5 wskazówek, jak przygotować się do nowego sezonu wędkarskiego

5 wskazówek, jak przygotować się do nowego sezonu wędkarskiego
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kwiecień i początek maja to idealny moment na przejrzenie wyposażenia wędkarskiego i dobre przygotowanie się do nowego sezonu łowieckiego. 

Wyczyść wędki 

Nieodłącznym elementem przygotowania do nowego sezonu wędkarskiego jest dokładne wyczyszczenie wędek. Kije nasadowe i teleskopowe należy wyczyścić zarówno od środka, jak i na zewnątrz. Do czyszczenia najlepiej używać delikatnych detergentów, które nie zniszczą lakierowanej powłoki wędki.

Najlepiej sprawdza się letnia woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wnętrze wędki powinno czyścić się specjalną szczotką dostępną w większości sklepów z wyposażeniem wędkarskim. Czas pielęgnacji wędki to również odpowiedni moment na sprawdzenie jej stanu technicznego i ewentualne naprawienie wszelkich luzów i stuków kija. 

Wymień żyłkę 

Oprócz czyszczenia i impregnacji samej wędki warto także zadbać o żyłkę. Po całym – szczególnie intensywnym – sezonie łowieckim żyłka zużywa się i odkształca. Z tego powodu, zamiast czyścić i naciągnąć ją na nowo, warto zainwestować w nową. Jeśli jednak żyła nie jest zużyta i zachowała swój oryginalny kształt, to można ją w łatwy sposób wyczyścić. Całą należy rozwinąć z kołowrotka i dobrze namoczyć w wodzie z płynem do mycia naczyń. Wszelkie zabrudzenia powinny łatwo zejść po przetarciu szmatką. Po dokładnym wyschnięciu żyłkę można nawinąć na kołowrotek i przygotować do użytku. 

Wykonaj serwis kołowrotka 

Kolejnym istotnym etapem przygotowań do nowego sezonu wędkarskiego jest zadbanie o dobry stan techniczny kołowrotka. W tej kwestii możliwości są dwie. Pierwsza z nich to oddanie sprzętu do serwisu i skorzystanie z pomocy specjalistów. Druga opcja to samodzielne czyszczenie. Większość popularnych modeli można bez większych problemów rozkręcić i dokładnie wyczyścić. Potem należy go dokładnie natłuścić olejem lub specjalistycznym smarem. Dzięki temu procesowi kołowrotek będzie pracować płynnie, bez zacięć i stawiania oporu. 

Uzupełnij zestaw przynęt 

Przegląd posiadanego wyposażenia nie powinien ominąć także przynęt. Niewłaściwie przechowywane przez zimę produkty mogą stracić swoje właściwości, zepsuć się lub zwilgotnieć. Z tego powodu warto dokładnie przejrzeć każdy pojemnik, w którym się znajdowały. Po ocenie aktualnego stanu warto uzupełnić zapasy sprawdzonych produktów, a także zainwestować w brakujące elementy. Początek sezonu to dobry moment na zaplanowanie połowu na nowych łowiskach lub za pomocą nowych technik. Z tego powodu w tym okresie można także przetestować nowe przynęty i poszerzyć dotychczasowy asortyment. 

Zapoznaj się z nowymi trendami wędkarskimi 

Hobbystyczny połów ryb to popularny sposób na spędzanie wolnego czasu. Z tego powodu dziedzina ta szybko się rozwija, a nowy sezon wędkarski to idealny moment na nadrobienie wszelkich zaległości związanych z aktualnymi trendami łowieckimi. Przed startem sezonu i pierwszą wizytą na łowisku warto zajrzeć na wędkarskie fora internetowe i przeczytać specjalistyczne magazyny.

Branża wędkarska jest bardzo dynamiczna, dlatego nowinki technologiczne i najnowsze gadżety wędkarskie stały się nieodłącznym elementem poprawiającym jakość połowu. Warto być na bieżąco i korzystać z dostępnych środków zwiększających szanse na udaną wyprawę wędkarską.

Zdj. głóne: Brady Rogers/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*