Nurkowanie na bezdechu, czyli freediving – jak się odpowiednio przygotować?

Nurkowanie na bezdechu, czyli freediving – jak się odpowiednio przygotować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz się przekonać, co kryje się pod taflą wody? Wstrzymaj oddech i zanurkuj! Freediving zyskuje coraz większe rzesze zwolenników.

Czy do nurkowania zawsze trzeba mieć butlę z tlenem?

Jaki obraz pojawia się w Twojej głowie, gdy myślisz o nurkowaniu? Zapewne jest to człowiek w specjalnym skafandrze, który ma na sobie tonę specjalistycznego sprzętu. W końcu jak nurkować bez butli z tlenem? Okazuje się, że można! Są na to dwa sposoby. Pierwszy z nich to snoorkeling, czyli zanurzanie się tuż pod powierzchnią wody bez butli. Nurek oddycha wówczas przez fajkę wystającą ponad powierzchnią wody. Druga opcja to właśnie freediving, czyli nurkowanie bezdechowe.

Jak zacząć przygodę z nurkowaniem na wstrzymanym oddechu?

Oczywiście możesz ćwiczyć na własną rękę. Jednak, gdy zależy Ci na widocznych postępach, a dodatkowo chcesz nauczyć się prawidłowej techniki nurkowania bezdechowego, to najlepszą opcją będzie specjalistyczny kurs. Pod okiem trenera nabierzesz wprawy w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu. Pamiętaj, że nurkowanie to nie tylko przyjemność, ale też liczne zagrożenia. Na kursie się dowiesz, jak je rozpoznawać i co robić, aby z każdej opresji wyjść bezpiecznie.

Jak nurkować bezpiecznie?

Przede wszystkim musisz mieć wiedzę oraz praktykę. Ćwiczeń nic nie zastąpi. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że będziesz lepiej przygotowany na nurkowanie w każdych warunkach. Weź pod uwagę, że freediving to specyficzna odmiana nurkowania. Możesz polegać wyłącznie na sprawności własnego organizmu. Gdy ten zawiedzie, nie możesz liczyć na wsparcie w postaci butli z tlenem. Aby cała przygoda przebiegała bezpiecznie, to nigdy nie nurkuj samodzielnie. Zawsze wybieraj się na eksplorację podwodnej przestrzeni z partnerem.

Gdzie można nurkować na wstrzymanym oddechu?

Masz wiele możliwości na to, aby rozwijać swoją pasję. Jeżeli tylko chcesz, to możesz nurkować na dowolnym basenie. Jednak prawdziwą frajdą jest nurkowanie bezdechowe na wodach otwartych. To wówczas będziesz mieć możliwość podziwiania podwodnego świata kolorowej fauny i flory. Zacznij jednak od basenu – to na nim nabierzesz niezbędnych umiejętności. Gdy poczujesz się pewniej, możesz ruszyć na eksplorację pobliskiego jeziora.

Jak się przygotować do nurkowania bezdechowego?

Tak jak już to zostało wspomniane wyżej, potrzebny będzie odpowiedni kurs. Bez treningu pod okiem osoby posiadającej doświadczenie nabywanie umiejętności może przychodzić o wiele bardziej opornie. Sprawdź, czy w Twojej okolicy jest organizowany taki kurs. Zapisz się do szkoły dla nurków. Kurs nurkowania to nie tylko efektywny sposób na to, aby zdobyć niezbędne umiejętności, ale także szansa, aby poznać osoby z podobną pasją. Może podczas kursu nawiążesz znajomości, które w późniejszym czasie pozwolą Ci na organizację podwodnych wypraw?

Chcesz nurkować na wstrzymanym oddechu? Zadbaj o doskonałą kondycję. Bez niej nie może być mowy o efektywnym pływaniu. Czym prędzej rzuć używki, zwłaszcza palenie papierosów. W nurkowaniu bezdechowym kluczową rolę odgrywa pojemność płuc. Substancje smoliste zawarte w papierosach osłabiają płuca i sprawiają, że nie są one w stanie pracować na sto procent swoich możliwości. Pomyśl o treningu ogólnorozwojowym. Zrzuć nadprogramowe kilogramy. Wzmocnij mięśnie, które będą potrzebne do szybszego pływania.

W jaki sprzęt warto zainwestować, myśląc o pływaniu bezdechowym?

Plus freedivingu jest taki, że nie potrzebujesz do niego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy podstawowe ABC nurka, które jesteś w stanie skompletować za kilkaset złotych. Co będzie potrzebne? Musisz pomyśleć o płetwach, masce oraz fajce.

Maska powinna szczelnie przylegać do twarzy. Wybierz taką, która ma szerokie pole widzenia. Kolejna sprawa to płetwy. Muszą być odpowiednio dopasowane. Tylko wtedy będziesz mógł szybko i sprawnie pokonywać podwodną toń. I jeszcze jedna sprawa – fajka. Zdecyduj się na taką, która jest przeznaczona do freedivingu. Możesz też pomyśleć o profesjonalnym skafandrze do nurkowania. Przyda się zwłaszcza podczas nurkowania na otwartych akwenach wodnych.

Foto wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*