Urazy sportowe – jak zminimalizować ich ryzyko?

Urazy sportowe – jak zminimalizować ich ryzyko?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mawia się, że sport to zdrowie, jednak nie zawsze jest to prawda. Niestety w sporcie, zwłaszcza profesjonalnym, bardzo łatwo o kontuzję i poważny uraz. Niestety, w każdej dyscyplinie sportowcy narażeni są na uszkodzenie swojego ciała, które może pokrzyżować plany treningowe na wiele miesięcy. Zobacz, jak możesz zminimalizować ryzyko kontuzji. 

Dopasowanie intensywności treningu do swoich możliwości  

Jeśli nigdy nie miałeś ze sportem za wiele wspólnego, zaczęcie swojej przygody od intensywnych i zbyt wymagających treningów może się źle skończyć. Twój organizm jest osłabiony, a mięśnie nie przyzwyczajone do ruchu, dlatego nagły start w ćwiczeniach dla zaawansowanych może ponieść za sobą skutki zdrowotne. Przeciążenia, naderwania, a nawet zerwania mięśni i ścięgien oraz urazy stawów zdarzają się najczęściej właśnie na początku. Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś sportu, zacznij od małych kroków, kup rower stacjonarny albo orbitrek domowy i powoli zwiększaj intensywność oraz wydłużaj czas ćwiczeń, by przyzwyczaić ciało do wysiłku. Po kilku tygodniach takich przygotowań organizm powinien wzmocnić się na tyle, żeby zacząć bardziej wymagające treningi. 

Dobra rozgrzewka i rozciąganie  

Przed każdym treningiem koniecznie rób rozgrzewkę. Nawet, jeśli jesteś już na wyższym poziomie zaawansowania, wprawienie mięśni w ruch i przygotowanie ich na wysiłek jest koniecznością. Nie tylko zwiększy to Twoją wytrzymałość podczas treningu i podniesie jego efektywność, lecz także zmniejszy ryzyko urazu. W dobrej rozgrzewce mogą pomóc gadżety, takie jak piłka gimnastyczna czy taśmy do rozciągania. Świetną pomocą są też piankowe kształty, które możesz kupić na https://erehabilitant.pl/. Wspomogą one zarówno rozgrzewkę, jak i rozciąganie po treningu, które również jest potrzebne, by nie nastąpiła kontuzja. Rozciąganie mięśni po ćwiczeniach jest również doskonałym sposobem na to, by uniknąć lub chociaż zminimalizować zakwasy po sesji treningowej. Jest to wyjątkowo ważne, zwłaszcza, jeśli kolejnego dnia masz do wykonania wiele zadań i nie możesz zmagać się z bólem nóg, pleców lub mięśni brzucha.  

Opieka fizjoterapeuty  

Jeśli chcesz związać się ze sportem, koniecznie znajdź sobie dobrego fizjoterapeutę, który pomoże Ci z zakwasami, urazami oraz jeszcze bardziej wzmocni mięśnie. Gabinet masażu powinien specjalizować się w pracy ze sportowcami lub przynajmniej mieć doświadczenie w tej materii. Jeśli czujesz, że Twoje mięśnie są przemęczone lub masz jakąś kontuzję, którą trudno Ci zdiagnozować, wypróbuj masaż leczniczy Warszawa oraz inne duże miejsca w Polsce oferują bardzo szeroki wybór gabinetów, a niektóre są nawet połączone z siłowniami lub salami crossfit. Dzięki regularnym masażom i stałym kontakcie z fizjoterapeutą możesz skutecznie uniknąć poważnych urazów oraz przyspieszyć proces rekonwalescencji po kontuzji. 

Każdy sportowiec wie, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie i ostrożność podczas treningów. Nigdy nie wykonuj ćwiczeń, które sprawiają Ci ból, dbaj o odpowiednią postawę podczas ich wykonywania i nie przeciążaj organizmu zbyt dużą ilością powtórzeń. Jeśli chcesz skutecznie zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić swoją sylwetkę, zabierz się za to z głową. Jeśli potrzebujesz konsultacji z trenerem lub fizjoterapeutą, nie bój się zadawać pytań oraz prosić o pomoc. Najważniejsze jest Twoje zdrowie, a zbyt intensywne i wymagające treningi mogą tylko opóźnić proces kształtowania sylwetki, ponieważ jeśli nabawisz się kontuzji, treningi muszą zostać wstrzymane na wiele tygodni. 

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*