O czym pamiętać przechodząc na dietę dla sportowca?

O czym pamiętać przechodząc na dietę dla sportowca?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ćwiczenia, treningi, ulubiony sport – zapewne to wszystko obecne jest w Twoim codziennym życiu. Warto skupić się również na tym, co się je. Niezależnie od tego, czy chcesz zbudować masę mięśniową, stracić odrobinę wagi, wykluczyć konkretny składnik, a może po prostu zacząć odżywiać się zdrowiej – musisz znać pewne zasady. Każda bowiem zmiana w codziennym jadłospisie jest właśnie dietą!

Odpowiednie nawodnienie

Dwa litry wody mineralnej dziennie to niezbędne minimum! Kiedy robi się cieplej, należy pić proporcjonalnie więcej. Oczywiście, jest to również zależne od masy ciała oraz aktywności fizycznej. Nie możesz doprowadzić do sytuacji, w której Twój organizm będzie widocznie domagał się płynów, bo świadczy to o pierwszych sygnałach odwodnienia.

Odwodnienie równa się zmniejszenie wydolności oraz zmęczenie, dlatego nie istnieje skuteczna dieta bez odpowiedniego nawodnienia. W przypadku, kiedy wysiłek fizyczny trwa dłużej niż godzinę, warto sięgnąć po napoje izotoniczne, który zbilansuje poziom elektrolitów w Twoim organizmie.

Ile ćwiczysz, tyle jesz

Uprawiając jakiegokolwiek rodzaju sport, należy pamiętać o tym, że każde ćwiczenie oznacza większy wysiłek dla Twojego organizmu, niż gdybyś spędził ten dzień przed telewizorem. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że spalasz większą liczbę kalorii – wtedy też więcej musisz ich przyjmować niż zdrowa osoba o przeciętnej aktywności fizycznej. Inaczej szybko mógłbyś doprowadzić swój organizm na skraj wytrzymałości.

To, ile kalorii musisz przyjmować, zależne jest również od rodzaju Twoich treningów i sportu, który uprawiasz, na przykład sportowiec siłowy będzie potrzebował więcej białka, niż sportowiec szybkościowy. Oprócz tego istotne są takie czynniki jak masa ciała, intensywność treningu, proces wzrastania oraz indywidualne wahania w zapotrzebowaniu kalorycznym.

Pamiętaj, że zdrowa dieta poprawa efektywność treningu i daje lepsze wyniki. Dobrym wsparciem dla treningu będzie dieta pudełkowa, która uwzględni Twoje aktualne zapotrzebowanie na kalorie, jak na przykład https://www.nutridieta.pl/catering-dietetyczny-katowice/.

Uprawiasz sport?
Sprawdź, co doda Ci energii…

Opublikowany przez Nutridieta-nowoczesny catering dietetyczny Sobota, 13 lipca 2019

Regularne posiłki

Wydaje Ci się, że możesz swobodnie żonglować posiłkami, byle jeść odpowiednią ilość kalorii? Błąd! Wystarczające spożycie energii zależy nie tylko od ich liczby. Jest również zależne od tego, o jakiej porze dnia i w jaki sposób zostaną one spożyte. Właśnie dlatego należy swój rozkład posiłków ustalać, mając na uwadze to, czy danego dnia masz trening i jak bardzo jest on męczący.

Ważna jest również pora dnia, o której występuje dana aktywność fizyczna. Inaczej powinieneś jeść, jeśli trenujesz w godzinach popołudniowych, a inaczej, gdy trenujesz z rana. W sytuacji, kiedy w ciągu dnia brakuje Ci czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków, warto wspomóc się jakościową dietą pudełkową, np. od https://www.nutridieta.pl/. Dzięki niemu nie tylko oszczędzisz sobie kłopotu z gotowaniem, ale także będziesz miał pewność, że każde danie zawiera odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych.

Posiłki po treningu

Po skończonym treningu Twoje zapotrzebowanie na kalorie zwiększa się, bo przecież właśnie zużyłeś duży zapas swojej dziennej energii. Dlatego tak ważne jest, żeby zaraz po posiłku sięgnąć po przekąskę o wysokim indeksie glikemicznym. W ten sposób szybko uzupełnisz niedobory energetyczne i wrócisz do pełni swoich sił.

W ciągu dwóch godzin od zakończenia treningu zaplanuj kolejny posiłek, najlepiej taki o dużej zawartości węglowodanów oraz białka. Jeśli nie wiesz, co powinno znaleźć się na Twoim talerzu, zdecyduj się na gotową dietę pudełkową dla sportowców, taką jak https://www.nutridieta.pl/catering-dietetyczny-krakow/.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*