Jak dbać o obuwie terenowe?

Jak dbać o obuwie terenowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Spędzanie czasu w terenie wiąże się zazwyczaj z kupnem odpowiednich butów. Niezależnie od tego, czy Twoją pasją jest bieganie po górach, polowania czy długodystansowe wycieczki, wygodne i sprawne obuwie to podstawa sukcesu. A kiedy już zdecydujesz się na zakup, który najczęściej nie jest najtańszy, warto dbać o buty tak, by służyły Ci przez lata.

Jak wybrać buty terenowe?

W tym przypadku wszystko zależy od celu. Jako buty do biegania w terenie z pewnością sprawdzi się wygodne, ale możliwie lekkie obuwie. Zwróć uwagę, aby było wykonane z wodoodpornego materiału i zapewniało komfortowe warunki użytkowania niezależnie od pogody. Ważną kwestią jest również amortyzacja, osiągana najczęściej przez odpowiednią grubość podeszwy. Do biegania po miękkich powierzchniach, na przykład leśnych szlakach, przyda Ci się również wycięty bieżnik, który podniesie Twoją przyczepność do podłoża. Kupując buty, pamiętaj, żeby odpowiednio dopasować rozmiar, zostawiając 0,5-1 cm luzu w długości (zazwyczaj sprawdzi się wybranie obuwia o rozmiar większego niż noszony na co dzień).

Jeśli z kolei Twoja pasja nie wymaga od Ciebie dynamicznego poruszania się przez cały czas, ale jest nastawiona na długie godziny spędzane w terenie – tak jak w przypadku polowania – powinieneś postawić na szczególnie wytrzymałe i wodoodporne obuwie. Buty myśliwskie muszą sięgać nad kostkę i być bardzo wygodne. Wszystko po to, by zabezpieczyć Cię przed nieprzyjemnymi wypadkami, na przykład ugryzieniami zwierząt żyjących w runie i utratą temperatury. Zwróć też uwagę na podeszwę – powinna dawać Ci dobrą przyczepność, być niezwykle solidna i odporna na ścieranie.

Jak zadbać o buty terenowe?

Podstawową zasadą utrzymania butów w dobrym stanie jest używanie ich zgodnie z przeznaczeniem. Pamiętaj, żeby w miarę możliwości unikać noszenia ich na co dzień – bardzo często obuwie, które jest niezwykle wytrzymałe w terenie, może ulec zniszczeniu przy użytkowaniu w mieście. Dbaj również o czystość. W przypadku butów dobrze będzie zdecydować się mycie ręczne, a jeśli chcesz je wyprać, koniecznie sprawdź informacje od producenta na ten temat. Na multirenowacja.pl znajdziesz wiele propozycji płynów do czyszczenia i renowacji obuwia. Pamiętaj, żeby zawsze używać ich zgodnie z przeznaczeniem i do materiałów, dla których są dedykowane.

A jeśli Twoje buty ulegną zniszczeniu, w miarę możliwości zwróć się do szewca, który pomoże Ci ocenić straty i zadecyduje, czy da się je naprawić. Jeżeli nie masz w tej kwestii odpowiednich kompetencji, możesz zrobić sobie krzywdę, samodzielnie reperując swoje obuwie. Pamiętaj, że w terenie nie będziesz mieć możliwości załatać dziury czy zmienić buta – a każde otarcie i pęcherz znacząco utrudnią Ci poruszanie się.

Zdj. główne: Mykola Makhlai/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*