Najpopularniejsze style pływackie – jak pływać dobrze technicznie?

Najpopularniejsze style pływackie – jak pływać dobrze technicznie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Najtrudniejsze w nauce pływania może okazać się pokonanie strachu przed wodą. Gdy już ten etap mamy za sobą, przychodzi czas, na szlifowanie techniki!

Style pływackie – jak nauczyć się pływać?

Wizyta na basenie powinna kojarzyć się przede wszystkim z przyjemnym i efektywnym treningiem, a nie z walką o przetrwanie. O tym, że rzeczywistość jest daleka od ideału, można się przekonać, zaglądając na losowo wybraną halę basenową. Nawet stały bywalec takiego miejsca, nie ma do perfekcji opanowanej trudnej sztuki pływania. Zdecydowana większość osób próbuje jedynie utrzymać się na powierzchni, machając przy tym dość niezdarnie rękami i nogami. Wytrawni pływacy mają z kolei technikę dopracowaną do perfekcji. Można zzielenieć z zazdrości, podziwiając ich skoordynowane ruchy, dzięki którym tak sprawnie poruszają się w wodzie. Najlepszym sposobem na skuteczną naukę pływania, są treningi pod okiem doświadczonego trenera.

Dzisiaj mamy trochę wiedzy i ciekawostek dla Was … 👇👇

STYLE PŁYWACKIE i TECHNIKI PŁYWACKIE, czyli jak…

Opublikowany przez Centrum Pływania Hydra Poniedziałek, 23 marca 2020

Nie od razu Kraków zbudowano – zacznij od prostych ćwiczeń

Jeżeli chcesz nauczyć się pływać i marzysz o tym, aby Twoja technika pływacka była doskonała, to przede wszystkim musisz przestać bać się wody. Nawet minimalna obawa może zniweczyć wiele godzin intensywnego treningu. Zaufaj wodzie i swoim umiejętnościom. Wyłóż się na tafli basenowej, wyprostuj ciało i dryfuj spokojnie (oczywiście pod nadzorem ratownika!). Jest sporo ćwiczeń, dzięki którym opanujesz strach przed całkowitym zanurzeniem ciała pod wodą. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie ze strachem, to koniecznie zapisz się na lekcje pływania do doświadczonego trenera.

Style pływackie, które warto znać

Styl grzbietowy czy popularna żabka, to klasyka, po którą sięgają przeważnie początkujący pływacy. Ci wytrwalsi są w stanie opanować pływanie kraulem lub motylkiem. To podstawowe cztery style pływackie. Który z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu? Każdy z nich ma swoje zalety. Wspólne jest jedno – efektywne pływanie jest możliwe dzięki perfekcyjnej technice, a jej opanowanie, to długie godziny intensywnego treningu na basenie. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na naukę. Pływać może każdy, zarówno dziecko, jak i osoba dorosła. Dzieci szybciej opanowują technikę pływania, jednak i dorośli, o ile przyłożą się do treningu, również mogą liczyć na dobre rezultaty.

Styl grzbietowy – jak pływać na plecach?

Pływanie na plecach to doskonała forma relaksu po dniu pełnym napięć. Styl grzbietowy jest wyjątkowy – nie tylko odpręża, ale też korzystnie wpływa na kręgosłup. Jeżeli jeszcze nie umiesz pływać, to warto zacząć naukę właśnie od stylu grzbietowego. Jakie efekty można uzyskać? Regularne treningi przyczynią się do wzmocnienia mięśni pleców. Dzięki temu Twój kręgosłup będzie mniej obciążony. O czym musisz pamiętać, pływając stylem grzbietowym? Podstawą jest koordynacja ruchów. Prawidłowa praca nóg (to one są w tym przypadku głównym motorem napędowym), powinna idealnie się zgrywać z uzupełniającym ruchem obrotowym rąk.

Kraul – technika trudna do opanowania

Jeżeli chcesz pokonywać długości basenu z szybkością błyskawicy, podoba Ci się umięśniona klatka i solidnie wyrzeźbione ramiona, to jest duża szansa na to, że właśnie kraul będzie Twoim ulubionym stylem pływackim! To nie przelewki. Technika ta wymaga od pływaka sporo siły. Liczy się także zasięg ramion oraz prawidłowy oddech. Pamiętaj o odpowiedniej dynamice ruchów. To dzięki niej będziesz szybko mknąć z jednego końca basenu na drugi.

Poczuj się jak żaba w wodzie!

Przeglądając style pływackie, nie można zapomnieć o popularnej żabce. Taki trening pomoże Ci skorygować wady postawy. Pływając żabką, angażujesz do pracy wiele partii mięśni. Dzięki temu masz szansę na to, aby równomiernie rozbudować sylwetkę. Pływanie żabką to duży wysiłek. Ma to swoje plusy, bo jeden trening pozwala spalić ogromną liczbę kalorii! Sekret tkwi w prawidłowej technice. Chodzi o to, aby w odpowiedni sposób poruszać nogami i rękami. Wyjściowo, dłonie powinny być złączone ze sobą. Rozdzielając ręce, wykonuj kolisty ruch w wodzie. Nogami pracuje na podobnej zasadzie. Pamiętaj także o odpowiednim oddechu i nie bój się zanurzyć pod wodą całej głowy!

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*