Te ćwiczenia w domu czynią cuda!

Te ćwiczenia w domu czynią cuda!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zawsze znajdziemy mnóstwo powodów, aby schudnąć – urodziny przyjaciółki, ślub, wakacje, Sylwester. Motywacja na początku jest duża, pragniemy w końcu wyrzeźbić sylwetkę i pochwalić się figurą swoich marzeń. Aby to osiągnąć, niezbędny jest odpowiedni trening.

Siłownie i kluby fitness są obecnie bardzo popularne, co widać również po liczbie ludzi, którzy te miejsca odwiedzają. To idealne miejsce, w którym najłatwiej wykonać porządny i efektywny trening, jednak ćwiczyć można również w domu. Warto wiedzieć, że do dobrego treningu wystarczą chęci i zaangażowanie, oraz cierpliwość. Trening w domu może być równie efektywny i przyjemny, co na siłowni, czy w klubie fitness.

Ćwiczenia w domu można wykonywać o każdej porze dnia i nocy – wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niezależnie, czy posiadamy profesjonalny sprzęt, czy dysponujemy samą matą i ciężarem własnego ciała, sylwetka marzeń to cel, który można osiągnąć w każdych warunkach. Coraz popularniejsze stają się ćwiczenia z Youtube bądź z aplikacjami na telefon. Wiele z nich można wykonywać w domu. To bardzo dobry sposób na zmobilizowanie się do treningów i osiągnięcie wymarzonej sylwetki. 

5 najlepszych ćwiczeń do trenowania w warunkach domowych

Do gotowych treningów warto dopisać te 5 kultowych ćwiczeń, które zawsze dają fenomenalne efekty. Można również samemu przygotować plan treningowy, jako trening obwodowy, czyli powtarzanie ćwiczeń jedno po drugim w 4 lub 5 seriach.

1. Plank, czyli deska

Jedno z najbardziej znienawidzonych i wymagających ćwiczeń, ale przy regularnym trenowaniu dające widoczne efekty. To ćwiczenie angażujące wszystkie najważniejsze partie mięśniowe – mięśnie brzucha, naramienny przedni, trójgłowy ramienia i mięsień pośladkowy. Początkowo, to ćwiczenie wydaje się strasznie trudne, dlatego najlepiej zaczynać od 15-20 sekund, stopniowo wydłużając ten czas nawet do 2 minut. Techniczne aspekty tej pozycji są ważne, dlatego należy pamiętać, aby być skoncentrowanym przy tym ćwiczeniu, napinać brzuch, dbać o proste plecy i zaokrąglone łopatki. 

2. Burpees, czyli kangurki

Kolejne, bardzo wymagające ćwiczenie, ale dające fantastyczne efekty i pobudzające cały organizm do pracy. Często ćwiczenie to nazywane jest również, jako padnij-powstań. Angażuje do pracy mięśnie ud, klatki piersiowej, ramion oraz mięśnie brzucha. Burpees oprócz angażowania dużych partii mięśniowych podnosi również tętno do poziomu, który wpływa na lepsze i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Kangurki to ćwiczenie łączące w sobie zalety treningu siłowego i aerobowego, czyli dwa w jednym.

3. Przysiady

Idealne ćwiczenie na mięśnie pośladków i ud. Można je robić w każdym miejscu, a dobrze i regularnie wykonywane, da oczekiwane efekty. Należy jednak pamiętać, że jak w przypadku wszystkich ćwiczeń, najważniejsza jest technika i należy dbać o poprawność wykonywania. Przysiad nie może być zbyt płytki, dzięki czemu odpowiednio mocno angażuje mięśnie pośladkowe. Od wielu lat krąży teoria, że podczas wykonywania przysiadów kolana nie powinny wychodzić za linię palców u stóp. To mit!

4. Pompki

Ćwiczenie siłowe, wykorzystujące masę własnego ciała, które kojarzy się głównie z treningiem mężczyzn, jednak nic bardziej mylnego. To ćwiczenie jest doskonałym uzupełnieniem planu treningowego, ponieważ daje widoczne rezultaty i angażuje wiele partii mięśniowych. Początkowo można robić damskie pompki, zanim nie nabierzemy siły i wprawy. Pompki wpływają na mięśnie ramion, klatki piersiowej i pleców.

5. Pajacyki

To jedno z lepszych i łatwych do wykonania ćwiczeń. Pajacyki to ćwiczenie aerobowe, które dodatkowo angażuje do pracy różne partie mięśniowe – mięśnie naramienne, pośladkowe, nogi, czy plecy. Pajacyki przyspieszają puls, co prowadzi do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Intensywne podskakiwanie w trakcie ćwiczenia to dobry sposób na spalenie niemałej liczby kalorii. 

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*