Jak wybrać odpowiednio rękawice do MMA?

Jak wybrać odpowiednio rękawice do MMA?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

MMA należy do sportów kontaktowych, co oznacza, że wymaga wyboru odpowiednich akcesoriów treningowych, a także ochronnych. Treningi zarówno początkujących, jak i zawodowców nie obejdą się przede wszystkim bez rękawic. Jak jednak właściwie dobrać rękawice MMA? Sprawdź, co znajdziesz w sklepie Bushido-Sport i na co zwracać uwagę podczas wybierania.

Rękawice MMA – czym się charakteryzują?

Zarówno rękawice bokserskie, jak i rękawice do MMA mają za zadanie zapewniać komfortowy i bezpieczny trening. Chronią przed urazami i kontuzjami, które mogą powstawać w trakcie przyjmowanych ciosów, wyprowadzanych uderzeń czy upadków. Różnią się one jednak swoją konstrukcją.

Rękawice MMA są mniej zabudowane niż te przeznaczone do boksu. W MMA liczy się bowiem możliwość uzyskania pewnego chwytu. Tutaj walka odbywa się na różnych płaszczyznach. Rękawice tego typu mają zatem nieosłonięte palce i otwartą wewnętrzną część dłoni. Mogą posiadać dodatkową osłonę na palec odstawny, ale i dostępne są te, które go nie chronią.

Rękawice MMA są przy tym lekkie, twardsze od bokserskich i zapewniają mniejszą amortyzację, ponieważ ich warstwa jest znacznie cieńsza niż ta, którą posiadają rękawice bokserskie.

Rękawice do MMA – jak dobrać rozmiar

Rękawice wykorzystywane w MMA dostępne są w rozmiarówce podobnej do tej, jaka występuje w przypadku ubrań. Można je zatem dostać w rozmiarach przeważnie od S do XL. Występują również w rozmiarach pośrednich, np. M/L – w zależności od rozmiarówki podawanej przez producenta.

Aby właściwie dobrać tego typu rękawice pod względem rozmiaru, należy wykonać pomiar dłoni od wewnętrznej strony, na wysokości palców, wyłączając kciuk. Uzyskany wymiar wystarczy porównać z danymi zawartymi w tabeli rozmiarów producenta.

Dobrze dopasowany rozmiar to podstawa bezpiecznego i efektywnego treningu. Za duże rękawice nie zapewnią należytej ochrony, a chwyt nie będzie pewny. Te zbyt małe wpłyną na niekomfortowy trening, a nawet większe ryzyko wystąpienia urazów.

Rękawice MMA – z kciukiem lub bez

Rękawice MMA dostępne są w dwóch rodzajach konstrukcji. Mogą posiadać osłonę na palec odstawny, ale i dostępne są te bez ochrony kciuka. Tutaj wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji osoby trenującej.

Teoretycznie rękawice z kciukiem gwarantują lepszą ochronę, ale w praktyce mogą nieco pogarszać zdolności chwytne. Te bez kciuka są z kolei bardziej komfortowe w użytkowaniu, ale palec odstawny nie ma zabezpieczenia. To, co dla jednych jest wygodne podczas treningów i wpływa na subiektywne odczuwanie osiągania lepszych efektów, dla innych może być znacznie mniej komfortowe.

Przeznaczenie rękawic MMA – przyrządowe i sparingowe

Wśród rękawic MMA jest jeszcze jeden podział – na treningowe (przyrządowe) i sparingowe. Warto zatem przemyśleć, jaki rodzaj treningów będzie podejmowany najczęściej. Rękawice do MMA treningowe, nazywane także przyrządowymi, są twardsze od sparingowych, ponieważ mają cieńszą warstwę pianki. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim ich trwałość, ponieważ wykorzystuje się je do pracy z przyrządami, np. tarczami czy workiem bokserskim. Częste i mocne uderzenia są więc codziennością. Nie potrzeba zatem tak dobrej amortyzacji, jak podczas sparingów.

Rękawice sparingowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są podczas sparingów. W tym przypadku dobra amortyzacja i miękkość rękawic mają duże znaczenie. Grubsza warstwa pianki zapewnia pożądaną amortyzację podczas uderzeń, dzięki czemu chronione są dłonie osoby trenującej, ale i wyprowadzane uderzenia są mniej odczuwane przez sparingpartnera. Ponadto to mniejsze ryzyko doznania urazu czy wystąpienia kontuzji – po obu stronach.

Rękawice sparingowe MMA – sposób wykonania

Wybierając rękawice sparingowe MMA, ale i te przeznaczone do treningów z przyrządami, warto zwracać uwagę na ich jakość wykonania. Ta jest podyktowana zastosowanymi materiałami. Najlepszą trwałość, wytrzymałość i wygodę użytkowania zapewniają rękawice wykonane ze skóry naturalnej. Materiał ten w mniejszym stopniu pochłania pot i gwarantuje przewiewność, co ma wpływ zarówno na komfort treningu, ale i utrzymanie rękawic w czystości.

Tańszym odpowiednikiem są rękawice MMA bazujące na skórze syntetycznej. Jeśli jednak jest to materiał specjalnie wzmocniony, jego komfort użytkowania, a także trwałość i wytrzymałość nie odbiegają znacząco od tych, które gwarantują rękawice ze skóry naturalnej.

Rękawice MMA dla dzieci

Rękawice MMA dla dzieci praktycznie nie różnią się od tych, które wybierają dorośli zawodnicy. Kluczowy jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Poza tym warto szukać wśród modeli z wypełnieniem z pianki o zwiększonej gęstości, dla zapewnienia maksymalnej ochrony dłoni młodego adepta sztuk walki.

Anatomiczny kształt, dopasowanie pod względem rozmiaru, a także wybór konstrukcji z kciukiem bądź bez – to najważniejsze elementy, które należy brać pod uwagę podczas wybierania rękawic do MMA.

Grafika: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*