Czy można amatorsko uprawiać sport po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki? Eksperci są zgodni

Czy można amatorsko uprawiać sport po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki? Eksperci są zgodni
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szczepionki przeciw COVID-19, które stosunkowo niedawno pojawiły się w Polsce, mają zarówno liczne grono zwolenników, jak i zadeklarowanych przeciwników. Wśród obu grup nie brakuje osób uprawiających sport amatorsko. Jak wygląda więc sytuacja związana z aktywnością fizyczną bezpośrednio po przyjęciu szczepionki?

Od 27 grudnia do momentu publikacji niniejszego artykułu w naszym kraju zaszczepiono ponad 250 tys. osób. W zawiązku z tym zaczyna pojawiać się mnóstwo pytań, z których wiele dotyczy właśnie uprawiania sportu. Czy można ćwiczyć od razu po zaszczepieniu się? A może lepiej dla własnego bezpieczeństwa odczekać przynajmniej kilka dni? Do tej pory jeszcze nie uświadczyliśmy wprawdzie oficjalnych zaleceń, ale wątpliwości Polaków rozwiewają doświadczeni, renomowani lekarze rodzinni.

Dr Michał Domaszewski przekonuje, że choć uprawianie sportu nie znalazło się na liście przeciwwskazań podanych przez producenta szczepionki, przez pierwszych kilka dni nie powinniśmy niepotrzebnie forsować organizmu. Wypoczynek oraz spokój sprzyjają bowiem wytwarzaniu przeciwciał – to kluczowy proces w kontekście powrotu do pełnej formy. Zalecenie Domaszewskiego dotyczy zresztą jakiejkolwiek przyjmowanej przez nas szczepionki. Przerwa w treningach nie jest więc konieczna, ale jak najbardziej wskazana.

W podobnym tonie wypowiedział się również dr Michał Sutkowski, szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Prywatnie miłośnik biegania i uczestnik kilkudziesięciu maratonów proponuje od 1 do 3 dni przerwy, by jeszcze bardziej nie obciążać i tak osłabionego po szczepionce organizmu.

W kwestii uprawiania sportu po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 eksperci są zatem zgodni – wszelkie decyzje należy podejmować w zgodzie z samym sobą i swoim ciałem, ale krótki odpoczynek z pewnością nie zaszkodzi.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*