Jak zregenerować ciało po długim bieganiu?

Jak zregenerować ciało po długim bieganiu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Po intensywnym treningu niezwykle istotna jest odpowiednia regeneracja. Co zrobić, żeby zregenerować organizm i ciało po bieganiu?

Sole regeneracyjne

Sole stosowane na przykład podczas domowych kąpieli pozwalają osiągnąć efekt terapeutyczny. Dzięki zdrowotnym właściwościom soli możemy wzmocnić organizm i poprawić naszą kondycję fizyczną. Zawartość minerałów w solach pozwala odżywiać stawy i mięśnie, a także poprawić koncentrację oraz ogólną odporność organizmu. Sole Salco z pewnością pozwolą zregenerować organizm i ciało po intensywnym bieganiu.

Regeneracja to podstawa!
Dla skuteczniejszej i przyjemniejszej regeneracji polecamy aromatyczną sól Salco Sport Therapy…

Opublikowany przez Runshop.pl Piątek, 4 stycznia 2019

Odpowiedni wypoczynek

Dobrym sposobem na regenerację potreningową jest leżenie kwadrans z nogami w górze. Dzięki takiej pozycji poprawia się krążenie, a nasze mięśnie szybciej się regenerują. Możesz założyć do takiego odpoczynku skarpety kompresyjne, a Twoje nogi z pewnością odpoczną.

Schłodzenie mięśni

Oprócz kąpieli solankowych, po treningu warto wziąć zimny prysznic. Pozwoli to zapobiegać stanom zapalnym mięśni i zmniejszyć uczucie bólu po bieganiu.

Joga

To bardzo dobry trening rozluźniający i rozciągający dla biegaczy. Bieganie za każdym razem angażuje te same mięśnie, przez co zbijają się one. Joga ma na celu zapobiegać przykurczom. Dzięki ćwiczeniom oddechowym rozciągamy też mięśnie międzyżebrowe i uczymy się prawidłowego oddychania.

Masaż potreningowy

Masaż skutecznie rozluźni spięte mięśnie, dzięki czemu w rozluźnionych miejscach lepiej będzie płynąć krew, dostarczając do mięśni składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na regenerację. Możesz też użyć rollerów, które są świetnym sposobem na poprawę ukrwienia i metabolizmu w mięśniach. Warto rolować boki ud, łydki, mięśnie czworogłowe, pośladkowe oraz okolice bioder i plecy. Pamiętaj też o rozciąganiu po treningu. Rozciągnięte po bieganiu mięśnie szybciej wrócą „do siebie”.

Odpowiednie odżywianie

To tak naprawdę podstawowa kwestia, ale często zaniedbywana. Posiłek po treningu powinien być zjadany możliwie szybko. Ważne, by składał się z węglowodanów i niewielkiej ilości białka, które pozwoli przyspieszyć regenerację mięśni. Bardzo ważny jest jednak nie tylko posiłek zjedzony po bieganiu, ale ogólna dieta. Przez cały dzień powinieneś dbać o odpowiednie odżywianie oraz dobrze zbilansowane posiłki. Dieta powinna dostarczać organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych oraz kalorii, żeby oprócz regeneracji po ostatnim treningu był on gotowy także na następny. To, czy będziesz przestrzegać diety, jeżeli regularnie biegasz, będzie miało odbicie na Twoim bieganiu, a także, przede wszystkim, na zdrowiu.

Powiedz „nie” kalorycznym przekąskom

Po intensywnym biegu masz ochotę sięgnąć po kaloryczne przekąski? Produkty wysoko przetworzone nie zawierają istotnych wartości odżywczych, które Twoje mięśnie mogłyby wykorzystać w procesie regeneracji. Dlatego odmów sobie niezdrowego, kalorycznego jedzenia i postaw na pełnowartościowy posiłek.

Sauna

Korzystanie z sauny pozwala przyspieszyć krążenie krwi i dotarcie jej do poszczególnych mięśni, dzięki czemu organizm rozluźnia się i hartuje. Regularne wizyty w saunie mogą znacznie przyspieszyć regenerację drobnych nadwyrężeń, dlatego warto wybrać się do niej w dniu nietreningowym. Należy pamiętać, że korzystanie z sauny tuż po albo chwilę przed wysiłkiem może być niebezpieczne dla zdrowia.

Pamiętaj, że podczas biegania znaczenie ma też odpowiedni ubiór. Zakładaj na trening wygodne buty do biegania, a w chłodniejsze dni nie zapomnij o kurtce, która ochroni Cię przed wiatrem. Istotne jest też to, że przeziębienie może wpłynąć na czas regeneracji organizmu.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*