Strzelectwo długodystansowe – szkoła precyzji i cierpliwości

Strzelectwo długodystansowe – szkoła precyzji i cierpliwości
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób marzy, aby pójść na strzelnicę. Niewielu jednak wie, że działanie to można przekształcić… w sport! Strzelanie na dalekie dystanse to z jednej strony doskonały sposób na rozrywkę, z drugiej aktywność fizyczna, której zalety ucieszą każdego miłośnika strzelnic.

Nie trzeba grać w piłkę, żeby być sprawnym fizycznie, nie trzeba również grać w bilarda, aby wytrenować w sobie cierpliwość i pokorę, spokój oraz opanowanie. Wszystkich tych cech możemy nabyć właśnie podczas tak niezwykłego sportu, jakim jest strzelectwo długodystansowe, kiedy obiekt, w który mamy trafić, znajduje się nawet kilometr od lufy. 

Dla kogo jest ten sport?

Strzelectwo nie jest zarezerwowane tylko dla jednej grupy. Oczywiście, najczęściej i najlepiej sprawdzają się w nim zawodowcy, czyli żołnierze. Mundurowi snajperzy osiągają na turniejach niesamowite wyniki. Wyćwiczeni w precyzji, zrównoważeni i skoncentrowani oddają doskonałe strzały bez względu na odległość od tarczy.

Być może dlatego sport ten został podzielony właśnie na dwie kategorie: dla wojskowych oraz dla cywilów. W pierwszym przypadku tylko osoby należące do sił zbrojnych mogą być uczestnikami przedsięwzięcia. Druga natomiast kategoria pozwala wziąć udział również osobom „spoza branży”, czyli cywilom, co jednak ciekawe – mogą się oni na zawodach zmierzyć z wojskowymi, którzy zapiszą się do ich kategorii. Dlatego wyzwanie, adrenalina i sam poziom sportu powinny każdego usatysfakcjonować, a jedna grupa nie musi odstawać poziomem od drugiej.

Kursy, dzięki którym można nabyć nieco ogłady w posługiwaniu się bronią, można odbyć w większości dużych miast w Polsce. Sport ten staje się coraz bardziej popularny i ośrodków szkolących przybywa z roku na rok. 

Jakie są imprezy strzelectwa w Polsce?

Po pierwsze istnieją dwa główne rodzaje: precyzyjne oraz taktyczne. W tych pierwszych celem jest tarcza ustawiona na znanym terenie w określonej przez zasady turniejowe odległości. W Polsce wydarzenia tego typu rozgrywają się m.in. w Longshot, Long Range Euro Cup, F-Class, Snajper Nowa Dęba. \

W drugim typie zawodów chodzi przede wszystkim o celność, czyli rutynowe uzyskanie jak najlepszego wyniku przy jednoczesnym minimalizowaniu mobilności. W tej konkurencji najistotniejsze stają się nie tylko precyzja, ale również umiejętność taktyczna, ponieważ o ile w zawodach precyzyjnych oddajemy strzały wciąż z tej samej pozycji, o tyle w drugiej kategorii będziemy zmuszeni się przemieszczać. Takie terenowe wydarzenia organizowane są m.in. przez Snipers Misson oraz Tactical Mykita.

W jakie rzeczy należy się wyposażyć?

Zanim przystąpimy do przedsięwzięcia, należy zgromadzić ekwipunek. Co trzeba uwzględnić? 

  • Broń – najlepszym wyborem na początek będzie karabin z lufą typu varmint,
    • w przypadku turniejów taktycznych lufa powinna mieć długość około 559–660 mm,
    • w przypadku zawodów precyzyjnych zalecane są dłuższe lufy w okolicach 660–760 mm;
  • naboje – w tym przypadku należy dokładnie prześledzić regulamin turnieju, który powinien zawierać precyzyjne informacje odnośnie do rodzaju naboi;
  • skok gwintu w lufie powinien być kompatybilny, współgrać z długością lufy oraz nabojami.

Zdj. główne: Kony Xyzx/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*