Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie – znamy program sportowy!

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie – znamy program sportowy!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Po długim czasie oczekiwania zatwierdzony został w końcu wstępny program organizowanych w Krakowie oraz Małopolsce III Igrzysk Europejskich 2023. Polskiej delegacji podczas spotkania z władzami Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Rzymie liderował wicepremier Jacek Sasin.

Przypomnijmy, że decyzja narodowych komitetów zrzeszonych w EOC o tym, że Igrzyska będą odbywały się właśnie w Grodzie Kraka, zapadła już 23 czerwca 2019 w Mińsku. Dotychczas zorganizowane zostały dwie edycje tego turnieju – pierwsza miała miejsce w Baku (2015), zaś podczas drugiej, zakończonej przed rokiem, zawodnikom przyszło rywalizować w stolicy Białorusi. Reprezentowana w sumie przez 151 sportowców Polska zdobyła wówczas 14 medali, na które złożyły się trzy złote, jeden srebrny oraz dziesięć brązowych krążków.

Lista dyscyplin wypada nieco bardziej okazale, aniżeli ta z 2019 roku, zatem w Krakowie zobaczymy kilka nowych konkurencji. Sportowcy z niespełna 50 krajów zmierzą się w łucznictwie, pływaniu artystycznym, badmintonie, koszykówce 3×3, piłce ręcznej plażowej, tańcu sportowym – breaking, kajakarstwie (slalom, sprint), kolarstwie (MTB i szosowe), szermierce, gimnastyce, judo, karate, pięcioboju nowoczesnym, bieganiu górskim, rugby 7-osobowym, strzelectwie sportowym, skokach narciarskich na igielicie, wspinaczce sportowej, tenisie stołowym, triathlonie, siatkówce halowej i plażowej, podnoszeniu ciężarów, a także zapasach. Wiadomo jednak, że Polacy nie wezmą udziału w pływaniu i lekkoatletyce. Decyzja ta jest podyktowana faktem, iż w 2023 odbywają się Mistrzostwa Świata w pływaniu, zaś jeśli chodzi o „Królową Sportu”, istnieje spora szansa, że na Igrzyska nie przyjechaliby czołowi zawodnicy, o czym poinformował pełnomocnik prezydenta ds. sportu Janusz Kozioł.

Wszystkim zależy na tym, aby zarówno poziom sportowy, jak i organizacyjny był możliwie najwyższy, wobec czego planowana jest rekonstrukcja niektórych obiektów. Polski rząd obiecał podobno wspomóc modernizację stadionu Wisły Kraków, a także dofinansować budowę nowej, 50-metrowej pływalni, drugiego toru na Kolnej oraz strzelnicy. Wicepremier Jacek Sasin podkreśla, że jest to wydarzenie o randze państwowej i poza zdobyciem jak największej liczby medali, celem będzie również pokazanie światu, że Polska jest krajem, który warto odwiedzać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*