Jak zacząć grać w tenisa? Kilka rad dla początkujących

Jak zacząć grać w tenisa? Kilka rad dla początkujących
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcąc zdobyć światową sławę w tenisie, trzeba intensywnie trenować już od najmłodszych lat. Jednak przygodę z tym sportem warto zacząć w każdym wieku. W końcu jest to jeden z bardziej popularnych sportów towarzyskich.

Jaki sprzęt wybrać do gry?

Dobór odpowiedniego sprzętu do gry to absolutna podstawa. Poświęć trochę czasu na to, aby przetestować kilka modeli rakiet tenisowych, zanim wybierzesz tę właściwą. Jeżeli rakieta nie będzie idealnie leżała w dłoni, to efekty treningu mogą nie być widoczne. Zaczynając przygodę z tym sportem, nie musisz sięgać po modele z najwyższej półki, których cena potrafi przyprawić o zawrót głowy. Producenci sprzętu do tenisa oferują ciekawy asortyment rakiet przeznaczonych dla osób początkujących.

Na co zwrócić uwagę wybierając swoją pierwszą rakietę treningową? Kluczowe znaczenie ma waga, zwłaszcza jeżeli silne ręce nie są Twoją domeną. Na początek wybierz lekką rakietę tenisową. Tego typu sprzęt pozwala na większy zakres ruchów oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji podczas treningu. Osobom początkującym poleca się także wybór miękkich rakiet.

Nauka samodzielna czy pod okiem trenera?

Sposób treningu to kolejna ważna sprawa, zwłaszcza dla osób początkujących. Musisz zastanowić się nad tym, czy sportowe umiejętności chcesz rozwijać pod okiem doświadczonego trenera, czy samodzielnie, np. w gronie znajomych, którzy na korcie tenisowym spędzają każdą wolną chwilę już od dłuższego czasu.

O ile sposób wymiany żarówki w samochodowym reflektorze można poznać, oglądając filmiki w sieci, o tyle ciężko jest w ten sposób nauczyć się grać w tenisa. Trening czyni mistrza, a profesjonalny trener pomoże Ci wypracować prawidłowe nawyki techniczne, które zaowocują szybszym progresem. Nie da się ukryć, że profesjonalne treningi tenisowe, to dosyć duży koszt, jednak warto skusić się chociaż na kilka lekcji, by poznać prawidłową technikę gry.

Trening poza kortem – na co postawić?

Śledząc potyczki tenisistów przed telewizorem, można dojść do wniosku, że to sport lekki i przyjemny. Przecież nie może być nic trudnego w machaniu rakietą na różne strony. Jeżeli wychodzisz z takiego założenia, to bardzo się zdziwisz już przy pierwszym treningu. Każdy pojedynczy set wymaga pełnego skupienia i zaangażowania. Istotna jest również doskonała kondycja fizyczna – bez niej żaden tenisista nie wytrzyma presji obciążającego treningu.

Pomyśl o tym, aby zadbać o rozwój wszystkich partii mięśni. W rozgrywce tenisowej ważną rolę odgrywają zarówno silne ręce, które umożliwiają precyzyjne i mocne odbijanie piłki, jak i wysportowane nogi, dzięki którym przez długi czas można sprawnie przemieszczać się po korcie. Uzupełnij swój plan treningowy o ćwiczenia siłowe oraz te, dzięki którym poprawisz wydolność. Podciągnięcia na drążku, pompki czy interwałowy trening biegowy, to tylko część propozycji, z których możesz skorzystać dla jeszcze lepszego wzmocnienia organizmu.

Motywacja – klucz do sukcesu w każdym sporcie

Gra w tenisa nie jest łatwa. To olbrzymi wysiłek, na który składa się wiele godzin intensywnego treningu i hektolitry potu wylanego w celu doskonalenia techniki uderzeń. Poza tym nie można również zapomnieć o czasie spędzonym poza kortem na treningu ogólnorozwojowym wzmacniającym cały organizm. Jeżeli traktujesz grę wyłącznie w kategoriach rozrywki i sposobu na spędzenie czasu ze znajomymi, to kwestia braku motywacji do regularnych ćwiczeń nie będzie Twoim problemem.

Jednak, jeśli masz chrapkę na odniesienie w tym sporcie, choć niewielkich sukcesów, to musisz nastawić się na intensywny trening. W tym przypadku motywacja będzie kluczowym elementem. Nie raz się zdarzy, że przez gorsze samopoczucie czy brzydszą pogodę nie będzie Ci się chciało wyjść z domu, ale pamiętaj, że tylko regularny trening pozwala osiągać coraz lepsze rezultaty – w każdym sporcie.


https://www.facebook.com/TenisKozerki/posts/757817278076528

Jak zadbać o odpowiedni poziom motywacji? Na początek wyznacz sobie konkretne cele, jakie chcesz osiągnąć. Może to być wygrana lokalnych zawodów czy pokonanie znajomego, który rakietę tenisową trzyma w ręce o wiele dłużej niż Ty. Za każdym razem, gdy nie będzie Ci się chciało wyjść na trening, użyj siły wyobraźni, by wizualizować sytuację, w której marzenie staje się rzeczywistością. Chęć odpuszczenia jednostki treningowej odejdzie w kąt, a Ty z nowym zapałem wybierzesz się na kort tenisowy.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*