Na czym polega nurkowanie dekompresyjne?

Na czym polega nurkowanie dekompresyjne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nurkowanie kojarzy Ci się z zanurzaniem pod powierzchnię wody przy użyciu odpowiedniego sprzętu? To jeszcze nie wszystko, co musisz wiedzieć o tej formie rozrywki. Jedną z mniej znanych form nurkowania jest nurkowanie dekompresyjne.

Nurkowanie – dlaczego jest tak fascynujące?

Od jakiegoś czasu systematycznie rośnie popularność nurkowania. Po czym można poznać taką tendencję? Coraz więcej osób uczestniczy w profesjonalnych kursach dla nurków. Oferta takich kursów również jest obecnie znacznie szersza, niż jeszcze kilka lat temu. W specjalistycznych sklepach sportowych można także bez większego problemu kupić profesjonalny sprzęt do nurkowania. Jeżeli rośnie podaż, to można wyciągnąć prosty wniosek, że i popyt jest coraz większy.

Dlaczego dla tak wielu osób nurkowanie to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu? Nie bez znaczenia jest wyjątkowość podwodnego świata. Rzeczywistość, z którą trzeba się zmierzyć pod wodą, jest zupełnie inna od tej, którą znamy z naszej codzienności. To właśnie sprawia, że nurkowanie jest tak fascynujące.

Można wskazać jeszcze jedną kwestię – nurkowanie to przygoda nie dla każdego. Jest to forma spędzania wolnego czasu, która jest przeznaczona wyłącznie dla osób cieszących się dobrym stanem zdrowia. Nurek, aby zejść pod wodę, musi mieć także ukończony specjalistyczny kurs. Bez odpowiedniej dawki wiedzy oraz wyćwiczonych umiejętności nurkowanie na własną rękę byłoby skrajnie nieodpowiedzialne. Dołączając do społeczności nurków, można poczuć się zatem jak członek elitarnego grona.

Jakie są rodzaje nurkowania?

Z nurkowaniem jest tak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. W dzieciństwie niemal każdy przynajmniej na chwilę zanurzał się pod powierzchnię wody, nabierając wcześniej powietrza do płuc. Po ukończeniu kursu można wybrać jedną z kilku dróg rozwoju umiejętności. Jedną z nich jest snorkeling, czyli utrzymywanie się na powierzchni wody i podziwianie podwodnego świata przez specjalną maskę z rurką.

Jest także płetwonurkowanie. To nurkowanie rekreacyjne przeznaczone dla osób cieszących się nienagannym stanem zdrowia. Eksploracja statków spoczywających na dnie mórz i oceanów to nurkowanie wrakowe.

Jedną z trudniejszych form nurkowania jest nurkowanie dekompresyjne. Ta forma eksploracji podwodnej przestrzeni wymaga nie tylko umiejętności na wysokim poziomie, lecz także zaawansowanego sprzętu oraz doskonałego stanu zdrowia.

Nurkowanie dekompresyjne – co warto o nim wiedzieć?

Chcąc rozpocząć przygodę z nurkowaniem dekompresyjnym, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jest ono o wiele bardziej niebezpieczne, niż inne formy poznawania podwodnego świata. Na im większą głębokość schodzi nurek, tym większe jest ryzyko, że mogą pojawić się pewne komplikacje.

Nurkowanie do 20 m pod powierzchnią wody uznaje się za stosunkowo bezpiecznie. 40 m jest wyznacznikiem, za którym nie może już być mowy o nurkowaniu rekreacyjnym. Poniżej tego poziomu podwodna przestrzeń jest już dostępna tylko dla nurków technicznych. Pasjonaci tej przygody zgodnie twierdzą, że im większe ryzyko, tym większy dreszczyk emocji.

🤿‼️ℹ️Chcesz dowiedzieć się, jak bezpiecznie wydłużyć swoje nurkowanie poza tradycyjne limity bezdekompresyjne? Poznać i…

Opublikowany przez SSI Polska Czwartek, 6 maja 2021

Pamiętaj także o tym, że nurkowanie dekompresyjne to konieczność zainwestowania w większą ilość sprzętu. Podstawowy sprzęt w tym przypadku zupełnie się nie sprawdzi. Chcesz wiedzieć, co będzie Ci potrzebne? Zapytaj doświadczonego nurka. Taka osoba wskaże Ci najlepsze możliwe rozwiązania i podpowie, jak powinna wyglądać techniczna konfiguracja sprzętu do nurkowania.

Twoje bezpieczeństwo, zdrowie i życie będzie zależało od tego, w jakim stopniu masz rozwinięte umiejętności myślenia strategicznego. Każdy krok musi być w tym przypadku bardzo dokładnie zaplanowany i nie ma najmniejszego miejsca na żaden błąd. Jeżeli pomylisz się w obliczeniach, to pod wodą może zabraknąć Ci powietrza. Nie trudno sobie wyobrazić, że konsekwencje mogą być w takim przypadku tragiczne.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*