Jak dobrać rękawice bokserskie?

Jak dobrać rękawice bokserskie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wśród niezbędnych elementów wyposażenia każdej osoby, która interesuje się boksem, znajdują się rękawice bokserskie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, co sprawia, że wybór odpowiedniej pary dla wielu osób może stanowić nie lada wyzwanie. W niniejszym artykule omawiamy istotne cechy rękawic bokserskich, co potencjalnym kupującym może pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru.

Waga rękawic bokserskich

Waga jest jednym z najważniejszych kryteriów, na podstawie których dobiera się rękawice bokserskie. Ich ciężar podaje się w uncjach (oz) – 1 uncja to 28,4 gramów.  

Przykładowo rękawice o wadze 10 oz ważą 284 gramy. Modele przeważnie dostępne są o wadze od 8 oz do nawet 20 oz. Zwykle rozmiary i waga rękawic bokserskich idą z sobą w parze, jednak nie jest to ten sam parametr. 

Im cięższe rękawice, tym bardziej będą obciążać ręce zawodnika podczas treningu, dlatego dobór odpowiedniego ciężaru jest niezwykle istotny. Jeśli zależy nam na tym, aby trenować swoją wytrzymałość, prawdopodobnie warto postawić na cięższy model. W przypadku, gdy ważne jest dla nas ćwiczenie techniki uderzeń bądź szybkości, poleca się stosowanie rękawic lżejszych. Osobom początkującym sugeruje się natomiast stosowanie rękawic o mniejszej wadze, ponieważ zbyt duże obciążenie rąk może przekładać się na różnego rodzaju techniczne błędy.

Przeznaczenie rękawic bokserskich

Zgodnie z wagą, rękawice bokserskie można podzielić następująco:

  • 4-6 oz – rękawice bokserskie, które poleca się młodym zawodnikom, czyli dzieciom w wieku do ok. 10 lat,
  • 8 oz – rękawice przeznaczone dla młodych osób w wieku do ok. 15 roku życia oraz kobiet o drobnych dłoniach,
  • 10-12 oz – rękawice dla osób dorosłych do treningów technicznych, treningów na przyrządach,
  • 14 oz i więcej – rękawice dla osób dorosłych, o przeznaczeniu sparingowym.

Jest to podział orientacyjny. Niezwykle istotnym aspektem przy wyborze rękawic bokserskich jest również to, w jaki sposób będzie wykonywany trening. W przypadku ćwiczeń na przyrządach, przykładowo na worku treningowym, należy stosować rękawice przyrządowe. Są to rękawice lżejsze od typowych – bokserskich. 

Rękawice bokserskie z kolei cechują się zaokrągloną konstrukcją, która ma na celu chronić zarówno dłoń zawodnika, jak i partnera sparingowego. Rękawice te mają ponadto wypełnienie w strefie uderzenia – im jest go więcej, tym dany model będzie bardziej bezpieczny dla sparingpartnera.

Materiał i typ zapięcia

Rękawice bokserskie mogą mieć wykończenie ze skóry syntetycznej lub skóry naturalnej. Pierwszy rodzaj rękawic jest zwykle tańszą opcją, którą poleca się osobom początkującym, dopiero zaczynającym przygodę ze sportem. Rękawice bokserskie ze skóry naturalnej są z kolei trwalsze i droższe. Ich istotną cechą jest również to, że pozwalają skórze „oddychać”. Rękawice bokserskie zapinane są na rzepy lub wiązanie. 

Rękawice na rzepy to popularniejszy wybór, ponieważ doskonale przylegają do ręki, a ponadto są bardzo wygodne. Jeśli chcemy wybrać rękawice sznurowane, warto zastanowić się na tym, czy ktoś będzie mógł nam pomóc w ich sznurowaniu.

Odpowiednie dobranie rękawic bokserskich zapewni nam ich wygodne użytkowanie i umożliwi prawidłowo wykonane treningi.

Fot. Prateek Katyal/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*