Wędkowanie dla początkujących – wskazówki

Wędkowanie dla początkujących – wskazówki
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wędkowanie to popularne hobby, które często przeradza się w życiową pasję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Uwielbiasz spędzać wolny czas nad wodą? Sprawdź, od czego zacząć swoją przygodę z wędkarstwem!

Podstawa prawna

Każdy, kto chciałby zacząć łowić ryby na państwowych łowiskach, powinien w pierwszej kolejności zapoznać się z przepisami prawnymi obowiązującymi na terenie naszego kraju. Ich nieprzestrzeganie może skutkować wysokimi karami. Jak ich uniknąć, a tym samym uchronić prywatny budżet przed niepotrzebnymi wydatkami? Warto zaznajomić się z treścią dwóch ustaw – pierwsza z nich to Ustawa o rybactwie śródlądowym, a druga – Ustawa o rybołówstwie. Oba akty prawne są ogólnodostępne i można je znaleźć na internetowych stronach rządowych.

Karta wędkarska – jak ją zdobyć?

Chcąc korzystać z łowisk należących do Polskiego Związku Wędkarstwa, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Potwierdzającym je dokumentem jest karta wędkarska. Aby ją wyrobić, wystarczy zgłosić się do wybranego oddziału PZW i zdać egzamin, podczas którego zweryfikowana zostanie znajomość przepisów dotyczących rybołówstwa. Bez dokumentu ryby mogą łowić jedynie osoby poniżej 14. roku życia (jednak tylko pod warunkiem, że są pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej stosowne uprawnienia), a także cudzoziemcy (w tym przypadku wystarczy wykupienie zezwolenia na wędkowanie). W internecie można znaleźć pytania egzaminacyjne, powstał także portal w całości poświęcony tematyce zagadnień egzaminacyjnych na kartę wędkarską (www.kartawedkarska.pl). Dostępne są na nim testy, dzięki którym każdy może w dowolnym momencie zweryfikować stopień swojej wiedzy.

Organem wydającym kartę wędkarską jest starostwo powiatowe, do którego trzeba udać się z kompletem dokumentów. Będzie nam potrzebne między innymi zaświadczenie potwierdzające pozytywny wynik egzaminu przeprowadzonego przez PZW oraz dwa zdjęcia i dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Podczas wędkowania kartę wędkarską trzeba mieć zawsze przy sobie – nawet jeżeli zdobyłeś uprawnienia, lecz podczas kontroli nie jesteś w stanie potwierdzić ich odpowiednim dokumentem, musisz liczyć się z ewentualnością otrzymania grzywny lub mandatu za nielegalny połów ryb.

Sprzęt wędkarski – co na początek?

Kolejną ważną kwestią, która z pewnością zaprząta głowę początkujących wędkarzy, jest dobór odpowiedniego sprzętu. Każde hobby to spore wydatki, wędkarstwo nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Na profesjonalny sprzęt można lekką ręką wydać nawet kilka tysięcy złotych, choć osoby początkujące zapewne sięgną po nieco tańsze akcesoria. Wielu wędkarzy, którzy dopiero zaczynają przygodę z łowieniem ryb, wybiera sprzęt używany – dzięki temu można sporo zaoszczędzić, a jeśli okaże się, że wędkarstwo nie sprawia im tak dużej przyjemności, jak myśleli – mają jeszcze parę złotych w kieszeni.

Niezbędna do wędkowania będzie oczywiście wędka z dobrym kołowrotkiem. Skuteczny połów ryb nie obędzie się też bez żyłki, haczyków i oczywiście przynęty, na którą będą łapać się ryby. Szeroka jest także gama akcesoriów wędkarskich, które sprawiają, że czas spędzony nad wodą staje się jeszcze przyjemniejszy. Każdy wędkarz dla własnego komfortu powinien pomyśleć o krześle wędkarskim. Przydatna może okazać się też podpórka na wędkę. Niektórzy decydują się na zakup podpórki z sygnalizatorem, choć początkujący wędkarz może skusić się na tańszy osprzęt.

Wędkowanie – od czego zacząć?

Zapoznanie się z przepisami prawnymi czy skompletowanie niezbędnego sprzętu do wędkowania to absolutne podstawy. Jednak tak, jak do przebiegnięcia maratonu nie wystarczy zakup butów biegowych i przeczytanie regulaminu zawodów, tak w przypadku wędkarstwa, aby czerpać prawdziwą przyjemność z hobby, która dodatkowo będzie okraszona mniejszymi lub większymi sukcesami, potrzebny jest trening. Można samodzielnie spędzać długie godziny na ulubionym łowisku, stopniowo doskonaląc technikę wędkowania lub też zapisać się do klubu wędkarskiego, gdzie doświadczeni wędkarze zdradzą młodym adeptom sekrety łowienia ryb, pomogą dobrać sprzęt czy poinstruują, jakie przynęty sprawdzą się najlepiej.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*