Klasyczna, diament, łezka – który rodzaj rakiety do padla wybrać?

Klasyczna, diament, łezka – który rodzaj rakiety do padla wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oprócz wagi oraz materiału, z jakiego wykonana jest rakieta do gry w padla, warto zwrócić uwagę na jej kształt, który warunkuje sposób gry, jak również precyzję każdego uderzenia.

Klasyczny okrąg

Rakieta o okrągłej formie to rozwiązanie dedykowane graczom początkującym. Ten typ rakiety jest najmniej wymagający i pozwala na większą kontrolę nad piłką. Środek ciężkości rakiety znajduje się na dole, dlatego najlepiej odbija się jej centralną częścią. Dzięki temu nowi zawodnicy szybciej uczą się prawidłowego sposobu odbicia, lepiej czują ułożenie rakiety w dłoni w czasie przyłożenia i mogą swobodnie trenować precyzyjność swoich uderzeń.

Okrągła rakieta jest także lepszym rozwiązaniem dla zawodników defensywnych, którzy z dużą dokładnością chcą umiejscowić piłkę po stronie przeciwnika. Co ciekawe, mimo swojej manewrowalności, rakieta jest stosunkowo wolna. W praktyce oznacza to, że po uderzeniu piłka nie nabiera dużej prędkości, co może być szczególnie pożądane w przypadku początkowych etapów treningu.

Diament

Drugim typem rakiety dostępnym na rynku jest diament. Tego typu modele są najpopularniejszym wyborem w gronie zawodników zaawansowanych lub grających na poziomie profesjonalnym.

Pełne wyważenie główki rakiety pozwala na zwiększenie siły uderzenia i przyspieszenie piłki w locie. Podczas wykonywania uderzenia należy jednak pamiętać, że najlepszym miejscem na przyłożenie rakiety do piłki jest jej górna część, tuż pod krawędzią sprzętu.

Diament daje mniejszą kontrolę nad piłką i nie pozwala na precyzyjne uderzenie. Z drugiej strony balans rakiety pozwala na maksymalne wykorzystanie jej siły. Model w tym kształcie jest rekomendowany głównie graczom, którzy charakteryzują się na korcie ofensywną postawą i szybkim atakiem.

Łezka

Najbardziej uniwersalna propozycja dla zawodników chcących regularnie trenować grę w padla. Jak podkreślają specjaliści, łezka to idealna mieszanka mocy uderzenia i kontroli nad piłką. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu rakieta nadaje się zarówno do szybkiej i silnej gry, jak i wolniejszej, precyzyjnej defensywy.

Najlepszym miejscem na przyłożenie rakiety do piłki w trakcie uderzenia jest część pomiędzy centrum rakiety a jej górną krawędzią. To właśnie w tym miejscu piłka nabiera mocy od rakiety i obiera nadany jej przy uderzeniu kierunek. Łezka jest najlepszym wyborem dla zawodników chcących rozwijać swoje umiejętności nie tylko w dziedzinie technicznego uderzenia, ale także siły. Mogą z niej swobodnie korzystać zarówno początkujący gracze, jak i profesjonaliści, tacy jak najlepsi mistrzowie padla WPT – Alejandro Galán czy Fernando Belasteguín.

Rakiety do padla ciągle zmieniają kształt…

Dotychczas popularnością cieszyły się trzy klasyczne rakiety:

👍 okrągła –…

Opublikowany przez Padel Team – Rozwijamy Padel w Polsce Czwartek, 26 marca 2020

Jaką rakietę wybrać?

Wybór odpowiedniej rakiety to istotna kwestia, szczególnie dla graczy rozpoczynających swoją przygodę z padlem. Warto wiedzieć, że dyscyplina na jest na tyle przystępna i łatwa w opanowaniu podstaw, że nowi gracze mogą rozpocząć trening nawet na zaawansowanych rakietach.

Sama decyzja o wyborze wyposażenia jest jednak o tyle istotna, że przy konkretnym modelu zawodnik przyzwyczaja się do stylu gry i sposobu uderzenia, który z czasem trudno jest zmienić. Przed zakupem warto zatem odbyć kilka treningów z użyciem każdego modelu, tak by samodzielnie wyczuć, który z nich najlepiej odpowiada na indywidualne potrzeby zawodnika.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*