Jaką funkcję pełni magnez w organizmie człowieka?

Jaką funkcję pełni magnez w organizmie człowieka?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Magnez to jeden z tych pierwiastków, który jest niezbędny do tego, aby układy oraz narządy w ciele człowieka działały prawidłowo. Współpracuje z ponad 300 enzymami, biorąc udział w licznych procesach metabolicznych. Jego właściwości wpływają na przewodzenie impulsów nerwowych, skurcze mięśni, równowagę elektrolitową oraz syntezę białek. Ponadto magnez jest ważny dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, a także dla utrzymania mocnych kości i zębów. Zatem długotrwały niedobór magnezu może negatywnie wpłynąć na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu.

Jakie są najczęstsze objawy niedoboru magnezu?

Niedobory magnezu dają szereg różnych dolegliwości ze strony różnych narządów i układów. Brak tego pierwiastka może prowadzić do bolesnych skurczów mięśni, zwłaszcza nóg i stóp, często występujących w nocy. Często pojawia się też samoistne drżenie mięśni. Osoby z niedoborem magnezu mogą odczuwać niekontrolowane drżenie kończyn, zwłaszcza rąk. Magnez wpływa też na samopoczucie, a jego zbyt niski poziom oznacza osłabienie sił witalnych. Pojawia się wtedy uczucie zmęczenia i braku energii.

Dokuczliwe są również zaburzenia snu. Pojawiają się wtedy problemy z zasypianiem, a sen staje się płytki i przerywany. Osoby z niedoborem magnezu mogą być bardziej podatne na zmiany nastroju, stres i lęki. Często odczuwa się też dokuczliwe bóle głowy. Na skutek niedoboru magnezy nasilają się migreny i napięciowe bóle głowy. Jednym z poważniejszych objawów niedoboru pierwiastka są zaburzenia rytmu serca. Osoby odczuwają kołatanie i nierówne bicie w klatce piersiowej. Niewystarczający poziom magnezu może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi.

Komu grozi niedobór magnezu?

Niedobór magnezu może dotyczyć osób z różnych grup. Szczególnie narażone są:

  • osoby starsze: ze względu na zmniejszoną zdolność przyswajania składników odżywczych i ograniczoną dietę;
  • kobiety w ciąży: zapotrzebowanie na magnez rośnie wraz z rozwojem płodu;
  • osoby o niskiej masie ciała: niedobór magnezu może wystąpić u osób o niskiej masie ciała, będących na restrykcyjnych dietach;
  • sportowcy: intensywny wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na magnez;
  • osoby odżywiające się w zły sposób: dieta uboga w produkty bogate w magnez może prowadzić do jego niedoboru;
  • osoby z problemami z przewodem pokarmowym: zaburzenia trawienia, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy celiakia, mogą utrudniać wchłanianie magnezu;
  • osoby przewlekle przyjmujące leki moczopędne: leki moczopędne mogą powodować utratę magnezu z organizmu.

Źródła magnezu w diecie

Aby utrzymać prawidłowy poziom magnezu w organizmie, warto zadbać o zrównoważoną dietę bogatą w produkty mają naturalnie w składzie ten pierwiastek. Do naturalnych źródeł magnezu należą przede wszystkim orzechy, nasiona i pestki oraz zielone warzywa liściaste. Dobrze jest też włączyć do diety pełnoziarniste produkty takie jak chleb razowy, brązowy ryż, płatki owsiane. Dobrym źródłem są także rośliny strączkowe oraz niektóre owoce: banany, awokado, figi. Sporo magnezu znajduje się również w tłustych, morskich rybach takich jak łosoś, makrela, sardynki. Na deser można skusić się na kostkę ciemnej czekolady. 

Suplementacja magnezu

W celu uzupełnienia niedoboru magnezu warto zastosować suplementację magnezu. Suplementy diety z magnezem mogą pomóc w przywróceniu odpowiedniego poziomu tego pierwiastka w organizmie. Warto jednak pamiętać, że suplementacja magnezu powinna być skonsultowana z lekarzem lub specjalistą, aby nie przekroczyć bezpiecznej dawki i uniknąć niepożądanych skutków.

Magnez pełni w organizmie bardzo ważną funkcję. Jego zbyt niski poziom może negatywnie wpłynąć na samopoczucie. Dlatego warto wprowadzić do swojej diety produkty, które zawierają ten pierwiastek oraz przyjmować odpowiednio dobrane suplementy. 

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*