Cytrulina – kiedy warto ją suplementować?

Cytrulina – kiedy warto ją suplementować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Cytrulina to naturalny aminokwas, zdobywający coraz większą popularność wśród sportowców, zarówno zawodowych, jak i amatorów. Jest ona szeroko stosowana jako suplement diety, mający na celu poprawę wydolności i wytrzymałości oraz przyspieszenie regeneracji mięśni. W tym artykule podpowiemy, kiedy warto rozważyć suplementację cytruliną oraz jakie korzyści można osiągnąć dzięki jej regularnemu spożywaniu.

Jak działa cytrulina?

Cytrulina jest prekursorem argininy, aminokwasu mającego bezpośredni wpływ na produkcję tlenku azotu (NO) w organizmie. Tlenek azotu jest gazem, który pełni kluczową rolę w regulacji napięcia naczyń krwionośnych. Gdy poziom NO wzrasta, naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu możliwy jest zwiększony przepływ krwi do mięśni.

Suplementacja cytruliny daje dość szybko wyraźne efekty w postaci:

  • zwiększenia produkcji tlenku azotu,
  • poprawy przepływu krwi do mięśni,
  • zmniejszenie uczucia zmęczenia mięśniowego,
  • wsparcia regeneracji po intensywnym treningu,
  • poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Suplement dostępny jest w postaci jabłczanu cytruliny oraz jako l-cytrulina. Obie formy są równie dobrze przebadane i bezpieczne w użyciu. Ich spożycie właściwie nie wywołuje działań niepożądanych.

Kto może stosować cytrulinę?

Suplementacja prezentowanym aminokwasem endogennym podejmowana jest najczęściej przez intensywnie trenujących sportowców, chcących w bezpieczny sposób poprawić wydolność organizmu. Cytrulina przyspiesza syntezę tlenku azotu, dzięki czemu szybko rozszerza naczynia krwionośne, co pozwala na szybsze dostarczenie substancji odżywczych oraz tlenu do mięśni.

Polepszony przepływ krwi w trakcie wysiłku fizycznego w znacznym stopniu poprawia wydolność i wytrzymałość. Dodatkowo przyjmowanie cytruliny daje efekt pompy mięśniowej, co jest szczególnie pożądane w kulturystyce.

Suplementacja cytruliną niesie ze sobą szereg pozytywnych skutków, a najczęściej sięga się po nią:

  • w sportach wytrzymałościowych,
  • w dyscyplinach, w których ważna jest pompa mięśniowa,
  • przed treningiem siłowym.

Stosowanie cytruliny wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, w związku z tym może być ona używana jako suplement diety także przez osoby cierpiące na umiarkowanie nasilone schorzenia układu krwionośnego.

Warto też dodać, że na skutek skomplikowanych przemian metabolicznych cytrulina usprawnia przepływ tlenku azotu, co ma pozytywny wpływ na zaburzenia erekcji. Osoby borykające się z zaburzeniami erekcji mogą rozważyć jej stosowanie.

Skutki uboczne stosowania cytruliny

Zarówno jabłczan cytruliny, jak i l-cytrulina uznawane są za bezpieczne suplementy diety, jednak podobnie jak w przypadku wszystkich innych preparatów, także i tu istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się skutków ubocznych. Najczęściej wymienia się następujące problemy:

  • dysfunkcje pokarmowe przejawiające się w postaci biegunki, nudności czy bólu brzucha,
  • nadmiar azotu – istnieje niewielka szansa na powstanie nadmiaru azotu we krwi, co może prowadzić do niepożądanych skutków u osób z chorobami nerek,
  • zbyt niskie ciśnienie krwi – cytrulinę należy dawkować szczególnie ostrożnie u osób z niskim ciśnieniem,
  • reakcje alergiczne – u osób z nietolerancją pokarmową i alergiami istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia alergii,
  • interakcje z innymi lekami –  jak każdy suplement, także cytrulina może wchodzić w niepożądane reakcje z przyjmowanymi lekami lub innymi suplementami.

Większość osób dobrze toleruje suplementację cytruliną, jednak aby uniknąć niepożądanych reakcji, warto skonsultować dawkowanie cytruliny z dietetykiem lub lekarzem sportowym.

Zdjęcia: https://www.freepik.com/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*