Jak optymalnie dobrać rękawice bokserskie?

Jak optymalnie dobrać rękawice bokserskie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gołota, Kownacki, Adamek, Fonfara – każdy z nich zaczynał swoją wspaniałą przygodę od amatorskiego boksu. Z czasem przeszli na zawodowstwo, ale pierwszy wygrane walki toczyli na ringach amatorskich. Żaden z nich nie mógłby walczyć, gdyby nie ciężkie treningi oraz odpowiednie rękawice, które są najważniejsze w tym sporcie. Jak je dobrać, aby móc komfortowo i bezpiecznie trenować oraz toczyć walki w ringu?

Rodzaje rękawic w sportach walki

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy pamiętać, że dopiero na ostatnim miejscu jest estetyka oraz ich cena. Owszem, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tą dyscypliną sportu, to nie musimy inwestować w sprzęt ogromnych pieniędzy. Rękawice bokserskie mają w pierwszej kolejności odpowiednio chronić dłonie przed urazami i kontuzjami, być komfortowe i wygodne, oraz dostosowane do walki, jaka jest planowana. Dlatego też możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje rękawic w sportach walki:

Rękawice bokserskie – charakteryzują się wysokim komfortem w trakcie treningu i zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Najczęściej mają anatomiczny kształt, dzięki któremu dłoń układa się prawidłowo. Rękawice bokserskie stosuje się do walk i sparingów.

Rękawice przyrządowe – ten rodzaj rękawic jest lżejszy od wymienionego powyżej. Najczęściej wybiera się go do ćwiczeń na worku i treningów walki w klinczu.

Rękawice do MMA – często nazywane są półrękawicami, ze względu na to, że są one podzielone na palce, a ich końce są poobcinane. Dzięki temu zachowana jest możliwość chwytu i zwykle wykorzystuje się je do treningów na worku lub do treningów mieszanych.

Zanim zaczniemy trenować, musimy wiedzieć, że rękawice bokserskie różnią się między sobą kształtem, wagą, rozmiarem oraz rodzajem zapięcia. Ponadto w sklepach można znaleźć specjalnie dedykowane rękawice bokserskie męskie do większych dłoni, damskie do drobniejszych dłoni i dziecięce.

Z jakiego materiału powinny być wykonane rękawice bokserskie?

Na rynku dostępne są rękawice bokserskie wykonane ze skóry naturalnej i syntetycznej. Te pierwsze charakteryzują się przede wszystkim większą odpornością i wytrzymałością. Dzięki temu, że są one organiczne, świetnie przepuszczają powietrze i wilgoć, zapewniając tym samym wyższy komfort użytkowania oraz poziom higieny w trakcie treningów. Rękawice wykonane ze skóry syntetycznej są oczywiście tańszym zamiennikiem i są polecane osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pięściarstwem.

Na co zwrócić uwagę wybierając rękawice bokserskie?

Zastanawiając się nad wyborem rękawic, warto zwrócić uwagę na ich wagę. Osoby zaczynające trenować sporty walki zwykle zastanawiają się, jaki rozmiar wybrać. Producenci jednak zamiast szerokości i długości rękawic stosują oznaczenia ich wagi w uncjach. Akcesoria o wadze 6-8 oz przeznaczone są dla młodych zawodników, 10-12 oz wybierane są przez początkujących i kobiety, natomiast 14-20 oz, to modele przeznaczone dla profesjonalistów. Ponadto powinno się zwracać uwagę na materiał ich wykonania. Jak wyżej wspominaliśmy, do wyboru mamy rękawice wykonane ze skóry naturalnej i syntetycznej. Niemniej ważne jest zapięcie rękawic. Może ono być klasyczne, czyli sznurowane lub na szerokie rzepy. Najczęściej wybierane jest to drugie rozwiązanie ze względu na swoją praktyczność, a poza tym taka rękawica znacznie lepiej przylega do ręki pięściarza.

Wybierając rękawice bokserskie, nie można zapominać o dodatkowych akcesoriach. Tutaj bardzo ważne są bandaże, które są nieodłącznym elementem wyposażenia. Chronią one nie tylko przed urazami i kontuzjami, ale także pochłaniają wilgoć i pot. Warto więc mieć to na uwadze i wybierać nieco większy rozmiar rękawic. Boks to sport kontuzjogenny, a nieodpowiednio dobrane rękawice sprawią, że o urazy nie będzie trudno, nawet podczas treningu. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie dopasowanie.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*