na wyniku całego meczu. Błędy jednak zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom. Ćwicz, trenuj i nie zapominaj o właściwej diecie, a progres sportowy będzie widoczny z tygodnia na tydzień.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*