Co powinien zawierać ekwipunek nurka?

Co powinien zawierać ekwipunek nurka?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Schodząc pod taflę wody trzeba zadbać nie tylko o komfort nurkowania, ale przede wszystkim o należyte bezpieczeństwo. Dowiedz się, w co powinien być wyposażony profesjonalny nurek.

Ekwipunek nurka – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Nurkowanie, czy to w jeziorze, czy w oceanie, z pewnością nie jest sportem dla każdego. Trzeba być nie tylko odważnym oraz wysportowanym, aby zdecydować się na taką przygodę, lecz także cieszyć się dobrym zdrowiem.

Wiele osób postrzega nurkowanie jako ekstremalne hobby i jest w tym trochę racji. Niebezpieczeństwa czają się pod wodą na każdym kroku. Chcąc poprawić nieco komfort oraz zmniejszyć ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt do nurkowania.

ABC nurka, czyli jaki sprzęt będzie dobry na początek?

Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Zanim zostaniesz profesjonalnym nurkiem, któremu niestraszne będą przygody w otchłaniach oceanów, musisz przywyknąć do głębokości, ciemności i innych trudności, jakie czekają na Ciebie pod wodą.

Na początek przygody z nurkowaniem nie potrzebujesz bardzo zaawansowanego sprzętu. Wystarczy Ci nurkowe ABC, czyli sprzęt absolutnie podstawowy. Taki zestaw to trzy elementy: maska, fajka i płetwy.

ABC nurka.👍
Jeśli zaczynasz przygodę z nurkowaniem, warto się na samym początku zaopatrzyć w sprzęt ABC 🙂 Ale co to za…

Opublikowany przez Kdp Albi Krosno Niedziela, 1 grudnia 2019

Im głębiej pod wodę, tym więcej sprzętu

Z nurkowym ABC nie zejdziesz pod wodę zbyt głęboko. Jeżeli marzą Ci się prawdziwe podwodne ekspedycje, to musisz zainwestować w sprzęt dodatkowy. Do tego, aby dłużej przebywać pod wodą, będziesz potrzebować dostępu do tlenu, w końcu nie jesteś rybą.

Co będzie potrzebne? Taka ekspedycja nie obędzie się bez butli z tlenem, automatu oddechowego i kamizelki ratowniczej. Warto wspomnieć również o sprzęcie pomocniczym. Taka inwestycja (choć odrobinę kosztowna), z całą pewnością znacznie poprawi komfort nurkowania. Na sprzęt pomocniczy składa się m.in. skafander, buty, kominiarka czy balast.

Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt do nurkowania?

Rozważając to, jaki sprzęt do nurkowania kupić, najpierw musisz się zdecydować, w jakim kierunku będziesz się rozwijać. Interesuje Cię jedynie snorkeling (w tym przypadku zupełnie wystarczające będzie nurkowe ABC) czy może pasjonuje Cię nurkowanie jaskiniowe?

Wybierając sprzęt, zadbaj o to, aby był on dobrej jakości. Jako początkujący nurek pewnie nie będziesz chcieć inwestować w produkty z najwyższej półki, jednak skonsultuj ze sprzedawcą swój zakup, tak aby nurkowanie było maksymalnie bezpieczne. Do wyboru masz szeroką gamę sprzętu. Wystarczy spojrzeć na różnorodność masek do nurkowania, jakie są dostępne w sklepach specjalistycznych (są to m.in. maski z pojedynczą szybą, z szybą dzieloną czy maski panoramiczne).

Co trzeba zrobić, aby zostać nurkiem?

Chcesz zacząć przygodę z nurkowaniem? Świetnie! Musisz jednak spełnić kilka warunków. Punkt pierwszy to zdrowie. Nawet niewielkie dolegliwości zdrowotne, które na co dzień nie przeszkadzają nam zbytnio w normalnym funkcjonowaniu, pod wodą mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne.

Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z sercem, zmagasz się z nadciśnieniem tętniczym, bolą Cię stawy lub wiecznie narzekasz na zatoki, to zanim zdecydujesz się na zejście pod wodę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie zaszkodzi też poprosić o skierowanie na badania profilaktyczne. Im dokładniej się przebadasz, tym większą pewność zyskasz co do swojego stanu zdrowia i bez strachu będziesz mógł zacząć przygodę z nurkowaniem.

Gdy już otrzymasz zgodę od lekarza, musisz zastanowić się nad wyborem szkoły. Ten sport wymaga wiedzy oraz specyficznych umiejętności, których nie zdobędziesz samodzielnie. Jedynie trening pod okiem doświadczonych nurków da Ci w pełni profesjonalne przeszkolenie, które umożliwi bezpieczne nurkowanie w przyszłości. Ceny takich kursów wahają się od kilkuset (700-900 PLN) do nawet kilku tysięcy złotych.

Foto wyróżniające: snappygoat.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*