Tenis ziemny bez tajemnic: jak doskonalić odbicie forhendem?

Tenis ziemny bez tajemnic: jak doskonalić odbicie forhendem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Twoją mocną stroną jest atak? Najwyższy czas, abyś zaczął doskonalić forhend. Postaw na regularny trening, a poprawisz dynamikę uderzenia. Podpowiadamy, jak wyćwiczyć forhend, aby przeciwnik miał problem z odbiciem piłki.

Forhend czy bekhend?

Dobry zawodnik będzie w stanie skutecznie operować zarówno forhendem, jak i bekhendem. Gdy jesteś na początku nauki, to skup się na najprostszych aspektach. Ćwicz podstawy, aby zbudować solidną bazę. 

Zacznijmy jednak od początku. Forhend i bekhend to dwa uderzenia wykorzystywane podczas odbijania piłki podczas rozgrywki tenisa ziemnego. 

  • Forhend – to uderzenie, które najczęściej można wykonać, trzymając rakietę w jednej ręce, choć są zawodnicy preferujący forhend dwuręczny. W zależności od tego, czy tenisista jest leworęczny, czy praworęczny, uderzenie wykonuje się z prawej lub z lewej strony.
  • Bekhend – to uderzenie, podczas którego piłka zostaje odbita zewnętrzną stroną rekiety, a grzbiet dłoni zawodnika podąża w kierunku uderzenia.

W środowisku osób związanych z tenisem panuje przekonanie, że uderzenie z forhendu jest bardzo naturalne. O wiele prościej początkującym zawodnikom jest odbijać piłkę forhendem niż bekhendem. Z tego względu, w pierwszej kolejności zacznij szlifować właśnie forhend. 

Trening samodzielny czy pod okiem trenera?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od tego, jakie masz oczekiwania względem treningu i plany na przyszłość związane z grą w tenisa. W przypadku gdy traktujesz grę w tenisa jako sposób na spędzenie wolnego czasu lub jako rozrywkę pozwalającą zredukować stres i nie wiążesz z tą dyscypliną żadnych planów np. udziału w turniejach, to możesz rozwijać swoje umiejętności na własną rękę. O wiele lepsze efekty osiągniesz jednak, ćwicząc pod okiem trenera. 

Dlaczego warto doskonalić uderzenie forhendem?

Gdy podczas treningu skupisz się na uderzeniach forhendem, to systematycznie będziesz budować podstawową technikę gry. Wyeliminujesz dzięki temu błędy, które niekorzystnie wpływają na dynamikę rozgrywki. Z czasem zaobserwujesz, że Twoje umiejętności gry w tenisa ziemnego znacznie wzrosły i będziesz w stanie pokonać na korcie przeciwników, z którymi nie miałeś wcześniej żadnych szans.

W jaki sposób doskonalić uderzenie forhendem?

Stwierdzenie, że jedynie regularny trening może przynieść oczekiwane rezultaty, nie będzie żadnym odkryciem. Im więcej czasu i wysiłku poświęcisz na szlifowanie własnych umiejętności, tym przeciwnik podczas meczu będzie miał większy problem, aby rozgryźć Twoje słabe strony. Technika gry jest bardzo ważna. Regularny trening sprawi, że nie będziesz musiał się zastanawiać nad tym, w jaki sposób wykonać uderzenie, aby było poprawne. Twoje ciało zapamięta sekwencję kolejnych ruchów. Dzięki temu będziesz mógł się skupić na innych elementach rozgrywki.

Ćwicząc odbicie piłki forhendem, musisz skupić się na wszystkich aspektach uderzenia. Zacznij od tego, aby zweryfikować, czy trzymasz rakietę w prawidłowy sposób. Jeśli zależy Ci na większej dynamice uderzenia, to zdecyduj się na tradycyjny chwyt wschodni. Zwróć również uwagę na postawę podczas uderzenia. Nogi powinny być rozstawione na szerokość ramion, ich ustawienie zależy od tego, na jaką pozycję się zdecydujesz podczas zagrania forhendowego. Ważny jest także poprawny skręt tułowia oraz płynne wykończenie uderzenia.

Scenariusze treningowe trzeba dopasować do poziomu zaawansowania. Dopiero zaczynasz przygodę z tenisem ziemnym? Poproś bardziej doświadczonego zawodnika, a najlepiej trenera, o to, aby pomógł Ci ułożyć plan treningowy, którego głównym elementem będzie ćwiczenie uderzenia forhendem. 

Masz już więcej doświadczenia na korcie tenisowym? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na trening, podczas którego będziesz wykonywać trudniejsze ćwiczenia. Zwróć uwagę na to, aby grać z partnerem, który jest od Ciebie lepszy lub znajduje się na przynajmniej takim samym poziomie zaawansowania. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na progres treningowy.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*