Odżywka białkowa – co daje jej stosowanie?

Odżywka białkowa – co daje jej stosowanie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odżywki białkowe to skoncentrowane i sproszkowane formy białka pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane wytwarzane są z jaj, mleka (serwatki i kazeiny), soi, grochu, konopi, a nawet ryżu. Oczywiście wiele produktów tego typu ma również dodatek innych składników takich jak cukry, aromaty, gumy i barwniki. Mają one poprawić smak, wygląd i konsystencję odżywek. Czy odżywka białkowa to produkt, który może uzupełnić braki w naszym jadłospisie? Co daje stosowanie odżywki białkowej?

Białko – kluczowy makroskładnik diety

Białko jest kluczowym makroskładnikiem odżywczym, budulcem mięśni, skóry, kości i chrząstek. Z tego powodu ważne jest, aby codzienna dieta zawierała odpowiednią ilość białek, które pochodzą z wysokiej jakości źródeł. Pomagają one czuć się dłużej sytym, ponieważ trawią się wolniej niż węglowodany. Dlatego też w czasie odchudzania zaleca się zwiększenie ilości spożywanego białka nawet do 2 g/kg masy ciała dziennie. Źródła białka obejmują produkty takie jak mięso, owoce morza, produkty sojowe typu tofu, orzechy, nasiona, fasolę. Chociaż odżywki białkowe mogą być przynoszącym korzyści dodatkiem do diety, nie są rozwiązaniem, które wszyscy powinni stosować.

Kto powinien stosować odżywki białkowe?

Odżywki białkowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie włączyć odpowiedniej ilości białka do swojej diety. Są więc odpowiednie dla tych, którzy nie przepadają za tradycyjnymi potrawami białkowymi, jak mięso, czy nabiał. Dlatego wielu wegan używa białka w proszku jako dodatku do diety, aby zwiększyć jej różnorodność i zapewnić sobie odpowiednią podaż protein. 

Odżywki białkowe są również bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób chorujących na choroby przewlekłe, w których pojawiają się problemy z jamą ustną lub przeżuwaniem. Rozwiązanie w postaci odżywki białkowej sprawdza się też u osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na białko. Jeśli chodzi o pozostałe osoby, odżywki białkowe są często używane ze względu na łatwość i wygodę ich stosowania. Jednak osoby te nie powinny na nich budować swojego codziennego menu. 

Jak stosować odżywki białkowe?

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie proszków białkowych, możesz wykorzystywać je w posiłkach, które z zasady nie zawierają dużo białka – owsiance, naleśnikach, gofrach. Wzbogacenie tych bogatych w węglowodany produktów o białko może pomóc Ci w kontrolowaniu poziomu głodu, a co za tym idzie utrzymaniu satysfakcji na dłużej. Odżywki białkowe są również doskonałym dodatkiem do różnego rodzaju  koktajli, jeśli nie dysponujesz innym źródłem białka.

Odżywki białkowe dla ćwiczących

Najliczniejszą grupą osób stosujących odżywki białkowe są sportowcy. Ich potrzeby, jeśli chodzi o ilość białka w diecie, są wyższe niż potrzeby ludzi o przeciętnej aktywności fizycznej. Niestety w wielu przypadkach osoby te nie są w stanie dostarczyć takiej ilości protein z codziennej diety, co najczęściej wynika z braku czasu. Odżywki białkowe pomagają zaspokoić wyższe zapotrzebowanie na proteiny, dzięki czemu możliwe jest budowanie mięśni oraz szybka potreningowa regeneracja.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*