Nurkowanie pod lodem – czy to jest bezpieczne?

Nurkowanie pod lodem – czy to jest bezpieczne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Już samo schodzenie pod powierzchnię wody wydaje się być wyczynem ekstremalnym. Nurkowanie pod lodem wymaga jeszcze większej determinacji, nie lada odwagi oraz doświadczenia.

Nurkowanie pod lodem – co to takiego?

Jak łatwo można się domyślić po samej nazwie tej aktywności, cała frajda nurkowania pod lodem bierze się z faktu schodzenia pod powierzchnię zamarzniętej tafli jeziora. Taka przygoda (przynajmniej w polskich warunkach), jest znacznie ograniczona, jeżeli chodzi o termin. Okresem najbardziej sprzyjającym nurkowaniu pod lodem jest zima, ale w ostatnich latach zimy są coraz łagodniejsze i coraz trudniej trafić na idealne warunki do nurkowania podlodowego. Nurkowanie pod lodem to wyjątkowo atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu. Wymaga ogromnej koncentracji, dobrej sprawności fizycznej oraz odpowiedniego przeszkolenia. Bez wcześniejszego zaliczenia specjalistycznego kursu, lepiej nie schodzić pod lód. Troska o własne bezpieczeństwo powinna zawsze stać na pierwszym miejscu. Co zatem zrobić, aby nurkowanie pod lodem było bezpieczne?

Nurkowanie zespołowe – zgrana ekipa to podstawa!

Nurkowanie nie jest aktywnością indywidualną, choć może się wydawać, że skoro nurek sam schodzi pod powierzchnię wody czy lodu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby nurkować samemu. Tak nie jest – wręcz przeciwnie – pierwsza zasada bezpieczeństwa mówi o tym, aby zawsze nurkować przynajmniej w kilkuosobowej grupie. Zgrany zespół i doświadczony partner, to gwarancja tego, że w razie jakichkolwiek problemów otrzymasz szybką i fachową pomoc. W grupie zawsze raźniej – pojawia się więcej pomysłów na to, gdzie nurkować, a wspólnymi siłami jest zdecydowanie łatwiej zrobić przerębel w zamarzniętej tafli jeziora.

Nurkowanie podlodowe wbrew pozorom jest bardzo bezpieczne i stanowi wspaniałą formę rekreacji na śniegu i lodzie….

Opublikowany przez Klub płetwonurków Active Divers www.nurek.pl Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Elementarne zasady bezpieczeństwa podczas nurkowania pod lodem

W trosce o własne bezpieczeństwo zawsze przed podjęciem decyzji o nurkowaniu zweryfikuj grubość lodu. Za bezpieczną granicę można uznać 10 cm, choć gdy temperatura powietrza jest dodatnia, warto dodać do tej wartości kilka dodatkowych centymetrów. Chociaż naturalne pęknięcia w lodzie mogą wydać Ci się kuszące (nie trzeba samodzielnie wycinać przerębli), to jak przysłowiowego ognia unikaj takich miejsc. Osłabiony lód może zacząć pękać w sposób niekontrolowany, a to pierwszy krok do tragedii. Podczas nurkowania miej zawsze przy sobie ostry nóż – będziesz mógł go użyć w sytuacji awaryjnej. Przed każdym nurkowaniem dokładnie sprawdź sprzęt. Musi być on w pełni sprawny – nawet z pozoru drobna usterka może okazać się bardzo niebezpieczna. Postaw na sprawdzone rozwiązania. Liny pływające to w tym przypadku rozsądny wybór.

Pamiętaj o komforcie termicznym

Komfort termiczny jest niezwykle istotny. Uważaj na to, aby niepotrzebnie nie wychładzać organizmu. Zainwestuj w odpowiedni skafander – powinien być gruby. Gdy wyjdziesz z wody, rozgrzej ciało. Nie pij jednak alkoholu – to bardzo nierozważne i niebezpieczne. Jeżeli dołożysz wszelkich starań do tego, aby przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas nurkowania pod lodem, to będziesz mieć szansę na przeżycie niesamowitej przygody w przepięknych okolicznościach przyrody!

Nurkowanie pod lodem – jak zacząć?

Chcesz spróbować nurkowania pod lodem? Zanim dojdziesz na ten poziom nurkowego wtajemniczenia, czeka Cię długa droga. W pierwszej kolejności zadbaj o stan swojego zdrowia. Zgłoś się do lekarza i poinformuj go o pomyśle na nową pasję. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wizyta u lekarza sportowego znającego specyfikę tej aktywności fizycznej. Będzie on w stanie zlecić niezbędne badania, które pozwolą na kompleksową ocenę Twojego stanu zdrowia. Kolejna kwestia, to kondycja fizyczna. Nie zaniedbuj ćwiczeń – buduj siłę i wytrzymałość organizmu. Możesz to robić na wiele sposobów, lecz jeśli chcesz osiągnąć optymalny progres, to ustal plan treningowy w porozumieniu z trenerem personalnym. Pamiętaj, że najważniejsze jest zdobycie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Kurs podlodowy powinien być pierwszym krokiem do realizacji marzeń o nurkowaniu pod zamarzniętą taflą lodu.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*