5 najlepszych trików piłkarskich – dzięki tym sztuczkom miniesz każdego rywala!

5 najlepszych trików piłkarskich – dzięki tym sztuczkom miniesz każdego rywala!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Imponujące zwody to nie tylko świetny sposób na ominięcie swojego przeciwnika, ale także widowiskowe rozegranie piłki. Jakie sztuczki są najbardziej efektywne? 

Elastico

Trik, który jest stosunkowo prosty, jednak wymaga dobrego wyczucia czasu. Elastico wykonuje się, zataczając półokrąg w prawą stronę i szybko zmieniając kierunek w lewo. Dzięki dobremu wyczuciu piłki w łatwy sposób można ominąć rywala i zmylić co do kierunku biegu na bramkę.

Często stosuje się także odwróconą formę tego tricku, rozpoczynając od zabiegu w lewą stronę i zwinnej zmiany kierunku na prawo. Ruch można wykorzystać nie tylko względem przeciwnika w strefie obrony, ale także podczas pojedynku jeden na jeden z bramkarzem. Odpowiednio dobrany timing i pewność ruchu sprawi, że bramkarz automatycznie rzuca się w jedną ze stron, pozostawiając drugą otwartą do strzału.

Ruletka

Sztuczka opanowana do perfekcji przez francuskiego piłkarza Zinedine Zidane’a. Technika wyminięcia rywala polega na wykonaniu pełnego obrotu o 360 stopni, przekładając piłkę z jednej nogi na drugą, jednocześnie omijając przeciwnika.

Trik opiera się na wypracowanej podczas gry pamięci mięśniowej i dobrej koordynacji piłki, ponieważ przez krótką chwilę piłka znajdzie się poza zasięgiem wzroku zawodnika. Widowiskowa sztuczka nie należy do najłatwiejszych i wymaga dużo ćwiczeń. 

Kapkowanie   

Kolejna przydatna umiejętność to wykonywanie trików, potocznie nazywanych „kapkami”. Większość treningów piłkarskich zawiera w sobie kapkowanie, czyli podbijanie piłki stopą, kolanem, głowa i klatką piersiową. Ćwiczenie poprawia czucie piłki, ułatwia jej przyjmowanie i opanowanie, a także pozwala na skuteczne zwalnianie jej prędkości po locie.

Kapkowanie może być także wykorzystane w ominięciu przeciwnika, jednak wymaga dużej precyzji. Podrzut można wykonać nad głową zawodnika, dokładnie w zaplanowane wcześniej miejsce. Po uderzeniu zawodnik omija rywala i jako pierwszy dobiega do wolnej piłki.

Step up

Prosta sztuczka pozwala w efektywny sposób minąć zawodnika niemal w każdej sytuacji. Do jej wykonania potrzebna jest precyzja i dobra zwinność, jednak jej efektywność jest warta wytężonego treningu.

Step up opiera się na próbie okrążenia piłki stopą, a następnie przerzuceniu jej na drugą stopę. W tym czasie zawodnik musi dynamicznie zmienić kierunek ułożenia ciała i szybko minąć rywala. Przeciwnik będzie odczytywać przewidywany kierunek biegu na podstawie ułożenia ciała, dlatego kluczowym elementem jest dobre zmylenie rywala przyjętą na początku akcji pozycją.

No-look pass

Ostatnia propozycja nie wiąże się z dryblingiem ułatwiającym usunięcie rywala, ale jest skutecznym i efektywnym sposobem na wykluczenie przeciwnika z akcji. Zagraniem w stylu no-look pass niejednokrotnie popisywał się Robert Lewandowski, który w widowiskowy sposób rozgrywał akcje na skrzydle czy w środku boiska.

Zagranie polega na skutecznym przyjęciu piłki i oszukaniu rywala ruchem swojego ciała. W praktyce zawodnik przyjmuje piłkę, podbija ją i posyła w stronę swojego kolegi, jednak  w taki sposób, że rozgląda się w przeciwnym kierunku do wykonanego uderzenia. Dzięki temu rywal myśli, że piłka będzie zagrana w stronę, w którą patrzy zawodnik, a w rzeczywistości jest odegrana w przeciwnym kierunku.

Zdjęcie główne: Jannik Skorna/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*