Badminton w czasach zarazy. Co z turniejami w Polsce i na świecie?

Badminton w czasach zarazy. Co z turniejami w Polsce i na świecie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Badminton to dyscyplina sportowa, która zyskuje na znaczeniu zarówno w kraju nad Wisłą, jak i na całym świecie. Popularna „kometka” jest coraz chętniej praktykowana przez sympatyków aktywności fizycznej. Przekłada się to na większe zainteresowanie wydarzeniami związanymi z badmintonem, który od 1992 znajduje się przecież wśród dyscyplin olimpijskich. Warunki do uprawiania tego sportu w dobie pandemii koronawirusa nie należą jednak do komfortowych…

Odwołane turnieje

Miłośników badmintona z pewnością zasmuci fakt, że z powodu pandemii COVID-19 przełożone zostały drużynowe mistrzostwa świata kobiet (Uber Cup) i mężczyzn (Thomas Cup). Wydarzenie początkowo planowano na maj, a następnie przekładano kolejno na sierpień i październik. Niedawno międzynarodowa federacja (BWF) poinformowała natomiast, że prestiżowy turniej odbędzie się w duńskim mieście Aarhus dopiero w 2021 roku. Decyzja organizatorów podyktowana jest faktem, że z udziału w imprezie rezygnowały kolejne reprezentację, takie jak Indonezja, Tajlandia, Tajwan, Korea Południowa, czy Australia.

Prestiżowe Uber Cup i Thomas Cup to turnieje odbywające się co drugi rok. W poprzedniej edycji, a więc w 2018, po zwycięstwo sięgnęły reprezentacje Japonii (kobiety) i Chin (mężczyźni). W mistrzostwach nie brali udziału Polacy.

Odwołano również Denmark Masters, przewidziany pierwotnie w dniach 20-25 października. Na tym jednak kończą się złe wieści dla fanów badmintona – w tym samym oświadczeniu federacja potwierdziła bowiem, że Denmark Open z cyklu BWF World Tour odbędzie się bez najmniejszych zakłóceń. Rywalizacja potrwa od 13 do 18 października bieżącego roku, a miejscem zmagań będzie Odense, które miało gościć także uczestników wspomnianego wcześniej Denmark Masters.

Frekwencyjny sukces w Polsce

Przenosimy się teraz na krajowe podwórko, a konkretnie do hali Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku, gdzie w ubiegły weekend (18-20 września) odbyły się 56. Indywidualne Mistrzostwa Polski w Badmintonie. Jak mówił podczas piątkowego otwarcia prezes Polskiego Związku Badmintona, Marek Krajewski, do samego końca istniały wątpliwości co do rozegrania turnieju ze względu na pandemię. Ostatecznie obawy okazały się bezpodstawne, a organizatorzy mogą być bardzo zadowoleni z frekwencji – na mistrzostwach stawiło się w sumie 142 zawodników. Trudna sytuacja na świecie nie powstrzymała ich zatem przed licznym przybyciem na najważniejszą imprezę badmintonową w naszym kraju.

56. Indywidualne Mistrzostwa Polski oficjalnie otwarte! 🏸🏆

Życzymy nam wszystkim niezapomnianych emocji! ❤️

Opublikowany przez Polski Związek Badmintona Piątek, 18 września 2020

Turniej rozgrywany był na czterech kortach, a widzowie mieli okazję zobaczyć w akcji niemal wszystkich olimpijczyków, czyli Michała Łogosza, Przemysława Wacha, Adama Cwalinę oraz Adriana Dziółko. O kwalifikację olimpijską walczyli z kolei m.in. broniący tytułu mistrza kraju Michał Rogalski, czy Wiktoria Dąbczyńska, która niedawno triumfowała w młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

Największe kontrowersje towarzyszyły konfrontacji Dąbczyńskiej z niżej notowaną Joanną Rudną w finale gry pojedynczej pań. Świetnie dysponowana tego dnia Rudna w pierwszym secie bez problemu ograła faworyzowaną rywalkę 21:7. Drugą odsłonę również zaczęła znakomicie i prowadziła już 5:2, ale w odniesieniu zwycięstwa przeszkodziła jej kontuzja. W ten sposób złoty medal trafił ostatecznie do przedstawicielki Orlicza Suchedniów, która nie ma jednak powodów do nadmiernej radości – na korcie okazała się przecież zdecydowanie słabsza. Reszta spotkań odbyła się już bez większych niespodzianek, a pełną listę zwycięzców gier finałowych w poszczególnych kategoriach udostępniła oficjalna strona Polskiego Związku Badmintona.

👏 Poznaliśmy zwycięzców 56. Indywidualnych Mistrzostw Polski! Serdecznie gratulujemy wszystkim wygranym! Wykonaliście…

Opublikowany przez Polski Związek Badmintona Niedziela, 20 września 2020

Badminton także dla amatorów

Badminton to jednak nie tylko zmagania profesjonalnych graczy. W związku z coraz szybszym rozwojem „kometki” w naszym kraju organizowane są przeróżne turnieje dla amatorów. Nie tak dawno, bo w sobotę 12 września bieżącego roku w Bytowie odbyła się piąta edycja Turnieju Rodzinnego – Rodzinne Rakiety. Zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i już teraz planuje się ich kolejną odsłonę. Bardzo owocny pod względem imprez przeznaczonych dla dzieci i rodzin był ubiegły rok – rozegrano ich wtedy blisko 30 na terenie całego kraju! Jeśli ktoś poza śledzeniem poczynań zawodowców chciałby również wyjść na kort i poznać tajniki gry w badmintona, polecamy na bieżąco śledzić stronę PAB (Polscy Amatorzy Badmintona), gdzie znajdują się informacje na temat amatorskich turniejów.

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*