Boks wciąż wielu osobom kojarzy się ze sportem typowo męskim. Jednak coraz więcej pań decyduje się na uprawianie tej dyscypliny sportu. Regularne treningi pozwalają na poprawę kondycji i rozwój wielu grup mięśni.
Sporty walki budzą wiele emocji. Zupełnie niesłusznie przywarła do nich łatka brutalności. Jak każda dyscyplina sportowa, tak i boks ma zasady rywalizacji. Zawodnicy spotykają się na ringu, a podczas walki mogą używać jedynie pięści. Kopnięcia, chwyty, podcinanie rywala i inne techniki są surowo zabronione. Trening bokserski jest bardzo dynamiczny. Wpływa na poprawę kondycji, a także pozwala spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Zapewne z tego właśnie powodu tą sportową dyscypliną z roku na rok interesuje się coraz więcej kobiet.
To pytanie szczególnie aktualne w dobie pandemii koronawirusa. Ofertę treningów bokserskich można znaleźć w wielu klubach sportowych na terenie całej Polski. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym kierunku, poszukaj treningów organizowanych w Twojej okolicy. Niezależnie od tego, czy mieszkasz na prowincji, czy w dużym mieście, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem zorganizowanych zajęć bokserskich.
Co ciekawe, w większości miejsc już jakiś czas temu powstały kobiece sekcje bokserskie. Miłośniczek sportów walki systematycznie przybywa, a co za tym idzie, oferta zajęć dla pań też jest coraz szersza. Zajęcia odbywają się zarówno w grupach dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Wstydzisz się iść sama? Namów koleżankę – trening bokserski to doskonały sposób na pozbycie się stresu.
Jeżeli masz obawy przed treningami grupowymi, możesz zorganizować salę treningową we własnym domu, jednak będzie się to wiązało ze sporymi wydatkami. Profesjonalny worek bokserski nie należy bowiem do tanich gadżetów sportowych. Ponadto osoby początkujące powinny trenować pod okiem doświadczonego zawodnika lub indywidualnego trenera. Samodzielne ćwiczenia, nawet jeżeli będą wzorowane na filmikach dostępnych w sieci, mogą doprowadzić do wykształcenia nieprawidłowej techniki.
Możesz zyskać bardzo wiele, zapisując się na regularne treningi bokserskie. Jeżeli chcesz zdobyć umiejętności potrzebne do atakowania drugiego człowieka, to nie jest to droga dla Ciebie. Boks uczy wartości takich jak trudna sztuka panowania nad sobą, pozwala zwalczyć słabości i wyostrza spostrzegawczość. Nie da się także pominąć pozytywnych skutków wizualnych. Przy regularnym treningu bokserskim zmienia się sylwetka, spalony zostaje nadmiar tkanki tłuszczowej i uwydatniają się mięśnie. Wyćwiczysz również koordynację ruchową, wyciszysz się, a skupienie uwagi przestanie sprawiać Ci problem.
Umiejętność zadawania celnych ciosów to ważny, lecz nie jedyny element bokserskiego treningu. Wśród popularnych i znanych wszystkim (nie tylko pasjonatom boksu) ciosów można wskazać między innymi sierpowy czy prosty. Pamiętaj, że została wyznaczona określona strefa, w której możesz uderzać przeciwnika. Surowo zabronione są ciosy poniżej pasa, a także w głowę.
Realizując trening bokserski, skup się również na poprawnej postawie ciała. To od niej w dużej mierze zależy szybkość i sprawność wyprowadzania ciosów, a także unikanie pięści przeciwnika. Niezmiernie istotna jest też właściwa praca nóg. Typowy trening bokserski warto wspomagać dodatkowo bieganiem oraz ćwiczeniami wzmacniającymi i poprawiającymi koncentrację.
Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że trening bokserski jest dość skomplikowany. Osoby uprawiające ten sport muszą postawić na harmonijny rozwój różnych grup mięśniowych. Jednak ciało to nie wszystko. Nie można zapomnieć o hartowaniu ducha i wzmacnianiu psychiki – to właśnie te elementy treningowe pozwalają pokonywać własne słabości i kształtują boksera. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda profesjonalny trening bokserski? Skontaktuj się z klubem działającym w Twojej okolicy.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik