Głodówka w sporcie – zły sposób na odchudzanie, dobra metoda na oczyszczenie organizmu

Głodówka w sporcie – zły sposób na odchudzanie, dobra metoda na oczyszczenie organizmu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Według dietetyków głodowanie nie jest skutecznym sposobem na zmniejszenie wagi, lecz szkodliwym działaniem dla organizmu. Czy można jednak wyróżnić jakieś zalety głodówki u sportowców?

Na czym polega głodówka?

Głodówka, nazywana inaczej dietą oczyszczającą, jest sposobem na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn oraz zmniejszenie wagi. Całkowity post można wprowadzić tylko na krótki czas i najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Według specjalistów efekt takiego chudnięcia jest krótkotrwały i może prowadzić do wystąpienia efektu jo-jo oraz uszkodzenia wewnętrznych organów. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje głodówki, które są powszechnie stosowane.

Głodówka lecznicza trwa około 6 dni i jest elementem terapii medycznej. Zleca ją lekarz i to pod jego okiem i opieką odbywa się cały proces. Najczęściej stosuje się ją u pacjentów zmagających się z astmą, zaburzeniami układu trawiennego oraz nadwagą.

Drugim rodzajem jest głodówka oczyszczająca trwająca maksymalnie dwie doby. Jej zadaniem jest usunięcie z organizmu szkodliwych substancji i zwalczenie migreny, bezsenności czy problemów dermatologicznych. Ostatnim najmniej zalecanym typem diety jest głodówka odchudzająca. Jej działanie jest złudne i zazwyczaj negatywnie oceniane, dlatego można ją stosować około 2 dni i tylko w przypadku walki z dużą nadwagą.

Czas przedświąteczny i świąteczny to czas, który obciąża nasze żołądki nie tylko ciastkami, słodyczami czy…

Opublikowany przez Body & Mind Wtorek, 15 grudnia 2020

Najważniejsze zasady stosowania głodówki

Sportowcy korzystający z tej techniki stosują ją pod obserwacją specjalistów. To ich wskazówki i zalecenia są najważniejszym czynnikiem wpływającym na korzystny przebieg i efekt głodówki. Osoby niemające jednak możliwości skorzystania z wizyty u eksperta dietetyki powinny pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.

Głodówkę powinien poprzedzać kilkudniowy schemat dietetyczny, według którego z każdym dniem powinno się zmniejszać wartość kaloryczną przyjmowanych posiłków. W ten sposób organizm adaptuje się do nowych warunków i lepiej radzi sobie z głodowym obciążeniem. Podczas postu należy pić tylko wodę i to w dużych ilościach, tak by nie odwodnić głodzonego organizmu. Nie zaleca się w tym czasie intensywnej aktywności fizycznej, ponieważ może ona pogorszyć stan organizmu i zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie.

Jak głodówka wpływa na organizm sportowca?

W przypadku regularnie ćwiczących zawodników głodówka powinna przyjąć formę tylko jedno- lub dwudniowego detoksu. Może ona pomóc oczyszczać organizm ze szkodliwych substancji i poprawić pracę metabolizmu. Sportowcy korzystają z tej metody przed oficjalnym ważeniem w sportach walki, wypełniając limit wagowy zapisany w kontrakcie.

Zbyt długa i intensywna głodówka osłabia organizm, znacząco spowalnia funkcje motoryczne, zmniejsza siłę i wydajność mięśni, pogarsza kondycję fizyczną oraz wydolność oddechową, dlatego nie powinna być stosowana zbyt często i bez opieki specjalisty. Podczas postu okresowego organizm nie powinien być mocno eksploatowany, więc na czas główki warto zaplanować lżejsze i mniej wycieńczające treningi lub zrezygnować z aktywności fizycznej w całości. W celu zwiększenia efektu detoksykacji, zamiast ćwiczeń fizycznych można udać się na saunę i wypocić szkodliwe substancje z organizmu.

Wady i zalety głodówki

Dieta oczyszczająca sprawia, że organizm traci nie tylko tkankę tłuszczową, ale także mięśnie, dlatego zawodnicy dbający o budowę tkanki mięśniowej nie powinni głodzić się dłużej niż dobę. Krótki post chroni przed chorobami układu krążenia, poprawia odporność organizmu, przeciwdziała alergiom, zmniejsza trądzik i dolegliwości związane z atopowym zapaleniem skóry, pomaga w usuwaniu cellulitu i łagodzi na migrenowe bóle. Z drugiej strony źle przeprowadzona głodówka może prowadzić do otłuszczenia wątroby, zaburzeń elektrolitowych, odwodnienia organizmu, powoduje omdlenia, zawroty głowy, zasłabnięcia, a także może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*