Na czym polega gra w squasha?

Na czym polega gra w squasha?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Squash to stosunkowo nowa, ale niezwykle popularna dyscyplina sportu, na której grę decyduje się coraz więcej osób. Takie zainteresowanie głównie zawdzięcza swoją prostotą i łatwością w opanowywaniu podstawowych zasad. Wystarczy rakieta, znajomość prostych zasad oraz opanowanie kilku technik. Na czym dokładnie polega gra w squasha?

Czym tak właściwie jest squash?

Squash to gra, która może kojarzyć się nam z tenisem, głównie ze względu na podobny sprzęt w postaci rakiety. Przeszkodą jednak nie jest siatka, a ściana, o którą należy odbijać piłeczkę. Zadaniem dwójki zawodników stojących obok siebie jest odbijać piłeczkę tak, aby przeciwnik nie mógł jej odbić z powrotem. Jest to stosunkowo prosty sport, a jego poziom trudności zależy przede wszystkim od doświadczenia przeciwnika.

Jakie są zasady gry w squasha?

Aby grać poprawnie w squasha, należy przestrzegać kilka prostych zasad. Zarówno ściana, jak i podłoga mają wyznaczone swoje linie – autowe oraz serwisowe. Zadaniem graczy jest uderzyć piłką o ścianę w polu między linią autową a serwisową. Piłka nie może odbić się o podłogę więcej niż raz, uderzyć o ścianę boczną oraz upaść poza obszar ściany wyznaczony przez linie. Z kolei zawodnik nie może przekroczyć linii połowy kortu ani pola serwisowego.

Kolejnym podobieństwem do gry w tenisa jest korzystanie z tych samych technik odbijania piłki, mianowicie technik forehand oraz backhand. Zawodnik może korzystać z rodzajów zagrań, takich jak: straight drive, cross court drive, drop shot, deep drop shot, lob oraz boast.

Squash to gra dwuosobowa, dlatego trudno grać samemu lub w większym zespole, ale podczas treningów nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Oprócz znajomości zasad gry warto zadbać o samodzielne ćwiczenia zagrywek, a także wykształcania pamięci mięśniowej. Im więcej się ćwiczy, zarówno samemu, jak i w towarzystwie, tym bogatsze doświadczenia wynosi się z każdego treningu.

Korzyści z gry w squasha

Tak jak w przypadku wielu innych sportów, uprawianie tej dziedziny niesie za sobą wiele korzyści. Squash poprawia refleks, szybkość, koordynację ruchową, a także koncentrację, podobnie jak gra w tenisa. Jest to bardzo dynamiczna gra, dlatego łatwo również o spalenie dodatkowych kalorii. Gra w squasha znacząco pobudza układ nerwowy, a także poprawia naszą wytrzymałość. Szczególnie w przypadku dzieci może pozytywnie wpłynąć na korekcję wad postawy lub działać na nie prewencyjnie, wspomagając poprawny rozwój kręgosłupa u najmłodszych.

Przed intensywnymi treningami należy pamiętać o rozgrzewce, a także ogólnym przygotowaniu ciała, zwłaszcza jeżeli jest ono niewytrenowane, aby zapobiec ewentualnym kontuzjom. Obecność profesjonalnego trenera na pewno pomoże nie tylko podczas samej nauki, lecz także w zachowaniu bezpieczeństwa podczas uprawiania tej dyscypliny sportowej.

Czy gra w squasha jest dla każdego?

Ponieważ squash nie jest grą trudną do opanowania, to mogą się jej uczyć nawet najmłodsi. W Polsce powstaje coraz więcej miejsc, w których organizuje się squash dla dzieci Poznań jest właśnie jednym z takich miast, gdzie oferuje się lekcje. Szkółka juniorska w Poznaniu prowadzi godzinne zajęcia, na których dzieci mogą opanować podstawowe techniki gry w squasha, poznają zasady gry, a do tego pracują nad swoją kondycją oraz rozwojem fizycznym.

Fot.: Firmbee/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*