Sztuki walki to określenie odnoszące się do rozmaitych rodzajów walki wręcz lub z wykorzystaniem broni białej. Ich kluczowym elementem jest posługiwanie się swoją siłą w mądry, rozsądny sposób. Prowadzić ma to nie do rywalizacji, lecz duchowego rozwoju jednostki. Jakie są najpopularniejsze sztuki walki? Które z nich najlepiej nadają się dla początkujących?
Jak już zostało wspomniane, sztuki walki nie tylko rozwijają ciało, lecz przyczyniają się również do rozwoju umysłu. Jest to możliwe między innymi dzięki dyscyplinie. Sprawia ona, że osoba ćwicząca staje się coraz bardziej zdyscyplinowana. Rozwój umysłu polega w tym przypadku na opanowaniu oraz cierpliwości. W sztukach walki bardzo rzadko mamy do czynienia z konfrontacją między zawodnikami. Jeżeli już do niej dochodzi, to ma ona charakter edukacyjny.
Jaka jest różnica między sportami walki a sztukami walki? Pierwsze z nich pojawiły się znacznie później, bo dopiero na przełomie XIX oraz XX wieku. Odchodzi się w nich od filozoficznego charakteru sztuk walki, gdzie priorytetem jest brak agresji oraz zachowanie spokoju. Główna różnica pomiędzy sportami i sztukami walki to ich cel. Pierwsze z nich bazują na rywalizacji z zawodnikiem. Kluczową rolę odgrywa tu motywacja zewnętrzna oraz chęć zdobycia różnego rodzaju wyróżnień za zwycięstwa. Jako że sport wymusza na zawodnikach współzawodnictwo, aktywność pozbawiona jest tutaj waloru duchowego.
Dlaczego warto już dziś rozpocząć swoją przygodę ze sztukami walki? Stanowią one doskonały sposób na rozładowanie stresu. Skutecznie poprawiają sprawność fizyczną i stan zdrowia organizmu. Dodatkowo sztuki walki gwarantują spokój ducha i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. To także świetny sposób na opanowanie sztuki samokontroli oraz wyrobienie dobrych nawyków. Osoby, które od lat ćwiczą sztuki walki, są zdyscyplinowane oraz opanowane. Tego typu aktywność podejmować można w dowolnym wieku.
Kung-fu – to sztuka walki wywodząca się z Chin. Wykonywane przez zawodników ruchy bazują na naturalnych zachowaniach dzikich zwierząt. Do czynienia mamy tutaj z różnymi stylami, między innymi żurawia, lamparta czy małpy. Celem treningu kung – fu jest uzyskanie równowagi między ciałem i umysłem. Obejmuje on zarówno walkę wręcz, jak i z wykorzystaniem broni białej.
Ju-jitsu – to sztuka walki, od której wzięły się wszystkie pozostałe japońskie techniki. Kluczowymi kwestiami są tutaj łagodność oraz miękkość ruchów. Aby móc trenować ju-jitsu, należy być elastycznym. Jest tu sztuka walki pozwalająca na bardzo szybkie obalenie przeciwnika. Bardzo dobrze sprawdza się ona w samoobronie.
Aikido – jest to sztuka walki, która opiera się na synchronizacji ruchów ciała oraz oddechu. Niezwykle ważne jest tutaj także wydobycie swojej wewnętrznej energii oraz zachowanie spokoju. Wykonywane ruchy mają tutaj za zadanie zneutralizować zagrożenie oraz wykorzystać siłę osoby atakującej przeciwko niej. Aby móc trenować aikido, należy być spostrzegawczym, szybkim oraz zwinnym.
Karate – to sztuka walki, której głównym celem jest samoobrona bez wykorzystania broni. Skupia się ona na zadawaniu ciosów przy pomocy rąk oraz nóg. Każdemu uderzeniu towarzyszy okrzyk, który ma zadanie dodać sobie siły oraz zdezorientować przeciwnika.
Judo – to wywodząca się z Japonii sztuka walki, która ma na celu samodoskonalenie. Skupia się ona na zwinności oraz szybkości.
Taekwondo – ta sztuka walki pierwotnie pełniła funkcję systemu walki dla koreańskiego wojska. Osoby trenujące taekwondo zobowiązują się do bycia odważnymi, wytrwałymi oraz rzetelnymi. Jest to sztuka walki, która koncentruje się na poprawie kondycji fizycznej.
Zdjęcie wyróżniające: Pixabay