Gdzie zaopatrzyć się w broń myśliwską?

Gdzie zaopatrzyć się w broń myśliwską?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Polowania to sposób spędzania wolnego czasu, który wybiera coraz więcej osób. Gdzie można kupić broń myśliwską i co zrobić, by otrzymać na nią pozwolenie?

Broń myśliwska – czy potrzebne jest pozwolenie?

Zgodnie z przepisami prawa, które obowiązują na terenie Polski, każda osoba, która chce wejść w posiadanie broni do celów łowieckich, musi wcześniej postarać się o zdobycie stosownego pozwolenia. Droga do otrzymania tego dokumentu jest dosyć długa. Po pierwsze, trzeba spełnić warunki wymienione w Ustawie o broni i amunicji. Ustawodawca określił w niej, że o pozwolenie na broń mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 21 rok życia. Wyjątkiem są wnioski składane przez Polski Związek Łowiecki – wówczas wystarczy, że taka osoba ma ukończone 18 lat. Konieczne jest przeprowadzenie badań psychologicznych oceniających stan psychiczny – pozwolenie na broń mogą otrzymać jedynie osoby, co do których nie ma podejrzeń, iż cierpią na jakiekolwiek zaburzenia psychiczne. Kolejny warunek, jaki trzeba spełnić to brak uzależnień. Dotyczy to zarówno alkoholu, jak i wszelkich środków psychoaktywnych. Trzeba także posiadać stałe miejsce zamieszkania w Polsce oraz zaświadczenie o niekaralności.


https://www.facebook.com/gunblog.eu/posts/3881023551938920

 

Czy myśliwym może zostać każdy?

Teoretycznie tak, każda osoba pełnoletnia może zostać myśliwym – musi jednak spełnić liczne wymagania. W pierwszej kolejności trzeba odbyć staż w Polskim Związku Łowieckim. Jest to dwanaście miesięcy, podczas których można zorientować się, na czym polega łowiectwo i zdecydować, czy jest się przygotowanym do odbycia kursu. Pozytywne ukończenie stażu uprawnia do uczestnictwa w kursie dla nowych członków. Ostatni etap to pozytywne zaliczenie egzaminu składającego się z trzech części – pisemnej, ustnej oraz praktycznej. Po zaliczeniu każdej z tych części można zostać członkiem PZŁ i ubiegać się o pozwolenie na broń.

 

Jakie są rodzaje broni myśliwskiej?

Wybierając broń myśliwską, trzeba przede wszystkim określić jej rodzaj. Do wyboru jest m.in.:

•  broń śrutowa,
•  broń kulowa,
•  broń kombinowana.

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów broni używanej przy polowaniach ma nieco odmienne właściwości. Jedno z popularniejszych rozwiązań, które do dziś jest powszechnie stosowane, to dubeltówka – broń śrutowa. Przy jej pomocy można upolować niewielkie zwierzę, np. zająca. Dobrze sprawdzi się także podczas polowań na ptactwo.

Kolejna z możliwości to sztucer. Jest to broń kulowa, która umożliwia polowanie na większą zwierzynę. Trzeci rodzaj broni, a więc broń kombinowana obejmuje sprzęt składający się z trzech luf. Dwie z nich przeznaczone są na śrut, natomiast jedna – na kule (niekiedy spotyka się także układ odwrotny). Takie rozwiązanie jest o tyle uniwersalne, że pozwala zapolować zarówno na dużą, jak i na małą zwierzynę.


 

Broń nowa czy używana – jaką wybrać?

W nową broń do celów łowieckich można zaopatrzyć się w sklepach specjalistycznych. Każda osoba, która chce nabyć taką broń, musi okazać zezwolenie na jej posiadanie. Kupując nowy sprzęt, ma się pewność co do jego niezawodności. W przypadku broni używanej trzeba zwrócić uwagę na stopień jej zużycia. Jeżeli będzie mocno sfatygowana, to wówczas precyzyjne korzystanie z niej może być znacznie utrudnione, co z kolei wpłynie bardzo niekorzystnie na komfort użytkowania. Broń używana jest oczywiście tańsza od tej nowej. To właśnie ten argument przekonuje głównie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z myślistwem. Jeżeli ktoś nie ma jasno sprecyzowanych preferencji dotyczących broni, to kupując sprzęt używany, może wypróbować różne opcje dostępne na rynku, aż w końcu trafi na taki, który spełni jego oczekiwania.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając broń myśliwską?

Nie ma co się oszukiwać – dużą rolę przy wyborze broni myśliwskiej odgrywa jej cena. Koszt zakupu, zwłaszcza nowej broni, jest dosyć wysoki, dlatego każda decyzja powinna być odpowiednio przemyślana. Kluczowym przy wyborze powinien być charakter łowiska, na którym najczęściej będzie się polowało. Chcąc trochę zaoszczędzić, można skusić się na broń używaną, jednak aby uniknąć rozczarowania, trzeba dobrze ocenić jej stan, a najlepiej wypróbować ją przed zakupem.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*