Odbicie górne w siatkówce – prawidłowa technika i ćwiczenia doskonalące

Odbicie górne w siatkówce – prawidłowa technika i ćwiczenia doskonalące
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Opanowanie podstawowych zasad gry w piłce siatkowej wymaga systematycznego treningu. Kiedy ten etap będzie już za Tobą, zaczniesz błyszczeć na boisku. Z tego artykułu dowiesz się, jak wypracować najlepsze możliwe odbicie sposobem górnym.

W Polsce siatkówka jest nie mniej popularna od piłki nożnej, a sukcesy reprezentacji napawają dumą. Nie ma się zatem co dziwić, że niemal na każdym orliku, obok boiska do futbolu, znajdziemy również boisko z rozłożoną siatką. Aby komfortowo się na nim czuć, należy poznać podstawy: serwis oraz odbicie górne i dolne. Naukę najlepiej rozpocząć od odbicia górnego, które oswaja z piłką i wprowadza w to, czym w zasadzie jest siatkówka.

Wiele będzie zależało od rodzaju treningu: indywidualnego bądź grupowego. W zależności od tego różne będą ćwiczenia.

Absolutne podstawy jesteśmy w stanie przyswoić samodzielnie. W tym celu warto na początek zrobić krótką rozgrzewkę: pajacyki, skręty nadgarstków, przysiady, rozciąganie i tak dalej. Teraz możemy przejść do ćwiczeń.

Ćwiczenia indywidualne

Odbicia o ściankę

Wariant I
Ustawiamy się przed ścianą i po prostu próbujemy odbijać piłkę. Należy w tym celu zachować prawidłowe ustawienie i technikę. Postawa powinna wyglądać następująco: nogi delikatnie ugięte w lekkim rozkroku, stopy na szerokości barków. Tułów delikatnie pochylony, plecy proste. Ręce zgięte w łokciu, palce rozstawione swobodnie, powinniśmy utworzyć nimi kształt „koszyczka”, kciuki zwrócone do siebie. Dłonie utrzymujemy na wysokości klatki piersiowej. W momencie odbicia piłki prostujemy kolana, a przy odbiorze znów uginamy. I tak w kółko, aż odbijanie od ściany nie będzie stanowiło problemu.

Przygotowanie do wariantu II
Stajemy na końcu boiska i powolnym krokiem przesuwamy się w stronę siatki, podbijając bezustannie piłkę nad głową. Następnie wracamy tyłem, cały czas wykonując podbicia piłki.

Wariant II
W tym przypadku mamy już do czynienia z sekwencją ruchów.
1. Zbliżamy się do siatki, podbijając piłkę nad głową.
2. Kiedy jesteśmy blisko siatki, przebijamy piłkę na drugą stronę.
3. Przechodzimy pod siatką i odbijamy piłkę o ścianę w taki sposób, by ta przy odbiciu poleciała nieco wyżej, dając nam czas, aby ustawić się plecami do ściany. Kiedy spadnie, przebijamy ją z powrotem za siatkę (lot piłki w tej części ćwiczenia powinien przypominać trójkąt rozwartokątny, a następnie przebicie łukiem).

Traf w pole

W tym ćwiczeniu przyda się kilka piłek. Ustawiamy się po jednej stronie boiska, a po drugiej zaznaczamy różne miejsca, w które będziemy celować. I po kolei, z różnych pozycji po naszej stronie siatki, próbujemy przebić i trafić w wyznaczone pole. Ćwiczenie to może posłużyć w ramach małego konkursu między uczniami – kto zyska największą ilość punktów, ten jest najlepszym „strzelcem”.

Ćwiczenia grupowe

Odbicia ze zmianą miejsc

Ustawiamy się w parze naprzeciw siebie. Jedna osoba stoi niezmiennie w tym samym miejscu. Druga po każdym przyjęciu będzie natomiast przesuwać się krokiem dostawnym raz nieco w prawo, a raz nieco w lewo. Właśnie tak wymieniamy się piłką przy pomocy odbicia sposobem górnym.

Odbicia przez siatkę

Najbardziej klasyczne ćwiczenie na koniec. Choć wydaje się najprostsze, wcale takie nie jest. Dotychczasowe ćwiczenia miały przygotować Cię właśnie do tego „sparingu”. Stajecie w parach po przeciwnych stronach siatki i podajecie do siebie. Kto pierwszy źle przyjmie albo poda niewłaściwie – przegrywa.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*