Co trzeba wziąć ze sobą na basen?

Co trzeba wziąć ze sobą na basen?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przyjemność ze sportu można czerpać tylko wtedy, kiedy można uprawiać go w komfortowych i dogodnych warunkach. Jest to możliwe m.in. dzięki odpowiedniemu strojowi sportowemu i akcesoriom. Pływanie nie jest tu wyjątkiem. Nieodpowiednio dobrany strój kąpielowy i brak gadżetów może zamienić każdy trening w koszmar. Podpowiadamy, co warto zabrać ze sobą na basen.

Okulary pływackie  

Podczas treningu pływania sportowego nie sposób uniknąć zanurzania głowy i twarzy w wodzie. Chlorowana i oczyszczana chemicznie woda w basenie może poważnie podrażnić oczy i wysuszyć ich śluzówkę, co sprzyja rozwojowi różnych infekcji, a dodatkowo powoduje duży dyskomfort, gdy dostanie się do oka. Okulary do pływania chronią oczy przed wodą i pozwalają na komfortowe nurkowanie oraz zanurzanie twarzy pod powierzchnią wody. Niektóre okulary pływackie dla dzieci posiadają także klips do zatykania nosa podczas pływania, co niweluje w dużym stopniu ryzyko przypadkowego zakrztuszenia się wodą. 

Okulary pływackie męskie różnią się od tych przeznaczonych dla kobiet, między innymi obwodem i kształtem, dopasowanym do większej głowy. Okulary pływackie damskie są zazwyczaj nieco mniejsze i lepiej przylegają do kobiecej twarzy, dzięki czemu skutecznie chronią oczy przed zalaniem wodą. 

Czepki pływackie – czy są konieczne?  

Dawniej czepki były obowiązkowe na każdym basenie. Obecnie pompy w basenie są już na tyle efektywne, że z łatwością przechwytują i zatrzymują włosy znajdujące się w wodzie. Czepki kąpielowe nie są już konieczne i na większości pływalni krytych i zewnętrznych trudno spotkać kogoś z takim nakryciem głowy. Od praktycznej strony czepki pływackie są jak najbardziej uzasadnione i mogą mieć spory wpływ na wyniki czasowe podczas treningów i na zawodach. Włosy tworzą w wodzie dodatkowy opór, przez który można stracić na torze cenny czas potrzebny do wygranej lub pokonania swojego życiowego rekordu. W gumowym czepku włosy nie przeszkadzają przy pływaniu, a głowa ma bardziej opływowy kształt, co ułatwia trening i pozwala zaoszczędzić energię. 

Chlor i chemia w wodzie na basenie mają też negatywny wpływ na kondycję włosa. Dzięki gumowemu czepkowi możesz zapobiec zmoczeniu włosów, dzięki czemu ich struktura nie ucierpi nawet przy bardzo częstych treningach. W przypadku długich włosów jest to też komfortowe, ponieważ pozostają one suche i nie musisz tracić czasu przy suszarce. 

Dobrze dopasowany strój kąpielowy   

Kostium kąpielowy również ma duże znaczenie zarówno dla komfortu treningu, jak i dla wyników, jakie można osiągać. Dobrze dobrane do sylwetki stroje kąpielowe, pozwalają na osiągnięcie efektu drugiej skóry, dzięki któremu opór wody jest o wiele mniejszy niż w zbyt luźnym kostiumie. Kąpielówki dla sportowego pływaka również powinny być obcisłe i dopasowane. Zarówno dwuczęściowe bikini, jak i męskie szorty kąpielowe nadają się doskonale na plażę i do rekreacji w wodzie, ale przy pływaniu sportowym tworzą duże opory, a także zsuwają się z ciała przy większej prędkości, co może prowadzić do niezręcznej sytuacji. Przy zakupie stroju kąpielowego warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest on wykonany. Kostium powinien być wytrzymały, elastyczny i szybko wysychać, by służył przez wiele lat i pozwalał na częste, nawet codzienne treningi. 

Pływanie jest jedną z bardziej przyjemnych dyscyplin sportowych, jednak bez odpowiednich sprzętów może być bardzo utrudnione. Podpowiadamy, co zabrać ze sobą na basen, żeby trening był satysfakcjonujący.

Fot.: Marcus Ng/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*