10 powodów, dla których powinieneś zacząć biegać

10 powodów, dla których powinieneś zacząć biegać
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Dla jednych bieganie to sposób na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Inni odnajdują w nim czystą przyjemność i możliwość odkrycia na nowo okolicy. Dlaczego warto zdecydować się na bieganie?

1. Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna zalecana jest niezależnie od wieku. Jej rodzaj trzeba jednak dobrać do możliwości organizmu. Osoby z dużą nadwagą, zanim zdecydują się na trucht, powinny przyzwyczaić organizm do wysiłku podczas intensywnych spacerów. Kilka kwadransów aktywności w ciągu dnia znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, zwłaszcza tych, o podłożu cywilizacyjnym, które są bezpośrednio powiązane z niezdrowym trybem życia, jak np. otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie.

2. Redukcja tkanki tłuszczowej

Jedną z dróg do osiągnięcia wymarzonej sylwetki i redukcji poziomu tkanki tłuszczowej do satysfakcjonującego poziomu jest ruch. W połączeniu z dietą potrafi przynieść niesamowite efekty w stosunkowo krótkim czasie. Jeżeli chcesz wysmuklić uda, pozbyć się fałdek tłuszczu z okolic brzucha, to bieganie będzie dobrym środkiem do osiągnięcia celu. Im bardziej będziesz podkręcać tempo na treningach, tym lepsze efekty masz szansę osiągnąć. Z kolei długie i spokojne biegi poprawią wytrzymałość mięśni.

3. Wzmocnienie mięśni

Bieganie to świetna sprawa nie tylko dla osób, które chcą schudnąć. Podczas regularnych treningów wzmacniają się także mięśnie całego ciała, nawet te, o których istnieniu człowiek nie miał pojęcia. Widać to doskonale w przypadku bardziej intensywnej jednostki treningowej, po której zakwasy potrafią trzymać kilka dni. Jeżeli zależy Ci na tym, by wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za prawidłową sylwetkę, to bieganie jest dla Ciebie.

4. Lepsze samopoczucie

W zdrowym ciele zdrowy duch, to nie tylko slogan, ale rzeczywistość wszystkich biegaczy. Podczas wysiłku fizycznego, nawet tego o niskiej intensywności, w organizmie człowieka zaczynają wydzielać się endorfiny, potocznie nazywane hormonami szczęścia. Dzięki nim uśmiech sam pojawia się na twarzy! Bieganie to także doskonały sposób na redukcję stresu. Zdenerwował Cię szef w pracy? Idź to wybiegać, a od razu poczujesz się lepiej!

5. Przekraczanie własnych granic

Lubisz rywalizację, zwłaszcza z samym sobą? Doskonale się składa! Trenując regularnie, szybko zauważysz sportowe postępy. Z treningu na trening będziesz osiągać coraz lepsze rezultaty. Nawet jeżeli początkowo maksimum Twoich osiągów było przetruchtanie kilometra, to po kilku tygodniach będziesz w stanie pokonać o wiele dłuższy dystans. Przekraczanie własnych granic, sprawdzanie możliwości organizmu i stawianie sobie poprzeczki coraz wyżej doskonale wpływają na wzmocnienie poczucia własnej wartości.

6. Nowe znajomości

Społeczność biegaczy to grono osób wspierających się wzajemnie. Pozdrowienia podczas treningu to sprawa oczywista, choć początkujący biegacze mogą być nieco zdziwieni, że zupełnie nieznajome osoby nagle się do nich uśmiechają, rzucają luźne “cześć” czy w geście pozdrowienia podnoszą rękę przebiegając obok. Wspólna realizacja pasji zacieśnia więzi międzyludzkie. Cierpisz na samotność? Zacznij biegać, a zdziwisz się, jak szybko wokół Ciebie pojawi się grono pozytywnie zakręconych osób!

7. Dobra zabawa na zawodach

Nowe kontakty, prędzej czy później, poskutkują tym, że wspólnie ze znajomymi wybierzesz się na zawody biegowe. Pierwszy udział w takiej zorganizowanej rywalizacji zostaje na długo w pamięci biegacza, a zdobyty medal zajmuje zaszczytne miejsce na ścianie chwały w mieszkaniu. Zawody biegowe to połączenie adrenaliny z doskonałą zabawą. Przy biegach ultra jest jeszcze jeden plus – pyszne menu na trasie, które pomaga znacznie podładować baterie!

8. Eksploracja okolicy

Na spacery chodzisz dobrze wydeptanymi ścieżkami i zawsze brakowało Ci czasu, aby sprawdzić, co ciekawego kryje się za rogiem? Bieganie to doskonały sposób na poznanie nieodkrytych dotąd zakamarków w okolicy – zarówno tej bliższej, jak i nieco dalszej. Codziennie trenowanie na tej samej trasie z czasem może stać się nieco nudne, człowiek podświadomie zaczyna szukać nowych możliwości, a to może skutkować ciekawymi odkryciami niezwykłych miejsc, do których, gdyby nie treningi biegowe, nigdy by nie trafił.

9. Redukcja stresu

“Mam na to wybiegane” – te słowa można często usłyszeć od osób, dla których bieganie stało się sposobem na redukcję stresu. Jak to się dzieje, że w trakcie wysiłku fizycznego organizm doznaje oczyszczenia ze złych emocji? Wszystko dzięki endorfinom! Jeżeli zatem chcesz każdego dnia pić koktajl szczęścia, to włóż czym prędzej buty do biegania i wybierz się do pobliskiego parku! Kilka okrążeń i na problemy dnia codziennego spojrzysz z zupełnie nowej perspektywy!

10. Czas dla siebie

Potrzebujesz trochę czasu tylko dla siebie? Musisz przemyśleć ważne kwestie, a w domu wiecznie ktoś Ci przeszkadza? Wyjdź pobiegać! Wybierz ścieżkę w lesie czy wśród pól, gdzie będziesz mieć bliższy kontakt z naturą. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie – unikaj samotnego biegania po zmroku!


Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*