„Rybka na zimno”. Renesans wędkowania spod lodu!

„Rybka na zimno”. Renesans wędkowania spod lodu!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tegoroczna zima zaskoczyła Polaków zaspami śniegu oraz wyjątkowo mroźnymi dniami. Wielu mogło narzekać na warunki atmosferyczne jak za dawnych lat, jednak z pewnością znaleźli się i tacy, którzy od dłuższego czasu z wielką niecierpliwością wyczekiwali nadejścia polarnego klimatu. Poza amatorami białego szaleństwa w postaci jazdy na nartach czy desce snowboardowej, z minusowej temperatury bardzo chętnie korzystają również wędkarze.

Wędkarstwo podlodowe pobiło w tym sezonie rekordy popularności. Powrót klasycznej, mroźnej zimy sprawił, że zalewy pokryła gruba warstwa lodu (w niektórych miejscach wynosząca nawet do 15 cm!), co w mgnieniu oka stało się rajem dla miłośników łowienia ryb. Ratownicy z całego kraju od tygodni przestrzegają jednak, by nawet najbardziej doświadczeni wędkarze zachowywali szczególną ostrożność podczas ulubionej aktywności, wszak łowienie w przeręblu nie należy do najbezpieczniejszych dyscyplin i wymaga specjalnego przygotowania.

Wędkarze łowiący pod lodem muszą być gotowi na kontakt z arktyczną wodą. Przed potencjalnym zagrożeniem chroni ich m.in. specjalny strój i nie mówimy tutaj bynajmniej o typowo zimowym ubiorze. Powszechnie wykorzystywane są grube kombinezony, podobne do tych używanych przez marynarzy, dzięki którym można przebywać w wodzie bez ryzyka zamarznięcia czy utonięcia. Niezbędny jest również sprzęt do stworzenia sobie w lodzie otworu, czyli tzw. świder. Z uwagi na bezpieczeństwo, wywiercony przerębel nie powinien mieć więcej niż 20 cm szerokości.

O wielkim zainteresowaniu wędkarstwem podlodowym najlepiej świadczy pokaźna i stale rosnąca liczba zawodów w tej dyscyplinie. W ostatnich dniach wędkarze z kół PZW Miasto oraz Zadębie Skierniewice rywalizowali ze sobą w Podlodowych Mistrzostwach Łowienia Ryb, w Cieszanowicach odbyły się z kolei Podlodowe Mistrzostwa Piotrkowa Trybunalskiego, zaś na zamarzniętym stawie w Rochnie rozegrano Mistrzostwa Brzezińskiego Koła PZW. Wszystko wskazuje na to, że choć zima zdaje się powoli zmierzać ku końcowi, wędkowanie spod lodu zostanie z nami na dłużej. Pod warunkiem, że w przyszłym roku również dopisze pogoda, a zbiorniki wody znów zostaną pokryte lodem.

W niedzielę (21/02/2021) Zarząd Koła nr 12 Piotrków-Miasto był organizatorem Podlodowych Mistrzostw Piotrkowa…

Opublikowany przez PZW Koło Piotrków Miasto Niedziela, 21 lutego 2021

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*