Kondycja fizyczna jest kluczowa dla poprawienia wyników sportowych oraz swobodnej realizacji treningów. Regularna praca nad wydolnością oddechową może znacznie wpłynąć na komfort uprawiania sportu.
Na prawidłową pracę układu oddechowego wpływa odpowiednie nawodnienie, zdrowy tryb życia oraz dobry stan organów. W procesie oddychania oprócz płuc udział biorą oskrzela, tchawica, przepona i klatka piersiowa. Każdy z tych elementów wpływa na wydolność oddechową i determinuje swobodę pozyskiwania tlenu przez tkanki mięśniowe w ciele człowieka. Specjalistyczne badania przeprowadzone na University of Pittsburgh wykazały, że prawidłowe nawodnienie organizmu udrażnia drogi oddechowe, ułatwia odkrztuszanie i utrzymuje właściwy poziom wilgotności flegmy. Co więcej, dobra wydolność płuc wpływa zarówno na komfort snu, jak i wyniki sportowe. Praca nad oddychaniem może poprawić jakość życia i stanowić element każdego treningu sportowego.
Jedną z metod na poprawienie wydolności płuc jest dobór odpowiednich ćwiczeń. Na liście obowiązkowych aktywności powinno znaleźć się zestaw ćwiczeń typu cardio, praca na siłowni czy aktywność poprawiając wytrzymałość.
Wszystkie zajęcia sportowe wpływają korzystnie nie tylko na kontrolę oddechu, ale także na pracę serca, które odpowiada za dotlenianie krwi. Jednak niektóre z ćwiczeń w szczególności wspomagają pracę układu oddechowego, zwiększają możliwości wydolnościowe organizmu i dotleniają krew, mózg, serce oraz mięśnie.
Zajęcia cardio są dostosowane do aktualnych możliwości zawodnika, ich intensywność wzrastają wraz z poczynionymi postępami. Trening obwodowy poprawia pracę całego organizmu, wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie, spala tkankę tłuszczowa i wzmacnia mięśnie. Do ćwiczeń typu cardio można zaliczyć aerobik, step, Zumbę, Body Pump czy aerodance.
Trening cardio spala tłuszcz i poprawia wydolność organizmu. Aby był skuteczny powinniśmy go wykonywać minimum 3 razy w…
Opublikowany przez Paco Klub Sportowy Lublin paco.pl Piątek, 9 kwietnia 2021
To jeden z najprostszych, najpopularniejszych, a także najefektywniejszych sposobów na poprawę wydolności. Bieganie w zwiększającym się tempie przyspiesza pracę serca, tym samym poprawia dotlenienie organizmu. Dodatkowym obciążeniem może być jogging w niskiej temperaturze, który zmusza układ oddechowy do zwiększonego wysiłku.
Technika oddychania jest szczególnie istotna w górach, dlatego choćby kilkudziesięciominutowy spacer po terenie ze zmianami wysokości pomoże wyrównywać oddech, zmniejszyć jego płytkość i stopniowo zwiększyć komfort oddychania. Do planu treningowego warto włączyć także ekstremalną jazdę na rowerze, wspinaczkę czy narciarstwo biegowe.
Zmiany tempa podczas realizowania ćwiczeń to jeden ze skutecznych sposobów na poprawę. Podzielenie treningu na fazę maksymalnego wysiłku oraz fazę umiarkowanego zaangażowania pozwala na swobodne regulowanie oddechu oraz poprawienie ogólnej wydolności.
Interwały można wykonywać w dowolnych ćwiczeniach – podczas biegania, jazdy na rowerze, ćwiczeń na siłowni, pływania, czy nawet spaceru. Niezależnie od wybranej aktywności trening interwałowy powinien być realizowany co najmniej raz w tygodniu. Ćwiczeń interwałowych nie można powtarzać zbyt często, ponieważ znacznie wpływają na pracę układu oddechowego i źle realizowane mogą pogorszyć możliwości płuc.
Domowym sposobem na poprawienie wydolności płuc są systematyczne ćwiczenia oddechowe. Zestaw treningów mięśni oddechowych można z łatwością znaleźć na YouTube lub w aplikacjach sportowych.
Najprostsze ćwiczenia poprawiające wydolność, które można samodzielnie wykonać w domowym zaciszu, to między innymi wstrzymywanie oddechu, wdychanie powietrza ustami, a wydychanie nosem oraz oddychanie z ciężarem na przeponie. Regularne realizowanie choćby krótkich treningów oddechowych może znacznie poprawić wydolność płuc i pozytywnie wpłynąć na pracę układu oddechowego.
Foto wyróżniające: Freepik