Jak skompletować sprzęt na pierwszy trening MMA?

Jak skompletować sprzęt na pierwszy trening MMA?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z każdym rokiem zainteresowanie MMA rośnie coraz bardziej. Sport ten stał się dostępny niemal dla każdego. Z równym zaangażowaniem trenują kobiety, mężczyźni, młodzież i dorośli. Sprawdziliśmy, jaki sprzęt musisz skompletować przed pierwszym treningiem.

MMA – co to takiego?

MMA to skrót, który brzmi dosyć tajemniczo. Możesz mieć problemy z jego rozszyfrowaniem, zwłaszcza jeżeli do tej pory nie miałeś za wiele wspólnego ze sportami walki. MMA to mieszane sztuki walki. Zawodnicy nie muszą wybierać, czy chcą ćwiczyć boks, czy trenować zapasy. MMA to ogromna różnorodność wyzwań. Ta dyscyplina sportowa daje szerokie możliwości, jeżeli chodzi o rozwój umiejętności sportowych.

Niektórzy, zresztą całkowicie błędnie myślą, że MMA to taka „wolna amerykanka”, czyli rywalizacja, w której nie obowiązują zupełnie żadne zasady. To nieprawda. W mieszanych sztukach walki jest katalog zachowań, które regulaminowo są zakazane. Podczas walki zawodnicy nie mogą m.in. gryźć się nawzajem, wkładać palców w oczy czy uszy oraz atakować genitaliów.

Czy trening MMA jest dla każdego?

Może się wydawać, że sporty walki, w tym również MMA, to wyzwanie dla największych twardzieli. Coraz częściej można jednak na salach treningowych spotkać zawodników z różnych grup wiekowych. Mieszane sztuki walki stają się również coraz popularniejsze wśród kobiet.

Na trening w oktagonie może przyjść praktycznie każdy, kto chce spróbować nowej aktywności fizycznej. Trening MMA jest niezwykle zróżnicowany i pozwala pracować nad wzmocnieniem mięśni w różnych partiach ciała. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to sport nieco wymagający. Udział w treningu po latach bezczynnego siedzenia na kanapie przed telewizorem może skończyć się w najlepszym razie bolesną kontuzją.

Zanim wybierzesz się na trening MMA, zadbaj o to, aby rozruszać trochę swoje ciało. Zacznij od treningu ogólnorozwojowego, możesz wdrożyć też elementy cardio. Chodzi o to, żebyś przyzwyczaił swój organizm do wysiłku. Im bardziej się rozruszasz, tym mniej obciążający będzie dla Ciebie trening właściwy. Pomyśl także o tym, aby skompletować niezbędny sprzęt treningowy.

Jaki sprzęt trzeba skompletować przed pierwszym treningiem MMA?

Co będzie Ci potrzebne na treningu? Z pewnością przyda się zapas wytrwałości i dobrych chęci. Ponadto musisz zainwestować w podstawowy sprzęt. Konieczne będą m.in. rękawice – w zasadzie to właśnie one są najważniejsze. Jakie rękawice wybrać? Zapytaj o to bardziej doświadczonych zawodników lub trenera. Część ogranicza się do korzystania wyłącznie z rękawic przeznaczonych do MMA, niektórzy preferują inne typy.

Rękawice przeznaczone do mieszanych sztuk walki mają charakterystyczną budowę. Przede wszystkim palce są odkryte, co ułatwia zastosowanie np. rzutu. Dodatkowo warto wspomnieć, że takie rękawice są dosyć twarde. Warto kupić sprzęt dobrej jakości, zwłaszcza odpowiednio dopasowany. Dzięki temu można poprawić zarówno komfort, jak i efektywność walki czy treningu.

W jaki sposób zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas treningu MMA?

Rękawice są niezbędne. Bez nich trudno sobie wyobrazić choćby lekki trening. Jeśli myślisz o rozpoczęciu przygody z MMA, możesz zainwestować także w sprzęt dodatkowy. Są to ochraniacze, które poprawią Twoje bezpieczeństwo i zmniejszą ryzyko kontuzji.

Ochraniacze na piszczele czy stopy nie są wymagane, jednak warto je mieć. Każda kontuzja to ryzyko przerwy w treningach, o dolegliwościach bólowych nie wspominając. Wybierając ochraniacze na piszczele, musisz pamiętać o tym, by zadbać zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i wygodę podczas treningu. Jeżeli postawisz na nieodpowiednie, mogą wówczas utrudniać niektóre ruchy.

W kwestii wyboru sprzętu znaczenie mieć będzie także Twój poziom zaawansowania. Początkujący zawodnik będzie miał w tej materii nieco inne potrzeby niż zawodnik doświadczony. Istotne jest także to, jak walczysz. Czy Twoja technika jest statyczna, czy wolisz sprowadzać przeciwnika do parteru. Jeżeli nie wiesz, jaki rodzaj ochraniaczy wybrać, to koniecznie zapytaj o radę kogoś, kto w klubie trenuje już od dłuższego czasu.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*