Jakie akcesoria sportowe wybrać aby móc trenować w małym mieszkaniu

Jakie akcesoria sportowe wybrać aby móc trenować w małym mieszkaniu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Coraz więcej miłośników aktywności fizycznej rezygnuje z treningów na klasycznych siłowniach na rzecz ćwiczeń w domowym zaciszu. Chciałbyś wprowadzić taką zmianę do własnego życia, ale obawiasz się, że twoje mieszkanie jest zbyt małe do tego, aby mogło realnie zastąpić siłownię? Bez obaw! Przygotowaliśmy szczegółowy poradnik, dzięki któremu przekonasz się, że przy odpowiednim doborze akcesoriów sportowych treningi domowe wkrótce staną się rzeczywistością.

Czy trening w małym mieszkaniu ma rację bytu?

Jak najbardziej! Wbrew obiegowym opiniom, do wykonania solidnego treningu, który będzie uwzględniał wszystkie partie ciała, wcale nie musisz mieć w domu ciężkich maszyn rodem z siłowni. Wygospodarowanie przestrzeni na własną siłownię bywa trudne nawet w lokalach o pokaźnych rozmiarach, a co dopiero w przypadku mieszkań z małym metrażem. Szczęśliwie istnieją alternatywy, dzięki którym trening całego ciała jest możliwy w dowolnych warunkach. Jeśli bierzesz domowe ćwiczenia na poważnie to na początek przede wszystkim powinieneś zainwestować w jakościowe akcesoria, które wcale nie muszą być jednak kosztowne. Hantle i mata sportowa to podstawa – o jakich jeszcze przyrządach warto pomyśleć, aby skutecznie trenować we własnym domu?

Hantle do ćwiczeń

Czasem geniusz tkwi w prostocie i w myśl tego powiedzenia to właśnie hantle spośród całego szeregu innych sprzętów sportowychw pierwszej kolejności powinny znaleźć się w twoim repertuarze. Ich niewątpliwą zaletę z perspektywy treningu wykonywanego na małym metrażu stanowią oczywiście stosunkowo niewielkie rozmiary. Znalezienie miejsca na hantle z pewnością nie sprawi ci problemów, a co więcej – mogą one towarzyszyć ci także podczas różnego rodzaju podróży. Jeśli chodzi zaś o aspekty związane z ćwiczeniami fizycznymi to para hantli jest w stanie zdziałać prawdziwe cuda. Z ich pomocą z powodzeniem wykonasz bowiem ćwiczenia na biceps, triceps i barki, a także popracujesz nad właściwą postawą ciała, a nawet koordynacją ruchów, czy równowagą. To wszystko sprawia, że umiejętnie wykorzystywane hantle to absolutny numer jeden wśród akcesoriów sportowych do treningu w małym mieszkaniu!

Mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń to kolejny przedmiot, w który musisz zainwestować jeśli myślisz o dobrym treningu w zaciszu domowego ogniska. Nie tylko nie zajmuje ona dużo miejsca, ale również niesie za sobą szereg zalet i możliwości treningowych. Wśród różnych rodzajów znajdują się mata do jogi i pilatesu, mata gimnastyczna/fitness, mata ochronna oraz mata do akupresury. Wszystkie różnią się od siebie przeznaczeniem i sposobem wykonania, ale tak naprawdę każda z nich będzie stanowić wartościowy dodatek do mini siłowni w mieszkaniu. Niezależnie od twoich potrzeb i podejścia do kwestii treningu, jedno pozostaje pewne – bez maty do ćwiczeń ani rusz, nawet jeśli na standardowych siłowniach często odchodzi ona w zapomnienie.

Drążek do podciągania

Drążki do podciągania to temat, na który zdecydowanie warto zwrócić szczególną uwagę przed przystąpieniem do kompletowania domowych akcesoriów sportowych. Podciąganie na drążku należy bowiem do podstawowych wielostawowych ćwiczeń siłowych, które angażuje niemal wszystkie partie ciała – od mięśni pleców, ramion oraz bicepsu, poprzez brzuch i klatkę piersiową, aż po nogi. Ze względu na znaczenie tej niezwykle istotnej aktywności w treningu, wybór przyrządu przeznaczonego do jej wykonania musi przebiegać w odpowiedni sposób. Na szczęście nie jest to nic nad wyraz skomplikowanego. Po zaczerpnięciu solidnej dawki wiedzy wystarczy, że wybierzesz taki drążek do podciągania, który będzie odpowiadał twoim potrzebom i oczekiwaniom, a następnie zamontujesz go w mieszkaniu. Jeśli zależy ci na możliwości wykonania skutecznego treningu całego ciała bez wychodzenia z domu to drążek musi znaleźć się wśród twojego wyposażenia!

Worek obciążeniowy do przysiadów

Kolejnym ciekawym sprzętem treningowym, który nie potrzebuje dużo przestrzeni jest worek obciążeniowy do przysiadów. To przyrząd, który z powodzeniem możesz przechowywać w małym mieszkaniu i z pewnością nie będzie on na co dzień przeszkadzał. Co istotne, worek obciążeniowy to sprzęt gwarantujący ćwiczącemu niebywałą różnorodność. Sprawdzi się on bowiem nie tylko podczas wspomnianych powyżej przysiadów, ale także przy wykonywaniu całego szeregu innych ćwiczeń. Warto zaznaczyć, że mowa zarówno o treningu siłowym, jak i treningu funkcjonalnym. Worek treningowy z obciążeniem jest na tyle uniwersalny, że możesz śmiało wykorzystać go także na zewnątrz w… joggingu.

Skakanka 

Wszyscy entuzjaści aktywności fizycznej na pewno zdają sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie w kontekście treningu ma rozgrzewka, choć wiele osób wciąż o niej zapomina ze względu na brak czasu. Co jednak jeśli rozgrzewka byłaby jednocześnie świetną zabawą, do której będziesz wracać z przyjemnością? Taka sytuacja jest jak najbardziej realna – wszystko dzięki skakance stanowiącej coś znacznie więcej, niż tylko wspomnienie z dzieciństwa. Za pomocą tego przyrządu wykonasz zarówno solidną rozgrzewkę, jak i wyczerpujący trening cardio. Ponadto tajemnicą poliszynela jest fakt, że skakanka właściwie nie zajmuje domowej przestrzeni – po spakowaniu jej do pokrowca może spokojnie leżeć na półce, w szafce, czy innym miejscu, w którym nie będzie rzucać się w oczy.

Kettle

Kettle charakteryzują się przede wszystkim tym, że są uniwersalne i przy ich pomocy można wykonać trening całego ciała przy maksymalnym zredukowaniu ryzyka kontuzji. Odważniki ze względu na niewielkie rozmiary są chętnie wykorzystywane przez ćwiczących nie tylko na siłowniach, ale również z mieszkaniach – nawet tych najmniejszych! Ergonomiczna budowa (obły kształt i szeroki uchwyt) sprawia natomiast, że łatwo manipulować nimi w zasadzie na każdej płaszczyźnie. Z kettlami u boku bez problemu wykonasz klasyczne ćwiczenia takie jak przysiad, martwy ciąg i wyciskanie, ale to nie wszystko – umożliwią ci one wykonanie łącznie ponad 100 aktywności o różnym stopniu zaawansowania!

Fot. Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*