Technika, taktyka i psychika – jak wygląda przygotowanie do zawodów strzeleckich?

Technika, taktyka i psychika – jak wygląda przygotowanie do zawodów strzeleckich?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zawodnicy biorący udział w zawodach strzeleckich każdej rangi muszą odpowiednio wytrenować wszystkie aspekty fizyczne, techniczne oraz psychiczne. Jak to robią?

Wyposażenie strzelca

Rutynowani zawodnicy biorący udział w zawodach strzeleckich podkreślają, że odpowiednie przygotowanie powinno zaczynać się od prostej checklisty. Dzięki niej strzelec może sprawdzić wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty, takie jak karabinek, śrut, mata, rękawica, przetoczka do ładowania, sporządzone notatki dotyczące pomiaru stref trafienia, chusteczki do czyszczenia optyki, luneta, statyw, sprzęt do wymiany tarcz, butla oraz zestaw kluczy do karabinka. Oprócz obecności poszczególnych elementów wyposażenia warto sprawdzić ich sprawność, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów bezpośrednio w trakcie trwania zawodów.

Jakie parametry techniczne należy ćwiczyć podczas treningów strzeleckich?

Strzelectwo to dyscyplina sportowa, która opiera się na doskonałym połączeniu sprawności ręki i wzroku. Z tego względu podczas trenigów przygotowujących do zawodów strzeleckich trzeba pracować głównie nad umiejętnościami koordynacji ruchowej, utrzymania równowagi, czuciem mięśniowym i percepcją.

Intensywność wysiłku jest niska i w głównej mierze opiera się na wydolności oddechowej oraz umiejętności opanowania oddechu w kluczowych momentach zawodów, dlatego większą uwagę należy skupić na technice strzelania, precyzji, spostrzegawczości, głębokości widzenia, umiejętności prawidłowej oceny odległości, szybkości oraz kierunku każdego ruchu. Wszystkie te elementy specjaliści nazywają wrażliwością kinetyczną, równoważną i dotykową.

Celne strzelanie jest uzależnione od możliwości maksymalnego skupienia oraz ustabilizowania broni w dłoni, toteż zawodnik powinien zwrócić w treningu uwagę na kontrolę pobudzenia emocjonalnego, czyli psychiczną stronę przygotowań.

trening strzelecki

Odpowiednia technika posługiwania się spustem ma decydujący wpływ na wynik strzelania. Obok stabilnej postawy i prawidłowym oddychaniem w cyklu strzału, jest to elementarna umiejętność strzelca.

Zapraszam do współpracy, Rafał Kozłowski.
Szczegóły ➡️ https://wp.me/P99O3f-ez
_______
#cspartyzant #szkolenie #strzelectwo #treningi #warszawa #brońpalna #walkabronią #samoobrona #bezpieczeństwo

Opublikowany przez Centrum Szkoleń PARTYZANT Sobota, 2 listopada 2019

Strzelectwo a aspekt psychologiczny

Eksperci podkreślają, że istotnym elementem treningów przygotowujących do zawodów strzeleckich jest kwestia odpowiedniej mentalności. Strzelectwo to jedna z tych dziedzin sportu, które wymagają od zawodnika maksymalnego skupienia przez krótką chwilę. Można stwierdzić, że strzelec musi się na moment odłączyć od otaczającej go rzeczywistości i skoncentrować tylko na zadaniu, które ma do wykonania.

Tak wymagające opanowania czynniki, jak pobudzenie, towarzyszące emocje, presja czy ogólne napięcie, są poprzedzone wieloletnimi ćwiczeniami, a czasem nawet pomocą specjalisty. W ramach samego treningu pomocne mogą się okazać ćwiczenia relaksacyjne, sesje medytacji bądź joga. Zawodnik powinien pracować nad umiejętnością utrzymania koncentracji, odpowiednią motywacją i kontrolowaniem układu nerwowego.

Przygotowanie taktyczne w strzelectwie

Ważnym aspektem treningu przygotowującego do zawodów strzeleckich jest też pracowanie nad właściwą taktyką. W jej ramach mieszczą się rozwiązania, które mają pomóc w przestrzeganiu regulaminu rywalizacji, opanowaniu umiejętności dopasowania broni do postawy strzeleckiej i wykorzystaniu sprzętu pomocniczego, prowadzeniu rozgrywki w zmieniających się warunkach pogodowych, dostosowaniu się do niespodziewanych sytuacji w trakcie przebiegu zawodów, a także utrzymaniu koncentracji na oddaniu strzału w odpowiednim momencie.

Foto wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*