SUP – sport dla najmłodszych i najstarszych

SUP – sport dla najmłodszych i najstarszych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Popularność sportu SUP na chwilę obecną jest ogromna i ciągle rośnie. Jest to bowiem sport wybierany przez dzieci, młodzież i dorosłych – bez żadnych ograniczeń, ponieważ ten rodzaj sportu nie wymaga znakomitej aktywności fizycznej, dlatego też może być uprawiany przez niemalże każdego.

Czym jest SUP?

SUP to bowiem skrót pochodzący od angielskiego określenia – stand up paddle. Niemniej jednak, nazwa odnosi się do wysoce wyjątkowej i popularnej dyscyplinie sportu. Swój początek SUP ma na Hawajach. Niektórzy miłośnicy tego sportu, SUP porównują do jazdy na rowerze. Dlaczego?  Ponieważ tę aktywność może uprawiać niemalże każdy. W praktyce oznacza to, że nie są wymagane specjalne umiejętności, ani wygórowana kondycja.

Jak sama nazwa wskazuje aktywność polega na pływaniu na desce na stojąco. Kluczowe będzie również wiosło, które będzie stanowiło siłę napędową i ster deski. Pływanie tą techniką sprowadza się do prawidłowego balansowania swoim ciałem, aby utrzymać się stabilnie na desce. Dla osób początkujących dobrym rozwiązaniem będzie również leżenie czy klęczenie na desce – pozwoli to bowiem na stabilne utrzymanie się. Warto podkreślić, że sport ten nie jest wymagający, dlatego też przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chcą przeżyć super zabawę.

Jaką deskę najlepiej wybrać?

Aby wybrać najlepszy typ deski warto udać się do sklepu EASY-surfshop, gdzie wykwalifikowani pracownicy pomogą dobrać odpowiedni sprzęt. Różnorodność desek jest naprawdę urozmaicona, dlatego też samodzielny wybór dla początkującej osoby może stanowić problem. Niemniej jednak, na samym początku warto postawić na rodzaj deski, który będzie lekki – pozwoli to bowiem na łatwy transport. Warto więc rozważyć dmuchane deski, które w każdej chwili można napompować, jak i spuścić powietrze i tym samym transport takiej deski nie sprawia żadnych problemów. Dobre deski będą miały również oznaczone miejsce, gdzie należy ulokować stopy – jest to funkcja niebywale przydatna, szczególnie dla początkujących osób, ponieważ pozwoli im łatwiej utrzymać równowagę. Oczywiście można również postawić na deskę o odpowiadającym nam designie – niemniej jednak, jest to sprawa drugorzędna.

Trening ciała

SUP, ze względu na małe wymagania, może uprawiać każdy. Niemniej jednak, dla każdego, kto uprawia tę aktywność, będzie to dobry trening ciała. Stanie na desce, utrzymanie równowagi i wiosłowanie powodują bowiem, że pracuje całe ciało i mięśnie, dlatego też sylwetka w krótkim czasie może ulec poprawie. Co ciekawe, SUP samoczynnie pozytywnie wpływa również na kręgosłup. Niemniej jednak, badania wykazują, ze sport ten jest świetnym treningiem cardio. Dlaczego? Permanentne wiosłowanie powoduje silne zmęczenie się, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie mnóstwa kalorii.

SUP jako świetny sposób na spędzenie czasu

Każda aktywność fizyczna jest dobrze postrzegana. Szczególnie ta, która pozwala również na obcowanie z naturą. A pływanie po jeziorach jest szczególnie atrakcyjne, ponieważ pozwala na obserwowanie dzikiej natury i dotarcie do każdego zakątka, a przy tym gwarantuje pełne rozluźnienie i relaks.

Jak bezpiecznie uprawiać SUP?

Przed uprawianiem każdego sportu warto poznać zasady danej aktywności, aby była ona w pełni bezpieczna. Wybierając SUP należy pamiętać:

  • o sprawdzeniu pogody – SUP uprawiać należy wyłącznie w sprzyjających warunkach atmosferycznych,
  • przed rozpoczęciem rejsu warto zapoznać się z potencjalnymi problemami, z którymi można się spotkać,
  • unikaniu tras, które są popularne dla łodzi i motorówek,
  • unikani zarośli,
  • zasadzie pierwszeństwa – na wodzie bezgranicznie obowiązuje zasada „prawej ręki”,
  • pokonywaniu fal pionowo tak, aby nie rozbijały się o boki deski.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*