Jak rozpocząć swoją przygodę ze strzelectwem sportowym?

Jak rozpocząć swoją przygodę ze strzelectwem sportowym?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczne strzelanie z broni palnej to jedno z hobby, które zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Jak się do niego przygotować?  

Wizyta na strzelnicy i zajęcia z instruktorem  

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody ze strzelectwem sportowym jest zrealizowanie zajęć na strzelnicy. Podczas spotkania z instruktorem uczestnik nie tylko otrzyma wiedzę teoretyczną dotyczącą techniki trzymania broni, sposobu oddawania strzału czy podstawowych zasad bezpieczeństwa na obiekcie, ale także będzie miał szansę na wystrzelenie kilku próbnych kul.

Po pierwszych zajęciach będzie można oszacować, czy sport jest interesujący i wart kolejnych treningów. W przypadku decyzji o kontynuowaniu hobby warto zapisać się do koła strzeleckiego, gdzie pod okiem wybranego instruktora będzie można rozwijać swoje umiejętności. Koło to także świetna okazja do poznania innych pasjonatów strzelectwa i możliwość wymiany cennych uwag dotyczących treningu.

Uczestnictwo w klubie strzeleckim to stosunkowo wysoki koszt, jednak niesie ze sobą liczne benefity, takie jak darmowe wejście na strzelnicę czy udział w amatorskich zawodach. Zawodnicy, którzy nie są zainteresowani stałym udziałem w życiu koła, mogą zapisać się na profesjonalny kurs strzelecki. Zajęcia teoretyczne oraz praktyka trwają łącznie 3 miesiące, a całość szkolenia kończy się egzaminem Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Pozwolenie na broń 

Podczas zajęć z instruktorem na strzelnicy nie trzeba posiadać własnej broni, amunicji ani pozwolenia. W opłacie za kurs czy pojedyncze zajęcia znajduje się kwota wynajmu wybranego modelu broni. Przed wejściem na obiekt należy się wylegitymować i zostawić swoje podstawowe dane. Obiekty przystosowane do strzelania znajdują się aktualnie w każdym większym mieście, więc z dostępem do strzelnicy nie powinno być większego problemu. 

Co ciekawe, miejsca do trenowania strzelectwa sportowego można znaleźć na niektórych poligonach. Pozwolenie na broń jest wymagane przez organizatorów zajęć tylko w przypadku, gdy uczestnik przychodzi na spotkanie ze swoim wyposażeniem. W takiej sytuacji oprócz dowodu osobistego musi pokazać numer seryjny broni oraz oficjalny dokument potwierdzający pozwolenie na korzystanie z broni palnej.

Kto może uprawiać sport i ile to kosztuje?

Kwestia wieku zawodników oraz cen poszczególnych usług jest w dużej mierze uzależniona od konkretnych obiektów strzeleckich. Według obowiązującego w Polsce prawa z usług strzelnicy może korzystać każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. W przypadku młodszych osób wymagana jest zgoda lub obecność rodzica. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie strzelnice mają w swojej ofercie zajęcia dla niepełnoletnich, dlatego przed zaplanowaną wizytą warto dokładnie sprawdzić wszystkie informacje.

Ceny konkretnych zajęć są uzależnione od konkretnych obiektów, ale pojedyncze zajęcia można znaleźć w cenie od 300 do około 600 złotych. Każda lekcja trwa od 30 do maksymalnie 45 minut. Znacznie wyższe ceny obejmują całe kursy strzeleckie. W tym przypadku kwoty, na które należy się przygotować, zaczynają się od stawki 2000 złotych. 

Wraz z poszerzanym doświadczeniem można rozpocząć samodzielne wynajmowanie stanowiska strzeleckiego. Standardowa cena wynajęcia toru na 30 minut to koszt od 30 do około 50 złotych, amunicji w zależności do typu broni od 1 do 15 złotych za nabój, a samej broni około 150 złotych za pół godziny.

Zdjęcie główne: Maurício Mascaro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*