Czym jest capoeira?

Czym jest capoeira?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Capoeira jest brazylijską sztuką walki, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Na czym dokładnie polega? Jak wygląda tego typu pojedynek? Jakich efektów można spodziewać się regularnie trenując capoeirę?

Capoeira – co to takiego?

Capoeira jest pojedynkiem zawodników nazywanych capoeiristas. W przeciwieństwie do popularnych sztuk walki celem nie jest tutaj zadanie ciosu przeciwnikowi. Zamiast tego, skupiamy się na tym, aby wyprowadzić go z równowagi i podciąć. Kluczowy jest tutaj spryt oraz odpowiednio opracowana strategia. Trening odbywa się w kręgu, nazywanym „roda”. Uczestnicy ustawiają się w kole, śpiewając, tańcząc i wybijając rytm. Kluczowy element kręgu stanowi orkiestra, tak zwana bateria. Walka w capoeirze określana jest mianem „jogo”. Zamiast bezpośredniego kontaktu fizycznego, do czynienia mamy tutaj z unikaniem ciosów. Wykonywane kopnięcia są wstrzymywane.

Capoeira – zalety i wady

Wady i zalety capoeiry są zależne od tego, jakie efekty chce osiągnąć trenujący. Jeśli…

Opublikowany przez Kontra Capoeira Poniedziałek, 14 maja 2018

Jakie pojęcia warto znać przed rozpoczęciem przygody z capoeirą?

Jednym z kluczowych określeń jest „roda”, czyli krąg, w którym odbywa się pojedynek 2 zawodników, określany jako „jogo”. „Malicia” to z kolei spryt stanowiący gwarancję sukcesu w capoeirze. „Ginga” jest natomiast podstawowym ruchem w omawianej sztuce walki.

Główne techniki capoeiry

Capoeira Regional – jej twórcą jest Mestra Bimba. Kluczową kwestię odgrywa tutaj technika. Charakterystyczne dla tej techniki capoeiry są dynamika oraz płynność ruchów. Pojedynek trwa tutaj około 2 – 3 minuty,

Capoeira Contemporanea – została ona stworzona w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku w Rio de Janeiro. Często nazywana jest także capoeirą współczesną. Bardzo dużą wagę przywiązuje się tutaj do techniki. Czas trwania walki to około 1 minuta,

Capoeira Angola – tym, co ją wyróżnia jest to, że przebiega w zróżnicowanym tempie, a zawodnicy znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Najważniejsza jest tutaj strategia oraz spryt. Pojedynki w ramach tej techniki trwają około 10 minut,

Capoeira Carioca – styl, z którym obecnie nie mamy już do czynienia, co związane jest z tym że charakteryzował się on bardzo dużą brutalnością ciosów zadawanych w brzuch oraz w twarz.

System stopni w capoeirze

Jak krok po kroku wygląda rozwój umiejętności w capoeirze? Pierwszy etap stanowi ceremonia o nazwie „batizado”, w czasie której uczestnicy otrzymują sznur – „cordę” i odbywają pojedynek ze swoim mistrzem. Przekazywany jest im wówczas także portugalski przydomek – „apelido”. Tradycja z tym związana wywodzi się z początków capoeiry, kiedy to niewolnicy zmuszeni byli ukrywać swoje treningi. Gdy któryś z nich został złapany, nie był w stanie zdradzić swoich towarzyszy, a to ze względu na to, że nie znał ich prawdziwych imion. Bardzo ważnym wydarzeniem w capoeirze jest również „troca de cordas” – zmiana sznurów. Gdy uczniowi uda się zdać egzamin pozwalający przejść na 1 poziom wyżej, otrzymuje on sznur, który ma stanowić symbol czynionych przez niego postępów. Capoeira obejmuje 6 stopni dla uczniów, 9 dla instruktorów i 5 dla dzieci.

Powoli zbliżamy się do najważniejszego wydarzenia w świecie Capoeira jakim są coroczne warsztaty połączone z ceremonią…

Opublikowany przez Capoeira Brasil Bielsko-Biała Wtorek, 28 marca 2017

Efekty capoeiry

Jakich efektów można spodziewać się uprawiając capoeirę? To znakomity trening dla całego ciała. Tego typu ćwiczenia w pozytywny sposób wpływają na motorykę, poprawiają napięcie mięśni i uelastyczniają ciało. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dopasowanym ćwiczeniom rozciągającym oraz oddechowym. Capoeira w pozytywny sposób wpływa na zwiększenie ruchomości stawów. Przekłada się to na utratę zbędnych kilogramów. To jednak nie koniec zalet tej brazylijskiej sztuki walki. Zaliczyć można do nich również redukcję poziomu cholesterolu, poprawę funkcjonowania układu krwionośnego oraz wydzielanie endorfin. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o poprawie kondycji oraz koncentracji.

Foto wyróżniające: Marie-Lan Nguyen / Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*