Właściwa dieta i sport – klucz do dobrego samopoczucia

Właściwa dieta i sport – klucz do dobrego samopoczucia
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dbanie o kondycję jest na szczycie listy priorytetów prawie każdego, a codzienne wybory mogą określić, jak zdrowi jesteśmy. Nie wszystko jest pod naszą kontrolą, ale nawyki i podejście do formy fizycznej często mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie.

Zmniejszone ryzyko chorób

Zdrowe odżywianie się i ćwiczenia fizyczne przez co najmniej 30 minut dziennie mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wielu poważnych chorób. American College of Sports Medicine informuje, że główną przyczyną zgonów związaną ze zdrowiem są choroby układu krążenia. Poruszanie się tylko przez pół godziny dziennie może pomóc istotnie zmniejszyć ryzyko chorób związanych właśnie z tym układem. Nadto cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza, artretyzm i rak – to tylko kilka z wielu chorób, którym można zapobiec, stosując zdrową dietę i ćwiczenia.

Jeśli planujesz spacerować lub biegać, zaopatrz się w wygodne buty na stronie https://www.butomaniak.pl/.

BAW SIĘ BIEGANIEM! ☀️👍
To buty pracują najciężej, gdy biegniesz!
To one pokonają z Tobą wiele kilometrów!
Więc wybierz…

Opublikowany przez Butomaniak.pl Piątek, 26 lutego 2021

Zdrowie psychiczne

Ćwiczenia fizyczne wyzwalają w mózgu substancje chemiczne zwane endorfinami, które pomagają czuć się szczęśliwym i zrelaksowanym. Spożywanie pożywnych, dobrze zbilansowanych posiłków utrzymuje mózg w prawidłowym funkcjonowaniu i może pomóc ustabilizować wahania nastroju. Dieta, ćwiczenia oraz sen mają bezpośrednią zdolność do zmiany funkcji mózgu i zdrowia psychicznego. Dzięki lepszemu odżywianiu i stałym treningom zredukujesz stres, zwiększysz czujność umysłową, zmniejszysz depresję, a dodatkowo poprawisz swoją samoocenę.

Możesz też wzbogacić swój zdrowy styl życia korzystając z detoksu sokowego, który jest dostępny m.in. na stronie https://hfood.pl/program/detox-sokowy/.

Kontrola wagi

Zdrowa dieta i codzienne ćwiczenia utrzymają niską zawartość tłuszczu w organizmie i pomagają kontrolować wagę. Kiedy trenujesz, spalasz kalorie, a kiedy jesz zdrowo, spożywasz mniej kalorii. Im mniej kalorii jesz i im więcej kalorii spalasz, tym łatwiej jest schudnąć i utrzymać wagę pod kontrolą. Podczas liczenia kalorii 0,5 kg to 3500 kalorii. Ćwicząc od 30 do 60 minut dziennie i zmniejszając dzienne spożycie kalorii o 500, możesz stracić 0,5 kg do 1 kg tygodniowo.

Zwiększona energia

Ćwiczenia wzmacniające układ sercowo-naczyniowy pomagają w cyrkulacji tlenu w organizmie, poprawiając wydolność serca i płuc. Im zdrowsze i wydajniejsze jest Twoje serce i płuca, tym więcej masz energii. Twoja dieta może również wpływać na jej poziom. Stosując zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i minerały, dostarczasz organizmowi energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Wybierz chude białka, złożone węglowodany i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a unikaj cukru, kofeiny oraz wysokotłuszczowej żywności, aby uzyskać najwyższy poziom energii przez cały dzień.

Lepszy sen

Zwiększenie poziomu codziennej aktywności i zdrowe odżywianie pomoże Ci uzyskać lepszy sen w nocy. Mózg funkcjonuje lepiej, gdy organizm posiada niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje do prawidłowej pracy i otrzymuje wymaganą ilość tlenu z ruchu. Kiedy mózg działa lepiej, uwalnia odpowiednie substancje chemiczne, które wywołują relaksację i sen. W szesnastotygodniowym badaniu, opublikowanym w „Journal of Clinical Sleep Medicine”, stwierdzono, że wspomagająca dieta i program ćwiczeń mogą pomóc w prawidłowym zasypianiu i zmniejszyć bezdech senny.

Poprawa zdrowia mózgu

Zdrowy styl życia może poprawić kondycję Twojego mózgu. Treningi i sen mogą zmienić stan mózgu i funkcje umysłowe. Ćwiczenia takie jak chodzenie, chociaż nie są męczące, są dobre dla mózgu. Zwiększa się krążenie krwi, ilość tlenu i glukozy docierającej do mózgu, pomagając Ci jaśniej myśleć. Ćwiczenia zwiększają również endorfiny, które mogą zmniejszać uczucie stresu. Kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w zdrowej żywności, takiej jak łosoś i orzechy włoskie, pomagają poprawić uczenie się i pamięć oraz pomagają w walce z depresją i zaburzeniami nastroju. Śpij siedem lub osiem godzin. Odpowiedni sen wspomaga proces uczenia się i zapamiętywania, zdolność koncentracji i pomaga w utrzymaniu podwyższonego nastroju.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Młody 29.05.2021

    Konkretnie i na temat. Co jednemu pomaga, drugiemu moze szkodzić. Plan treningowo-żywieniowy to plan indywidualny. Tutaj nie ma reguł. Nie rozumiem ludzi którzy na siłe głodują, zeby schudnąc. Nie tedy droga…Zdrowy styl życia to zupełnie co innego. Po to robi sie w diagnostyce badania fit&active zeby sprawdzic na co kto jest gotowy. Mozna tez wziac opcje z konsultacja specjalisty. Te pakiety teraz sa w cenach promo, wiec zamiast na slepo próbowac…lepiej przeprowadzic zmiane rozsadnie z pomoca osoby ktora sie na tym zna