Odpowiedni wybór butów na następną wyprawę trekkingową

Odpowiedni wybór butów na następną wyprawę trekkingową
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wyprawy trekkingowe czy to w góry, do lasu czy też w inne miejsca są bardzo przyjemne. Nie dość, że w naszym kraju można znaleźć wielu fanatyków tego typu wycieczek, to w dodatku mają one pozytywne aspekty w postaci odpoczęcia od codziennych problemów życiowych oraz zawodowych, jak też mają pozytywny wpływ na zdrowie. Przebywanie na łonie natury pozwala oddychać świeżym powietrzem, a długie spacery są czynnikiem powodującym zrzucanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość obuwia, które ma ogromny wpływ na komfort i jakość tego typu wypraw. Na co zwracać uwagę przy wyborze butów?

Zadbaj o wodoszczelność!

Pogoda ma to do siebie, że lubi płatać figla niezależnie od tego, czy jest lato, czy też zima. Oczywiście, w przypadku niskich temperatur sprawa jest bardzo prosta, ponieważ musimy mieć na sobie grube obuwie, które zapewni stopie ciepło. Latem z kolei można pokusić się o buty sięgające tylko do kostki, które będą efektywniejsze podczas upałów i dawać więcej komfortu, natomiast dobrej jakości buty trekkingowe powinny również być odporne na zmienną pogodę. Wodoszczelność jest bardzo istotnym aspektem – nie chodzi tylko o to, żeby stopa i skarpeta nam nie przemokła, ale również o to, by w konsekwencji obuwie nie stało się cięższe, co wpłynie na w większe zmęczenie i stawianie każdego kroku stanie się trudniejsze.

Na rynku jest wiele rodzajów obuwia wodoszczelnego i choć są zwolennicy materiału ze skóry, to jednak polecamy produkty syntetyczne membranowe, które zapewniają większą ochronę dzięki możliwości zaimpregnowania obuwia. Należy pamiętać, że w ostateczności dobrze dobrany but będzie służyć nam przez dłuższy czas, więc nie dość, że jest to ochrona buta, to i w dłuższej perspektywie oszczędność pieniędzy, ponieważ nie trzeba wydawać dodatkowych środków na kolejne pary butów.

Zadbaj o odpowiedni kształt podeszwy

Istotnym czynnikiem przy wyborze obuwia na następną wycieczkę trekkingową jest podeszwa. Wycieczki mają sprawiać nam radość, a trudno o to w butach, które nie są do nas odpowiednio dopasowane. Dostosowana podeszwa pozwala na utrzymanie stabilizacji i przyczepności do podłoża. Należy pamiętać, że trasy w górach nie należą do najłatwiejszych i czasem trzeba wiele wysiłku, aby pokonać je w pełni bezpiecznie, jak również w dobrym czasie. Nierzadko wystarczy lekka wpadka, aby doznać kontuzji, a z pewnością nikt z nas by tego nie chciał.

Buty trekkingowe z odpowiednią podeszwą pozwalają na bezpieczniejsze poruszanie się po różnych terenach – czym miększa podeszwa, tym zapewnia ona większą elastyczność w ruchach. Warto zwracać uwagę na ten aspekt, bo wbrew pozorom ma on duże znaczenie, a często jest bagatelizowany. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o innych aspektach górskich wojaży, to outdoorowa strefa Martyny Wojciechowskiej jest miejscem, w którym można znaleźć dodatkowe i przydatne wskazówki zarówno pod kątem wyposażenia trekkingowego, jak i innych ciekawostek związanych z chodzeniem po trasach.

Język w butach również ma znaczenie

Wydawać by się mogło, że jest to czynnik, który nie ma większego wpływu, jednak doświadczeni trekkingowcy dobrze wiedzą, że dzięki odpowiedniemu językowi w butach przemierzanie kolejnych kilometrów jest łatwiejsze. Nie dość, że zapewnia on brak nacisku buta i sznurówek na stopę, to w dodatku zabezpiecza but przed wpadnięciem do środka różnych odłamków: czy to piasku, czy też kamieni.

Kolejna para butów, którą wybierzemy w podróż po górskich trasach, musi więc być obuwiem, które zapewni nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo naszego ciała, jak też komfort psychiczny. Podróżując po górach, musimy być świadomi i pewni własnych umiejętności, a ciężko o to, jeżeli buty nie są naszym sprzymierzeńcem. Mamy również nadzieję, że nasze porady będą drogowskazem i kolejne pary butów będą już kupowane przez was bardziej świadomie. Zachęcamy do ich stosowania – jesteśmy pewni, że dzięki nim następne wycieczki będą komfortowe i bezpieczniejsze.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*