Dobrej jakości korki, wygodny strój sportowy czy piłka – to najbardziej rozpoznawalne akcesoria każdego piłkarza. Jakie gadżety są mniej oczywiste, ale równie przydatne?
Dla postronnego widza mecz piłki nożnej to 90 minut (2 × 45 minut) spędzonych przez drużyny piłkarskie na murawie. Przeciętny człowiek (do tej kategorii nie są zaliczani fani piłki nożnej) nie zaprząta sobie głowy tym, jak wygląda trening piłkarski. Wyobraźnia podpowiada, że chłopcy (tudzież dziewczęta – sport ten jest bowiem coraz popularniejszy także wśród pań) podczas treningu trochę pobiegają, porozciągają się czy poćwiczą stałe elementy gry. Okazuje się jednak, że prócz typowego treningu siłowego, budującego kondycję, wytrzymałość organizmu i kształtującego precyzję konkretnych zagrywek, nie mniej wymagający jest trening teoretyczny, podczas którego na czynniki pierwsze rozkładana jest taktyka meczu.
W tym miejscu pora wymienić pierwszy punkt na liście kilku nieoczywistych akcesoriów piłkarskich, a mianowicie tablicę taktyczną do piłki nożnej. W zależności od potrzeb może mieć ona różne rozmiary, choć najczęściej spotyka się tablicę o wymiarach 90 × 60 cm mocowaną do ściany – idealnie sprawdzi się w małych klubach piłkarskich. Przy jej pomocy można szczegółowo zaplanować oraz w teorii przećwiczyć strategię z zawodnikami, czy to podczas treningu, czy bezpośrednio przed meczem, gdy drużyna koncentruje się w szatni. Jest to gadżet pomocny w pracy trenera, a i całemu zespołowi łatwiej jest przy jego pomocy wyobrazić sobie wskazówki przekazywane przez sztab szkoleniowych. Po tablicy można pisać zmywalnymi markerami, przydatne okazują się również magnesy.
Oprócz treningu (taktycznego oraz fizycznego) niezmiernie ważnym elementem kształtującym zawodnika oraz jego formę jest odpowiednio zaplanowana i właściwie zbilansowana dieta, uwzględniająca wszystkie posiłki spożywane w ciągu dnia. Profesjonalni piłkarze mają swoich własnych dietetyków, którzy dbają o to, aby organizmy zawodników każdego dnia otrzymywały komplet witamin i składników odżywczych. Dieta powinna być tak zbilansowana, aby uwzględniała intensywny wysiłek fizyczny podczas treningów oraz okresy regeneracji.
Piłkarze grający amatorsko muszą się o właściwą dietę zatroszczyć na własną rękę. Warto tutaj wspomnieć o kolejnym gadżecie, który wcale nie jest oczywisty, a może okazać się bardzo pomocy. Planner posiłków pozwala ogarnąć skomplikowaną kwestię żywienia. Przy układaniu diety bardzo przydatne okazuje się również wsparcie doświadczonego dietetyka. Dobrze jest skorzystać z jego porad, jednak należy pamiętać, że największa odpowiedzialność i tak spoczywa na nas.
Planner posiłków ułatwia rozpisanie zawartości składników odżywczych w poszczególnych posiłkach, a także godziny ich przyjmowania. Powinno się w nim znaleźć miejsca także na notatki związane z drobnymi grzeszkami żywieniowymi, tak by na koniec tygodnia mieć kompletny obraz tego, jak wyglądała dieta i czy udało się osiągnąć bilans kaloryczny.
Tradycyjny bidon to gadżet raczej powszechny. Bardziej nieoczywista, choć coraz bardziej popularna wśród sportowców różnej maści (w tym również piłkarzy), jest butelka filtrująca wodę. Dzięki specjalistycznemu filtrowi pozwala na to, by zawsze mieć pod ręką wodę zdatną do picia. Nie trzeba martwić się o to, aby przed treningiem zdążyć do sklepu. Wystarczy do butelki przelać wodę z kranu i gotowe! Koszt zakupu butelki waha się w granicach kilkudziesięciu złotych. Co jakiś czas trzeba wymienić filtr, aby woda była zawsze czysta.
Im większe zapotrzebowanie organizmu na świeżą wodę, tym wydatek szybciej się zwróci, a warto pamiętać, że podczas intensywnego treningu każdy piłkarz wydala z siebie sporo płynów w postaci potu, dlatego powstały deficyt należy czym prędzej uzupełnić. Odwodnienie organizmu może bowiem doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Pierwszym objawem, oprócz wzmożonego pragnienia, są zawroty głowy. Regularne uzupełnianie płynów sprawi, że problem ten nie będzie występować!
Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com